Kesintiye tazminat

ENERJİSA bünyesindeki Toroslar Elektrik AŞ. (TEDAŞ) günlük toplam 12 saati aşan kesintiler için abonelerine tazminat uygulaması başlattı.

Kesintiye tazminat
Hasan Akpınar
7 Temmuz 2018 / 07:59

Alınan bilgiye göre iletim ve dağıtım şirketlerinden kaynaklanan kesintilerin 12 saati aşması durumunda bireysel ve ticari abonelerin farklı miktarlarda tazminat hakkı bulunuyor. Mesken abonelerinde bu rakam 50 TL iken diğer abonelerde ise 100 TL. tazminat alabilmek için TEDAŞ ile bağlantıya geçmek ve şirketin web sitesinde bulunan tazminat formunu doldurmak gerekiyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun açıklamasına göre eşik değerleri aşacak sayı veya sürede kesintiye maruz kalan kullanıcıların tazminat hakkı doğduğu belirtildi. Kesintiler sebebiyle elektronik cihazlarda meydana gelecek arızalar ve zararlar ile ilgili, tüketicinin dağıtım şirketine başvurma hakkı bulunuyor. Başvuru değerlendirilerek tüketici hatasına rastlanılmadığı taktirde, zararın ilgili elektrik dağıtım şirket tarafından karşılanması gerekiyor.

Abonelerin, iletim ve dağıtım şirketlerinden kaynaklanan kesintilerde belirtilen süre ve sayının aşılmasına göre tazminata hak kazanabildiği belirtilen açıklamada , “Başvuruya gerek olmaksızın, yıllık eşik değerlerin aşılmasına ilişkin tazminatın müteakip yılın nisanından itibaren dağıtım sistem kullanım bedelinden mahsuplaşma yöntemiyle, günlük 12 saati aşan kesintilere ilişkin tazminatın ise bildirim yapılmak suretiyle takip eden ay içerisinde dağıtım şirketi tarafından ilgili kullanıcıya ödenmesi hüküm altına alınmıştır. Dağıtım şirketinin yükümlülüklerini yerine getirmediği hallerde konuya ilişkin Kuruma yazılı olarak başvuruda bulunulabilir. Bu yükümlülükleri yerine getirmesine karşın dağıtım şirketinin değerlendirmesinin hatalı olduğu düşünülüyorsa konuya ilişkin ilgisine göre il ilçe tüketici hakem heyeti veya tüketici mahkemesine başvurulabilir” denildi.

ELEKTRİK KESİNTİLERİ EN AZ 48 SAAT ÖNCESİNDE BİLDİRİLMELİ

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından uygulanan Elektrik Dağıtımı ve Perakende Satışına İlişkin Hizmet Kalitesi Yönetmeliği’nin ilgili maddesinde; elektrik kesintisi sürelerinin günlük ve yıllık olarak belirli bir sınırlamaya tabi tutulmasına yer veriliyor. 

EPDK'da belirtilen yönetmelikteki maddeye göre süreyi aşan kesintilerde tüketicilerin tazminat almak hakkı bulunuyor. Aynı zamanda elektrik kesintilerinin 48 saat öncesinde ilgili dağıtım şirketinin web sitesi üzerinde duyurulmalı, ve talepte bulunan vatandaşlara sms ve e-posta yöntemi ile kesinti bildirilmelidir.

Kesintiler sebebiyle elektronik cihazlarda meydana gelecek arızalar ve zararlar ile ilgili, tüketicinin dağıtım şirketine başvurma hakkı bulunuyor. Başvuru değerlendirilerek tüketici hatasına rastlanılmadığı taktirde, zararın ilgili elektrik dağıtım şirket tarafından karşılanması gerekiyor.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz