Otlayan koyunların arkasına saklanan teröristler tarafından şehit edildi

Jandarma Er Mevlüt Yıldız Van Özalp İlçesi Aksipi bölgesi civarında atılan bir bomba nedeniyle 5 arkadaşı ile birlikte şehit düştü.

Otlayan koyunların arkasına saklanan teröristler tarafından şehit edildi
Okan Çelik
16 Temmuz 2020 / 09:03

Jandarma Er Mevlüt Yıldız Van Özalp İlçesi Aksipi bölgesi civarında 1996 yılında atılan bir bomba nedeniyle 5 arkadaşı ile birlikte şehit düştü. Mevlüt Yıldız bir köylü çocuğu olduğu için çok koyun otlatmıştı. Ölüm de koyunların arkasında geldi. Teröristler otlayan koyunların arkasında saklanarak karakola yaklaştı ve bombayı patlattı.

Mevlüt Yıldız, 1975 yılında Gaziantep’in Eski Şarkaya köyünde doğdu. Eski Şarkaya İlkokulu’nu bitirdikten sonra eğitim hayatına nokta koydu. Başpınar’da benzin istasyonu ve restaurantlarda çalıştı. İzinli olduğu günlerde köyüne gider hayvanları otlatmaya götürürdü. Çok çalışkan bir kişiliği vardı. Askere gidene kadar ailesine maddi manevi destek oldu.

ACEMİ BİRLİĞİNİ HATAY’DA YAPTI

Askerlik dönemine kadar çalışan Mevlüt Yıldız için ayrılık vakti gelmişti. Ailesi köydeydi. Kendisi Gaziantep’te çalıştığı için çok ayrı kalmışlardı. Ancak askerlik için ayrılık vakti geldiğinde çok dokunmuştu kendisine.

Çok farklı bir duyguydu. Son günlerini hep sevdikleri ile geçirdi. Ayrılık vakti gelip çatmıştı.

Vatani görevini tamamlamak için 75/2 tertip olarak Hatay Serinyol’a gitti. Acemi birliğini Hatay’da tamamladı. Acemi birliğinde birlikte olduğu arkadaşları ile Van Özalp yolu görünmüştü Mevlüt Yıldız’a.

TERHİSİNE 1.5 AY KALA 5 ARKADAŞIYLA ŞEHİT DÜŞTÜ

Mevlüt Yıldız, Van Özalp İl Jandarma Alay Komutanlığı’na teslim oldu. Askerliğini burada tamamlayacaktı hain terör saldırısı olmasa. Kar kış demeden çok zor şartlar altında operasyonlara çıkıyordu. Her şeye rağmen çok mutluydu. Vatanı için her şeyi göze almıştı.

Ailesiyle telefon görüşmelerinde gururla anlatırdı. Ancak hiç aklına gelmezdi bir gün şehit olacağı. Hep döndükten sonra ne yapacağını paylaşırdı annesiyle. Ne yazık ki, hain terör saldırısı sonucu Özalp İlçesi Aksipi bölgesinde 11 Eylül 1996 tarihinde şehit düştü.

HAYVANLARIN ARKASINA SAKLANARAK GELMİŞLER

Şehit babası Ziya Yıldız, teröristlerin otlayan hayvanların arkasına saklanarak karakola yaklaştıklarını ve bombayı patlaktıklarını söyledi. Saldırı sırasında oğlu ile 5 arkadaşının siperde beklediklerini belirten baba Yıldız, “Benim oğlum hayvanları çok severdi. Karakolun etrafında otlayan koyunların yanına gidermiş hep.

Köyde de bizim koyunlarımızı otlatırdı. O hayvanlarla da fotoğraf çektirmiş” derken o acıyı bir kez daha yaşıyordu. Şehidimiz Mevlüt Yıldız ise daha bir gün önce poz verip fotoğraf çektirdiği koyunların bir gün sonra teröristler tarafından saldırı için kullanılacağını niç düşünmemişti.

ANNE ACI HABERİ CAMİDE SELA İLE ÖĞRENDİ

11 Eylül’de gelen şehit haberi tüm köye yayılmıştı. Ancak aileye kimse söyleyemiyordu. Herkes sabah olsun öyle haber edelim diyordu. Artık sabah oluyordu ve sabah selası verildi. Ardından caminin imamı Mevlüt Yıldız’ın şehit düştüğünü söyledi. Anne kulaklarına inanamadı. Hemen kendini dışarı attı ve koşarak yakınlarına gitti. herkes ağlıyordu. Haber doğruydu. Anne Mevlüde oraya yığıldı. uzun süre kendisine gelemedi.

BABA MUHTARLIKTA ÖĞRENDİ

Baba Ziya Yıldız, oğlunun şehit olduğunu muhtarlıkta öğrendi. Eve geldiler ve seni muhtarlıktan bekliyorlar dediler. Baba muhtarlığa gitti ve orada askerleri görünce birşeyler olduğunu anladı. Oğlu ile birlikte iki yeğeni de askerdi o sıralarda. Mutlaka birine binrşey oldu dedi kendi kendine. Sonra oğlunun şehit olduğu haberi asker tarafından söylendi. Baba Ziya da şoka girdi orada.

 

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz