Koltuk boş! İşte Gaziantep CHP için konuşulan il başkanları: Kim gelecek?

Gaziantep’te il ve ilçe başkanları ile yönetimlerini görevden alan CHP Genel Merkezi, teşkilatları yeniden oluşturmak için düğmeye bastı.

Koltuk boş! İşte Gaziantep CHP için konuşulan il başkanları: Kim gelecek?
Okan Çelik
8 Ocak 2021 / 03:35

Gaziantep’te il ve ilçe başkanları ile yönetimlerini görevden alan CHP Genel Merkezi, teşkilatları yeniden oluşturmak için düğmeye bastı. Başkanlık için düşünülen isimler Ankara’ya çağrılacak. Gaziantep’te araştırmalar yapılacak ve yeni başkanlar belirlenecek.

Gaziantep’te uzun süredir boş olan il ve ilçe başkanlıkları ve yönetimleri için nihayet beklenen adım atıldı. Genel Merkez, bir ismi görevlendirdi. O isim Gaziantep’te görüşmeler yapacak genel merkeze bildirecek. İl başkanlığı için düşünülen isimler Ankara’da görüşmeye davet edilecek. Sonrasında İl başkanı başta olmak üzere yeni teşkilatlar belirlenecek. CHP’nin Gaziantep’te bu ay içerisinde atayacağı isimleri belirlemesi bekleniyor. Öte yandan CHP’nin dışarıdan kayyım atayabileceği ve kongreye kadar kayyımla gitmesi de olasılıklar arasında gösteriliyor. Gaziantep’te yeni isimler düşünün CHP’de il başkanlı için ise en çok konuşulan 3 isim Sezgin Sönmez, Uğur Kalkan ve Gökhan Çeliktürk. Eski başkan Lüftü Demir’in de atanması muhtemel isimler arasında olduğu söyleniyor. CHP Gaziantep’te ise şu anda sessizlik hakim. Ancak isimlerin belirlenmesi ile birlikte hareketli günler yaşanacağı da dile getiriliyor.

DIŞARIDAN GELECEK İSİME KARŞILAR

Parti tabanında ise yönetim kademelerinde yer almak isteyen partililerin ismi başkanlık için geçenleri adeta ablukaya aldıkları belirtildi. Olası isimlerde sürekli irtibata geçen isimlerin kulis çalışmaları da yürüttükleri bildirildi. CHP Genel Merkezi’nin vereceği karar bekleyen partililer, dışarıdan kayyım atanma ihtimaline de tepkili. Gaziantep’te çok değerli, siyasetçilerin olduğu ve dışarıdan kayyım atanmasının büyük yanlış olacağı görüşünün savunan partililer, kongreye kadar da olsa Gaziantep’ten isimlerle yola çıkılması görüşünde. Partililer, “Gaziantep’te biran önce yönetimler belirlenmeli. Dışarıdan gelecek isim ne kadar araştırsa da kısa sürede nasıl fikir sahibi olacak?” şeklinde görüş belirttiler.

MİLLETVEKİLLERİ DE FARKLI İSİMLERİ İSTİYOR

Partiye yakın kaynaklardan edinilen bilgilere göre ise CHP milletvekili Bayram Yılmazkaya ile İrfan Kaplan’ın ise net fikir belirtmese de farklı isimlerin başkan olmasını istedikleri öğrenildi. Yılmazkaya’nın Gökhan Çeliktürk, İrfan Kaplan’ın ise Lütfi Demir ismine yakın oldukları belirtildi. Parti tabanında ise Uğur Kalkan ve Sezgin Sönmez ile Hayri Sucu’yu istedikleri bildirildi. Genel merkezin Hayri Sucu’ya onay vermeyeceği dile getirilirken, yeni ve genç isimler istedikleri öğrenildi. Uğur Kalkan’ın yaptığı etkili muhalefet nedeniyle, Sezgin Sönmez’in ise yeni bir yüz olması nedeniyle tercih edilme ihtimali var. Bu arada genel merkezin çok farklı bir sürpriz ismi getireceği de kulislerde konuşuluyor.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz