Örnek oldu

Gaziantep'te yaşayan doğuştan görme engelli olan Mehmet Yıldırım, azmi ve hayat hikayesi ile örnek olmayı başardı.

Örnek oldu
Okan Çelik
6 Kasım 2019 / 21:50

Doğuştan görme engelli olan Mehmet Yıldırım, azmi ve hayat hikayesi ile örnek olmayı başardı. 9 yıldır öğretmenlik yapan Yıldırım’ın  en büyük hayali ise verdiği bağlama kurslarında geleceğin Arif Sağ ve Neşet Ertaş’larını yetiştirebilmek.

YÜKSEK LİSANS YAPTI, ÖĞRETMEN OLDU

Mehmet Yıldırım 1980 yılında Gaziantep’in Yavuzeli İlçesi Sarılar Köyünde dünyaya geldi. Doğuştan görme engelli olan  Yıldırım, GAP Görme Engelliler İlkokulu ve Ortaokulunu bitirdi. Eğitim hayatına tüm engellere rağmen devam etmek isteyen Yıldırım, Şehit Şahin Lisesi’nde kaynaştırılmış eğitim aldı. Liseyi de bitirdikten sonra içindeki okuma azmi bitmeyen Yıldırım, avukat olmak istese de, Gaziantep Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Edebiyat bölümünü bitirdi. Aynı üniversitede Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yüksek lisans yaptı. Eğitimini tamamlayan Mehmet Yıldırım, 9 yıldan bu yana öğretmenlik yapıyor.

BAĞLAMA KURSLARI VERİYOR

Mehmet Yıldırım’ı küçük yaşlardan itibaren bağlama sevdası sardı. Bağlama kursuna gitmeye başladı. Küçük olduğu için sazın tellerine parmakları yetmiyordu. Önceleri çok da zorlansa azmetti ve bir bağlama ustası oldu. Besteler yapmaya başladı. Hem çalıyor hem söylüyor. Bağlama üzerine ustalaştıktan sonra kurslar vermeye başladı. Çok sayıda öğrenciye bağlama öğretti. En büyük üzüntüsü ise besteleri olmasına rağmen bunları iyi duyuramamak.

GÖRME ENGELLİ OLMANIN SIKINTILARINI YAŞADI

Liseden itibaren görme engelli olmanın sıkıntılarını yaşayan Mehmet Yıldırım, görsel ağırlıklı ve Osmanlıca gibi derslerde zorlanıyordu. İlkokul ve liseyi görme engelliler okulunda okuduğu için çok zorlanmamıştı. Ancak düz lisede ve üniversite yıllarında çok zorlandı. İçindeki okuma aşkı onun tüm engelleri aşmasına vesile oldu. Çocukken avukat olmayı çok istese de yine çok sevdiği bir bölüm olan edebiyat okudu.

EVLENDİ VE 3 ÇOCUĞU OLDU

Mehmet Yıldırım’ın bir başka hedefi de evlenip güzel bir yuva kurabilmek ve kendi ayakları üzerinde durabilmekti. Önce meslek sahibi oldu ve kimseye muhtaç olmadan ayakta kalmayı başardı. Daha sonra da evlendi ve 3 çocuğu oldu. Bundan sonraki hedefi ise çocuklarını ülkesine faydalı bireyler olarak yetiştirmek. Onların da kendi ayakları üzerinde durabilmelerini sağlamak.

TÜM ENGELLİLERE ÖRNEK OLDU

Mehmet Yıldırım, köyde başlayan ve şu anda geleceğin büyüklerini yetiştiren öğretmenliğe kadar uzanan hikayesi ile örnek oldu. Gözleri hiç görmese de hem üniversite bitirip hem de yüksek lisans yapması çevresindeki engelli ve ailelerini de teşvik etti. Çocuklarına engelli diye güvenemeyen aileler de Mehmet’i örnek alıp çocuklarını okutmak için mücadele etti. Mehmet Yıldırım da tüm engellilere ve ailelerine seslenerek, “Asla çocuklarınızı eve kapatmayın. Her engellinin başarabileceği bir meslek vardır. Yeter ki, önüne engel çıkarılmasın. Engeller çıkarılmazsa emin olun ki her şeyi başarırlar” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz