Rakamlarla Şehitkamil

Türkiye’de bir ilke imza atarak Online E-Sosyal Yardım Başvuru Sistemi’ni kuran Şehitkamil Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, pandemi sürecinde yaptığı çalışmalarla alkışı hak etti.

Rakamlarla Şehitkamil
Telgraf Haber Merkezi
6 Mart 2021 / 05:11

Türkiye’de bir ilke imza atarak Online E-Sosyal Yardım Başvuru Sistemi’ni kuran Şehitkamil Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, pandemi sürecinde yaptığı çalışmalarla alkışı hak etti.

ŞehitkamilKaymakamlığı, yardıma muhtaç ailelerin vakıfa gelmeden online başvuru yapmalarını sağladı ve salgın sürecinde bulaş riskinin de önüne geçti. Kurulan sistemle bir yılda toplam 41bin 623 online başvuru alındı. Şehitkamil Kaymakamlığı ‘Ekonomik İstikrar Kalkanı Programı kapsamında 113 bşn 671 haneye 113 milyar 671 milyon TL yardım dağıttı. Pandemi dolayısıyla işini kaybeden, kronik hastalığı sebebiyle çalışamayan ve iş yerlerini kapatmak zorunda kalan 21 bin 841 haneye de 13 milyar 280 milyon 717 bin lira nakdi yardım yapıldı.

64 BİN 226 HANEYE YARDIM ULAŞTI

Şehitkamil Kaymakamlığı gıda yardımlarını dağıtmaya da ara vermeden devam etti. 64 bin 226 haneye gıda paketleri dağıtılırken dağıtımlar da devam ediyor. Kömür yarımlarını da sürdüren kaymakamlık, 41 bin 94 haneye kömür yardımlarını ulaştırdı. 37 bin haneye de kıyafet, beyaz eşya, tablet , alışveriş çeki ve bunlar gibi yardımlar verildi. Muhtaç ve yardıma muhtaçların yanında da yer almayı unutmayanŞehitkamil Kaymakamlığı 351 muhtaç ve yardıma muhtaç yaşlıya haftalık düzenli olarak gıda, market, ilaç, para çekme ihtiyaçlarını karşıladı. 12 bin haneye de hijyen paketi dağıttı. Öksüz ve yetim çocukların da yanında yer alanŞehitkamil Kaymakamlığı 857 kıyafet seti yardımı yaptı.

ADEM MERKEZLERİ KADINLARIN YANINDA

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğünden finansman desteğine alınan  Adem Merkezleriprojeleri hayata geçirildi. Seyrantepe, Çıksorut ve Kayaönü bölgeleri olmak üzere 3 Aile Destek Merkezi hizmet vermeye başladı. Aile Merkezleri ile aile içi iletişimi güçlendirmek, kadınların sosyal, ekonomikve kültürel yaşamda daha aktif bir şekilde hayatta yer almasını sağlamak, mesleki eğitimle istihdama katılmalarını sağlamak, sosyal, kültürel, sportif ve sanatsal etkinliklere katılımına destek olmak hedefleniyor. Aile merkezlerine kadınlar da yoğun ilgi gösteriyor.

‘EVİMDE SAĞLIKLI VE HUZURLUYUM’ PROJESİ

‘Evimde sağlıklı ve Huzurluyum’ Projesini de hayata geçiren Şehitkamil Kaymakamlığı 452 haneye destek verdi. Proje ile evde tekbaşına yaşayan ve bakıma muhtaç durumda bulunan 452 yaşlı hanenin temizlik ve kişisel bakımları periyodik olarak yapılmaya devam ediyor. 452 yaşlı ve bakıma muhtaç hanenin , temizlik ve kişisel bakımları periyodik olarak yapılıyor. Evimizde Onarım Var projesi ile de dul, yetim, engelli muhtaç vatandaşlara destek olunuyor. 73 haneye 1 milyar 170 milyon lira harcama gerçekleşti. 113 hane için harcamalar devam ediyor.

Gönül Birliği Projesi ile de Pazarcı ve Fırıncı Esnafına Yardım Eli uzatlılıyor. Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde SYDV tarafından alınan ürürnler paketlenip ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor. Evsizlerin konaklama ihtiyaçları da karşılanıyor. Proje kapsamında Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğüne proje başvurusu yapıldı. 150 evsiz, kalacak yeri olmayan vatandaşların konaklatılması planlanıyor. 2020 yılında 367 vatandaşa konaklama hizmeti verilmişti.

Sportif alanda da başarılı olan 60 çocuğa toplamda 30 bin TL nakdi yardım yapıldı. Şehitkamil Kaymakamlığı İstihdam, Bebek Antep Projesi, İşKur Başvuru Hizmet Noktası, Şehitkamil’de En İyi Narkotik Polisi Anne, Kadına Karşı şiddetle Mücadele projeleri ile de hizmetler verdi. (OKAN ÇELİK)

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz