Kemal Bayındır'dan ihmal iddialarına cevap

Kemal Bayındır Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı ve Kadın Hastalıkları Doğum Uzmanı Kemal Bayındır, Cennet Firdevs Damar’ın doğum sonrası hayatını kaybetmesine yönelik ihmal iddialarına cevap verdi.

Kemal Bayındır'dan ihmal iddialarına cevap
Okan Çelik
11 Şubat 2020 / 21:55

Hastanelerinde talihsiz bir olay yaşandığını belirten Bayındır, 35 yaşındaki Damar” isimli hastanın, öngörülemeyen bir komplikasyon nedeniyle hayatını kaybettiğini söyledi.

8 yıldan beri Gaziantep’te bir çok branş ile hizmet vermekte olan hastane olduklarına dikkat çeken Bayındır, “Hastamız 07.02.2020 tarihinde sancılı gebe tanısı ile hastanemize yatırılmış, saat 15.30 sularında 2860 gram ağırlığında 50 cm boyunda sağlıklı kız bebek dünyaya  getirmiştir. Doğum sonrasında pediatri hekimlerimiz tarafından ilk değerlendirilmesi yapılan bebek, sağlığında herhangi bir sıkıntı olmadığı tespit edilerek ailesine teslim edilmiştir. Hastanemizin doğumhanesinde gerçekleşen normal doğum sonrasında “kanama kontrolü” sağlanan hastamızın, kanama takibine yine hastanemiz doğumhanesinde devam edilmiştir. Takiplerinde sızıntı şeklinde kanaması olan hastamıza “kanama önleyici” tedaviler yapılırken; hastamızın yakınları ile görüşmesine olanak sağlanmıştır. Kanamayı önlemek için alınan önlemlere ve yapılan tedaviye yanıt alınamayan hastamıza acil ameliyat kararı alınmış ve hasta ivedi olarak ameliyathaneye alınmıştır. Histerektomi yani rahimin alınması için ameliyathaneye alınan hastamızın ameliyat esnasında kalbi durmuş, yapılan canlandırma işlemine başarılı yanıt alınmıştır.

Bu zor şartlarda yapılan ameliyat esnasında hastamızın kalbi, iki defa daha durmuş; ne yazık ki son canlandırma işleminde başarılı yanıt alınamamıştır. Hastamızın vefat haberi; yakınlarına bildirildikten sonra, ne yazık ki hastanemiz istenmeyen görüntülere şahit olmuş, hasta yakınları tarafından bir çok demirbaş malzememize zarar verilmiş, hastanemiz acil başvuran hastalara bile hizmet veremeyecek hale gelmiştir. Olayların kontrol altına alınabilmesi için çağrılan kolluk kuvveti, destek ekipler isteyip hastanemizi abluka altına almış, bu esnada özellikle sağlıkta şiddetin ön planda olduğu kentimizde, ilgili hekimlerimizin; can güvenliğini sağlamak için hasta yakınlarıyla teması kesilmiştir” dedi.

Hastada yaşanan bu durumun tıp terminolojisinde “uterin atoni kanaması” olarak adlandırıldığını belirten Bayındır, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Mesleğinde 40. Yılını tamamlamış bir kadın doğum hekimi olarak rahatlıkla söyleyebilirim k,i yaşanan bu elim olay, bir kadın doğum hekiminin başına gelebilecek en sıkıntılı komplikasyonlardan biridir. Bu konuyla alakalı bilimsel veriler incelendiğinde, doğum sonrası kanama, anne ölümleri nedenleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Doğum sonrası kanamadan dolayı ölüm riski, her 10.000 doğumda 1 olup, bahsi geçen veriler Dünya Sağlık Örgütü tarafından da doğrulanmaktadır. 8 yılı aşkın süredir özellikle kadın doğum branşında aktif olarak hizmet vermekte olan kurumumuzda, yılda ortalama 2 bin doğum gerçekleşmekte ve bugüne kadar, doğum sonrası kanama nedeniyle hiçbir hastamızı kaybetmemiş bulunmaktayız. Bu üzücü hadisenin hastanemizde gerçekleşmesi ve sonucunda annenin vefatı, hekimlerimizin ve sağlık çalışanlarının ihmali değil, hekimlik zanaatının vazgeçilmez parçası olan komplikasyonlardır.Annenin vefatı ile sonuçlanan bu öngörülemeyen komplikasyon sonucunda özellikle sosyal medyada kurumumuzu hedef alan bir karalama kampanyası başlatılmıştır. Her sağlık çalışanının başına gelebilecek bu vahim olay, mesleğini özveri ile yapan tüm sağlık çalışanlarını derinden etkilemiştir.”

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz