Merkez Bankası'ndan dövize müdahale ve faiz indirimi mesajı

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu, yatırımcılarla toplantısında, "Faiz indirimi için sınırlı alan kaldı ve bu alanı büyük ölçüde bitirdiğimizi düşünüyorum" dedi. Dövize müdahale sürebilir mesajı verdi.

Merkez Bankası'ndan dövize müdahale ve faiz indirimi mesajı
Telgraf Haber Merkezi
2 Aralık 2021 / 13:07

Merkez Bankası videokonferans yöntemiyle yatırımcı ve ekonomistlerle bir araya geldi. Dövize müdahale ve bakan değişimi sonrası gerçekleşen toplantıda yapılan sunumda, mevcut para politikası duruşunun 2022 yılının ilk yarısında birikimli etkilerinin görüleceği vurgusu yapıldı.

Saat 11.00'de başlayan toplantının ardından saat 16.00'da yabancı yatırımcılarla görüşülecek. Merkez Bankası yönetimi toplantıda şu mesajları verdi:

Firmalarımızın yatırım iştahı ve istihdam beklentileri geçmiş yıllara göre oldukça yüksek seviyelere gelmiş durumda.

Cari işlemler dengesi ağustos ve eylül aylarında fazla verdi ve yıllıklandırılmış cari işlemler dengesindeki iyileşme belirginleşerek devam etti.

Artan emtia fiyatları ve tedarik zinciri kaynaklı unsurlar ortadan kalktığında enflasyon gerileyecektir.

Ticari krediler büyüme oranı yıllık yüzde 8 ile geçmiş yıl ortalamaların oldukça altında seyretmektedir.

FAİZ İNDİRİMİ MESAJI

Mevcut para politikası duruşumuzun birikimli etkilerini 2022 yılının ilk yarısında gözlemleyeceğiz. İndirim için sınırlı alanımız kaldı. Bu alanı büyük ölçüde bitirdiğimizi düşünüyorum.

Cari işlemler dengesinde kalıcı bir iyileşme için yatırımları destekleyecek, ihracatı artıracak ve ithalatı sınırlayacak uygulamaları ve politikaları önemli görüyoruz. Reeskont kredilerinin sağladığı imkanlar da bu alanlara destek verecektir.

Rezervlerimiz son dönemde istikrarlı bir artış eğilimine girdi. Kararlı bir şekilde rezervlerimizi artırmaya devam edeceğiz.

Döviz piyasasında gerçekçi olmayan, sağlıksız fiyat oluşumu var, TCMB yüksek volatiliteye müdahale edebilir.

23 Eylül tarihinden bu yana TL tasarruf mevduatındaki yükseliş devam ederken, YP tasarruf mevduatında sınırlı düzeyde azalış gerçekleşti.

KRİPTO PARAYA GİDEN BELLİ BİR KISIMDAN RAHATSIZIZ

Son haftalardaki eğilimlerde görüldüğü gibi daha düşük seviyelerde gerçekleşecek enflasyonla birlikte reel mevduat getirileri yüksek kalmaya devam edecektir.

Kripto paraya giden belli bir kısımdan rahatsızız.

Merkez bankası döviz piyasasına müdahalesinin amacı piyasadaki likidite koşullarını desteklemeye ve oynaklığı gidermeye yöneliktir.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz