Kütüphane hamlesi

İl Kültür ve Turizm Müdürü Bülent Öztürk, Gaziantep’e 50 yıl sonra ilk kez İl Halk Kütüphanesi yapıldığını açıkladı.

Kütüphane hamlesi
Telgraf Haber Merkezi
16 Mart 2021 / 07:11

İl Kültür ve Turizm Müdürü Bülent Öztürk, Gaziantep’e 50 yıl sonra ilk kez İl Halk Kütüphanesi yapıldığını açıkladı. Kentin Kütüphaneler Şehri haline dönüştüğünü belirten Öztürk, “5 yılda kütüphane sayımız en az 10 kat arttı” dedi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Bülent Öztürk, yaklaşık 50 yıl sonra Gaziantep'in yeni bir İl Halk Kütüphanesi'ne kavuştuğunu açıkladı. Öztürk, Yavuzeli, Karkamış, Nizip ve İslahiye'ye de kütüphaneler yapıldığını söyledi. Temeli atılan ve yapımına başlanılan yeni İl Halk Kütüphanesi'nin cok büyük olacağına dikkat çeken Öztürk, 'Cumhurbaşkanlığımız yatırım programında olan, Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından yaptırılan İl Halk Kütüphanemizin ihalesi YİKOP tarafından yapılmış olup, 2022 yılının başında bitirilecektir.
İl Halk Kütüphanemiz Fidanlık Mahallesinde 7784 Ada 1 Nolu Parselde yer almakta olup, 3913,36 m2 olan arsası Büyükşehir Belediyemiz tarafından verilmiştir. Kütüphane oturum alanı 1300,42 m2, toplam kapalı inşaat alanı 5059,04 m2’ dir.
Yeni Kütüphanemizin; Okuma-Araştırma-Etkinlik-Oturma kapasitesi 821 kişidir. Konferans Salonu ise 130 kişiliktir. Toplamda 951 kişi aynı anda oturarak kütüphanemizden hizmet alabilecektir' dedi.

Gaziantep'te cok sayıda kütüphane yapıldığına dikkat çeken Öztürk, 'İslahiye’ye İş Bankası Genel Müdürlüğü tarafından kütüphane yapıldı. Yavuzeli'ne yapıldı ve 1 Nisan'da açılacak. Nizip’e yapıldı. Yakında açılacak. 1.000 metrekarelik bir alana sahip güzel bir kütüphane olacak. Karkamış İlçe Halk Kütüphanesi onarıldı.
Şehitkamil Bilgi Yılı Halk kütüphanesi kentsel dönüşüm alanı içerisinde kaldı. Orayı belediyeye verdik onlar bize yeni kütüphane yapacak. 50 yıl sonra Gaziantep’e İl Halk Kütüphanesi yapıldı.
Kütüphaneler Şehri olduk.
Bütün kütüphanecilerle bir araya geldik.
Gaziantep’te herkes evninin yanında kütüphane istiyor. Şahinbey Belediyesi devasa bir kütüphane yapacak. Akkent Kültür Merkezi yanına. Büyükşehir ve Şahinbey belediyeleri tarandından yapılan kütüphaneler var' diye konuştu.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz