Mesane kanserinden mucize kurtuluş

Mesane kanseriyle mücadele eden 80 yaşındaki Hüseyin Gül, Gaziantep Özel Anka Hastanesi’nde ürolojinin en zor ameliyatlardan birisi olarak bilinen ‘radikal sistektomi’ yöntemiyle bağırsağından yapılan mesaneyle hayata tutundu.

Mesane kanserinden mucize kurtuluş
Telgraf Haber Merkezi
18 Şubat 2020 / 11:47

Mesane kanseriyle mücadele eden 80 yaşındaki Hüseyin Gül, Gaziantep Özel Anka Hastanesi’nde ürolojinin en zor ameliyatlardan birisi olarak bilinen ‘radikal sistektomi’ yöntemiyle bağırsağından yapılan mesaneyle hayata tutundu.

Osmaniye Bahçe’de yaşayan 80 yaşındaki Hüseyin Gül’e, idrarda kanama şikayeti ile başvurduğu hastanede mesane kanseri teşhisi konuldu. İki kez operasyon geçiren ancak şikayetleri geçmeyen Gül, farklı şehirlerde gittiği hastanelerde de derdine derman bulamayınca son çare olarak bir arkadaşının tavsiyesi üzerine Gaziantep Özel Anka Hastanesi’ne başvurdu. Burada Üroloji Uzmanı Op. Dr. Hilmi Çelik tarafından muayene edilen ve yeniden ameliyat olması gerektiği söylenen Gül, ameliyat olmayı kabul etti. Anka Hastanesi’nde Gül’e uygulaması çok zor olan ve her hastanede yapılamayan ‘Radikal sistektomi’ yöntemi uygulandı. Üroloji Uzmanı Op. Dr. Çelik’in gerçekleştirdiği yaklaşık 6 saat süren ameliyatla mesane ve prostatı alınıp bağırsaklardan yeni mesane yapılan Gül,1 hafta içinde sağlıklı bir şekilde taburcu edildi.

Sağlığına kavuşmanın mutluluğunu yaşayan Hüseyin Gül, “Bu hastalıktan kurtulmak için çok gezdim. Hiçbir yerde derdime çare bulamadım. Ben artık ümidimi kesmiştim. Son çare olarak Gaziantep Özel Anka Hastanesi’ne geldim. İyi ki de gelmişim. Beni ölümden kurtardılar. Doktorum ve Anka Hastanesi yönetici ve çalışanlarına ne kadar teşekkür etsem azdır “dedi

Hüseyin Gül’ün oğlu Ertuğrul Gül ise,” Özel Gaziantep Anka Hastanesi bizimle çok iyi ilgilendi. Gece biz uyuduk doktorumuz uyumadı. Şifa bulamayan hastalara Gaziantep Özel Anka Hastanesi’ni tavsiye ederiz.” diye konuştu.

“TORBA TAKILMAKSIZIN NORMAL YOLDAN İDRAR FONKSİYONLARI YERİNE GETİRİLİYOR”           

Hastayı sağlıklı bir şekilde taburcu etmenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren Op. Dr. Çelik, operasyonla ilgili şu bilgileri verdi:

“Hastamız bize geldiğinde İdrar yollarında ciddi kanaması vardı. Böbrekleri şişmeye başlamıştı ve böbrek fonksiyonlarını yerine getiremiyordu. Başka hastanelerde iki kez operasyon geçiren hastamıza en zor ameliyatlardan birisi olan  “Radikal sistektomi” yöntemini uyguladık. Bu yöntemde hastamızın prostat ve mesanesini aldık. .Hastamızın mesane ve prostatını alıp bağırsaklardan yeni mesane yaptık. Hiçbir şey yapmadan bırakılsa birkaç ay ömür biçilen hastamız bu operasyonun ardından ömrüne devam edecek. Kalın bağırsağın sigmoid kısmı küre haline getirerek mesane işlevi görmesini sağlıyoruz. Mesane haline getirilen bu bağırsağı da idrar kanalına bağlıyoruz. Bu yöntem sayesinde hasta iyileşince bağırsaktan yapılan mesane normal işlevini yerine getiriyor. Dolayısıyla hastanın da mesaneden kaynaklanan sorunları ortadan kalkmış oluyor. Cerrahi olarak tüm mesanenin çıkarıldığı 'radikal sistektomi', yüksek evreli mesane kanseri olan hastalara umut oluyor. Hastalar bu ameliyat ile torba takmaksızın, normal yoldan idrar fonksiyonlarını yerine getirebiliyor.”

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz