Remdesivir, koronavirüse iyi geliyor mu?

Remdesivir, koronavirüse iyi geliyor mu?
Telgraf Haber Merkezi
23 Ekim 2020 / 10:05

ABD Gıda ve İlaç Kurumu (FDA) Gilead Sciences'ın geliştirdiği antiviral remdesivir ilacının hastaneye yatırılan koronavirüs hastalarında kullanımını onayladı.

Reuters'ın haberine göre Remdesivir ABD'de koronavirüs tedavisinde kullanımına onay verilen ilk ve tek ilaç oldu.

Damar yoluyla uygulanan remdesivir ABD Başkanı Donald Trump koronavirüs tedavisi görürken kullanılan verilen ilaçlardan biriydi.

FDA ilaca onay verdiğini Trump ve 3 Kasım'da gerçekleştirilecek seçimlerdeki rakibi Joe Biden arasında dün gerçekleştirilen münazaradan birkaç saat önce açıkladı.

Remdesivir mayıs ayından beri FDA'in acil durumlarda kullanılabilecek ilaçlar listesinde yer alıyordu.

Ulusal Sağlık Enstitüleri'nin yaptığı araştırma ilacın koronavirüs hastalarının hastanede geçirdiği süreyi beş gün kısalttığını göstermişti.

Ancak Dünya Sağlık Örgütü (WHO) geçtiğimiz hafta küresel olarak koronavirüs hastalarının tedavi aşamalarında yapılan gözlemlerin remdesivirin hastaların hayatta kalma oranlarını artırma ya da hastanede geçirdikleri süreyi kısaltma anlamında ciddi bir etkisi olmadığını açıklamıştı.

Bu araştırma başka uzmanlar tarafından incelenmedi.

Ticari olarak Veklury adıyla satılacak ilacın 5 günlük dozunun ABD fiyatı 3,120 dolar olacak.

Gilead ilacı şu anda sadece ABD için üretebildiğini, ekim sonundan itibaren diğer ülkelerin de alım taleplerini karşılayabileceğini belirtti.

Kararın açıklanmasının ardından Gilead hisseleri %4,3 değer kazandı.

(Kaynak: BBC Türkçe)

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz