Koronavirüs ve inmeyi Anka’da yendi

Gaziantep’te 50 yaşındaki Ömer Taşdelen, bir yandan koronavirüsle mücadele ederken bir yandan da beyine pıhtı atması sonucu vücudunun sol tarafında meydana gelen güç kaybıyla mücadele etmek zorunda kaldı.

Koronavirüs ve inmeyi Anka’da yendi
Telgraf Haber Merkezi
6 Nisan 2021 / 07:30

Gaziantep’te 50 yaşındaki Ömer Taşdelen, bir yandan koronavirüsle mücadele ederken bir yandan da beyine pıhtı atması sonucu vücudunun sol tarafında meydana gelen güç kaybıyla mücadele etmek zorunda kaldı. Taşdelen, Gaziantep Özel ANKA Hastanesi’nde uygulanan başarılı tedavi ile hem koronavirüsü hem de inmeyi yenerek sağlıklı bir şekilde taburcu oldu.

Gaziantep’te yaşayan 50 yaşındaki Ömer Taşdelen, belirtiler üzerine gittiği Gaziantep Özel ANKA Hastanesi'nde yaptırdığı Covid-19 PCR testi pozitif çıkınca hemen tedaviye alındı. Tedavi süreci devam eden Taşdelen’in beynine pıhtı atması sonucu vücudunun sol tarafında inmeye bağlı güç kaybı oluştu. Bir gün yoğun bakımda kaldıktan sonra 18 gün serviste medikal tedavisine devam edilen Taşdelen, hızlı müdahale sonucunda kısa sürede sağlığına kavuştu.

“KORONAVİRÜS NÖROLOJİK HASTALIKLARA NEDEN OLABİLİYOR”

ANKA Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Belgin İkidağ, akciğer enfeksiyonu olarak kabul edilmesine rağmen koronavirüsün son zamanlarda kan pıhtılarının atması sonucunda inme gibi nörolojik hastalıklara da neden olabileceğini vurguladı. Bu tür durumlarda zamanla yarışıldığını belirten Dr. Belgin İkidağ, “Hastamızın hastanede yatması, hızlı ve profesyonel ekibin hastaya zamanında müdahale etmesiyle, hastada oluşması muhtemel büyük hasarların önüne geçildi.” diye konuştu.

“ERKEN MÜDAHALE EDİLMESİ SAKATLIK VE ÖLÜM ORANINI DÜŞÜRMEKTEDİR”

Hastalık ve tedavi süreci hakkında bilgi veren ANKA Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Mesut Bulut ise, “Hastamızda aniden sol tarafında güç kaybı oldu ve şuur bozukluğu oluştu. Bir gün yoğun bakımda kaldıktan sonra 18 gün serviste medikal tedavisine devam edildi. Motor güç kaybı yaşayan hasta hızlı müdahale sonucunda ve fizik tedavi ile toparlandı. Hastanın kontrol muayenesinde durumunun iyiye gittiğini, koronavirüs tedavisinin de olumlu sonuçlandığını, ikinci PCR testinin de negatif olduğunu gözlemledik. İnme rahatsızlıklarında erken müdahale edilmesi sakatlık ve ölüm oranını düşürmekte. Bu nedenle hastaya erken müdahale hayati önem taşımaktadır.“ dedi.

Sağlığına kavuşan Ömer Taşdelen ise, “Geçirdiğim süreç psikolojik ve fiziksel olarak beni çok yordu. Covid-19’un ciddi bir hastalık olduğunu bu süreçte anladım. Sağlığın yerini hiçbir şey tutmuyor. Pandemi döneminde sağlık çalışanlarına Allah kolaylık versin. Başta değerli hekimlerim Uzm. Dr. Belgin İkidağ, Uzm. Dr. Mesut Bulut’a, ANKA Hastanesi yönetimi ve tüm sağlık çalışanlarına teşekkür ederim .” dedi.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz