Risk çok büyük

Gaziantep Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Bayram, kurutulmuş ürünlerin üretimine dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Risk çok büyük
Okan Çelik
12 Eylül 2020 / 00:01

Gaziantep Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Bayram, kurutulmuş ürünlerin üretimine dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Bayram, “doğru diye bilinen veya alışkanlıklara bağlı üretim yöntemleri ciddi riskler taşıyor” dedi.

Yaz aylarının sonlarına doğru Türkiye genelinde kurutulmuş dolmalık, baharat, meyve ve sebze gibi ürünlerin kurutulmasına başlandı. Ancak, doğru diye bilinen veya alışkanlıklara bağlı üretim yöntemleri ciddi riskler taşıyor. Gaziantep Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Bayram, “Tarlalara veya karayollarının kenarlarına kurulan kurutma sergenleri su oranı yüksek olan bu tür ürünlerin kurutulmasında problemler yaratıyor. Yüzde doksanların üzerinde suya sahip olan bu ürünlerin kurutulması uzun zaman alıyor ve bu esnada topraktan, ortamdan, tozdan etkileniyor. Karayollarının yakınlarında yapılan kurutma işlemlerinde eksoz gazlarından dioksinler ürünlere bulaşıyor ve toksikkalıntılar üründe kalıyor. Bununla birlikte, toz, toprak ile taşınan mikroorganizmalar üründe aflatoksin gibi kanserojen olan toksinlerin üremesine sebep oluyor” dedi.

AFLATOKSİN EN TEHLİKELİSİ

“Aflatoksin en tehlikelisi” diye sözlerine devam eden Bayram, “Çünkü gözle görülmüyor, rengi yok, tadı yok, kokusu yok, elle hissedilmiyor, ürediği zaman yok olmuyor, vücutta karaciğerde depolanıyor ve kritik limite ulaşınca karaciğer kanserine ve daha pekçok sağlık sorununa sebep oluyor. Aflatoksin üreyen gıdanın bir daha geri dönüşü olmuyor. Su ile yıkansa bile gıdadan uzaklaştırılamıyor. Tek çözüm o gıdanın yakılması. Bir kilo üründe mikrogramlar seviyesinde olması bile çok tehlikeli seviyeler, yani o kadar düşük miktarlarda gıdada bulunması bile yeterli oluyor. Eğer anne bu tür aflatoksinli gıdalarla besleniyorsa, aflatoksin anne sütü ile bebeğe de geçiyor.  Aflatoksin ile ilgili bilimsel literatürdeyüzlerce çalışma var ve bu çalışmaların önemli bir miktarı Türkiye’de yapılan çalışmalardan oluşuyor” İfadelerini kullandı.

TEKNİĞİNE UYGUN ÜRETİLİP SAKLANMALI

Bayram açıklamalarına şu şekilde devam etti: “Yanlış üretim gıdanın masumiyetini ortadan kaldırıyor. Onun için bu tür ürünlerin işlenmesi belki çok basit gibi durabilir ama çok riskli de olabiliyor. Sinsi bir toksin, yavaş yavaş vücutta birikiyor ve bir anda kendini gösteriyor. Özellikle bu gıdaların çok tüketildiği ve kontrolsüz olarak üretimlerin olduğu bölgelerde risk faktörü çok fazla. Karaciğer kanserleri ile ilgili bölgesel dağılım istatistiklerinin de sürekli takip edilmesi ve istatistiklerin güncel tutulması da diğer bir önemli konu. Kurutulmuş gıdaları tekniğine uygun olarak üretmek ve saklamak en önemli konu.”

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz