‘Korkmayın, bağışçı olun’

MHP Gaziantep Milletvekili Muhittin Taşdoğan, immün plazma bağışının hiç bir zararı olmadığını belirterek, “Kimse korkmasın.

‘Korkmayın, bağışçı olun’
Telgraf Haber Merkezi
21 Nisan 2021 / 00:09

MHP Gaziantep Milletvekili Muhittin Taşdoğan, immün plazma bağışının hiç bir zararı olmadığını belirterek, “Kimse korkmasın. Bağış yapmanın zararı yok. 18-60 yaş aralığında hastalığı atlatan herkes plazma merkezlerinde kan bağışında bulunsun” çağrısı yağtı.

Gaziantep’te vaka sayıları ile birlikte immün plazma ihtiyacı da pik yaptı. Korona virüsü atlatanların büyük bölümünün korktuğu için bağışçı olmaktan kaçındığı iddia edilirken Gaziantep’in MHP’li doktor milletvekili Muhittin Taşdoğan, immün plazma bağışının hiç bir zararı olmadığını ve şartları uyan herkesin korkmadan bağış yapması gerektiğini söyledi. Taşdoğan, “İmmün Plazma,  18-60 yaş grubundaki bağışçılardan, tercihen erkeklerden, gebe kalmamış kadınlardan ve kan transfüzyonu yapılmamışlar gibi kriterlere sahip kişilerden alınarak hastalara verilmektedir. Bu kriterleri sağlayan bağışçıların plazma merkezlerinde kan bağışında bulunmalarını ve Covid'le mücadelede ön saflarda olmaları gerektiğini önemle ve vurguyla, bir kez daha hatırlatıyoruz” dedi.

Taşdoğan, Türkiye, plazma bağışında dünyada gönüllülük oranı en yüksek ülke özelliğini taşıdığına dikkat çekti.  Bu alanda Türk Kızılay’ı ve gönüllü organizasyonlar, salgınla mücadele de önemli bir rol üstlendiklerini belirten Taşdoğan,  “Türk Kızılay’ı, pandeminin başladığı aylardan bu yana korona virüs hastalığını geçirmiş kişilere ulaşarak immün plazma bağışı almaktadır. Bu saye de immün plazma sağlanan çok sayıda kişi korona virüsü yenmektedir. İmmün Plazma,  18-60 yaş grubundaki bağışçılardan, tercihen erkeklerden, gebe kalmamış kadınlardan ve kan transfüzyonu yapılmamışlar gibi kriterlere sahip kişilerden alınarak hastalara verilmektedir” ifadelerini kullandı.

Gaziantep’te son günlerde korona virüs vaka sayısı pik yaptı ve 100 bin nüfusa oranla vaka sayısı büyük artışla 293’e ulaştı. Vaka artışıyla birlikte immün plazma bağış talepleri de büyüka rtış gözterdi. Gaziantep’te bağışların talepleri karşılamadığı ve bu yüzden bağışçı sayısının artırılması gerektiği belirtiliyor. Hastalığıa atlatıp bağış yapacak kriterlere uyanların korktuğu için bağıştan kaçtığı belirtiliyor. Uzmanlar da bağışın hiç bir zararı olmadığını ve ters bir etkisi olmadığını, aksine hayat kurtarmak için çok önemli olduğunu dile getiriyor.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz