Müteahhitlik Yasası acilen ertelenmeli

Müteahhit Hurşit Yıldırım, işlerin biraz olsun açılması adına 3 Aralık’ta yürürlüğe konulan Müteahhitlik yasasının ertelenmesi talebinde bulundu.

Müteahhitlik Yasası acilen ertelenmeli
Telgraf Haber Merkezi
8 Nisan 2020 / 21:21

Yaklaşık 5 ay önce yürürlüğe giren Müteahhitlik HizmetYasası’ndan kaynaklı problemler, özellekle koronavirüssalgını ile birlikte, sektörü durma noktasına getirdi.Yıllardır sektörde faaliyet gösteren Müteahhit HurşitYıldırım, işlerin biraz olsun açılması adına 3 Aralık’tayürürlüğe konulan yasanın ertelenmesi talebinde bulundu.

Aynı zamanda eski meclis üyesi ve Müteahhitler Derneğiüyesi de olan Hurşit Yıldırım, “Mesleğimizin biryasasının olmasını bizde destekliyoruz. Olmalı da. Ancakyasa eksik ve hatalarla dolu. Meslek örgütlerimiz iledaha fazla istişare edilmeli. Yasa gereği Çevre veŞehircilik Müdürlüğü’nden yetki belgesi alınırkengetirilen kriterlerin, haksızlığa yol açtığını düşünüyoruz.Yılarını sektöre vermiş firmaların mağduriyetine yolaçan bir sistem var” dedi.

Korona virüs salgınından dolayı herkesin bir mağduriyetyaşadığını belirten Yıldırım “İnşaat sektöründe azda olsabir hareketlilik söz konusu. Çünkü, özel sektörde çalışanişçiler zaten sosyal mesafe içerisinde haraket etmekediyor. Kamudaki büyük şantiyeler, konaklama v.s gibibir durum söz konusu değil. Bu sebeple en azından özelsektörü hareketli tutmak gerekiyor” diye konuştu.  

Aksaklıkların giderilmesi için Aralık ayı başında çıkanyasanın ertelenmesini isteyen Yıldırım “Salgın tehditiortadan kalkıncaya kadar, sektörün sürdürğlebilirliği içinerteleme yapılmalı. Bu süreçte milletvekillerimiz, Valimiz, belediye başkanlarımız Bakanlık nezdindegirişim başlatmalı. Gaziantep İnşaat MüteahhitleriDerneği’miz ile de sık sık görüşüyoruz. Derneğimizin de yasa ile ilgili eksik bulduğu tespitler var. Ankara nezdinde bu mağduriyetin sona erdirilmesini talepediyoruz” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz