Kahraman öğretmen öğrencilerin gözü önünde şehit edildi

Mahmut Esen Gaziantep’te Ömer Humanızlı İlköğretim Okulu’nda silahlı saldırı sonucu iki arkadaşı ile birlikte şehit edildi.

Kahraman öğretmen öğrencilerin gözü önünde şehit edildi
Okan Çelik
23 Kasım 2020 / 19:00

Mahmut Esen Gaziantep’te Ömer Humanızlı İlköğretim Okulu’nda silahlı saldırı sonucu iki arkadaşı ile birlikte şehit edildi.

Yıllarca emek verdiği kendi öz evlatlarından ayırmadığı öğrencilerinin gözleri önünde öldürüldü. Esen’in öğrencileri uzun süre psikolojik tedavi almak zorunda kaldı. Kendisiyle birlikte ölen arkadaşının da bebeği olacaktı.

Mahmut Esen 1958 yılında Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde dünyaya geldi. Henüz 7 yaşında iken okuyabilmek için ailesinden ayrılarak gurbet acısı çekmeye başladı. Harran Yatılı Bölge Okulu’nda ilkokulu, Diyarbakır Ergani Yatılı Bölge Okulu’nda da liseyi bitirdi. Çok başarılı bir öğrenciydi. Küçük yaşlardan itibaren okuyup öğretmen olmayı istiyordu. Liseyi bitirdikten sonra Mersin Eğitim Enstitüsü’nü kazandı ve orayı da başarıyla tamamladı.

KONYA’DA GÖREVE BAŞLADI

Mersin Eğitim Enstitüsü’nü bitiren Mahmut Esen, Konya’nın Bozkır ilçesi Yelbey köyünde ilk öğretmenlik hayatına başladı. 2 yıl orada öğretmenlik yaptı. Köy halkı tarafından çok sevilmişti.

Orada çocuklara bir öğretmenden çok baba şefkatiyle yaklaşıyor, her türlü sorunları ile ilgileniyordu. Daha yeni mezun gencecik bir öğretmendi. Güler Esen’le evlenmişti ve Konya’da Nihal isimli bir kızları dünyaya geldi.

VATANİ GÖREVİNİ ERZİNCAN’DA TAMAMLADI

Mahmut Esen’in artık askerlik dönemi gelmişti. Konya’dan ayrıldıktan sonra askere gidecekti. Vatani görevini tamamlamak üzere Erzincan’a gitti.

Askerde iken dahi, “Döndüğümde çocuklara nasıl daha iyi eğitim verebilirim?” diye kendi kendine planlar yapardı. Bunları da eşi Güler Esen’le paylaşırdı.

MUŞ’TA ÖĞRETMENLİĞE YENİDEN BAŞLADI

Vatani görevini tamamlayan Mahmut Esen, Muş’un Bulanık ilçesi Yoncalı köyüne atandı. 3 yıl da Muş’ta görev aldı. Burada da Barış isimli bir erkek çocukları dünyaya geldi. Tayini Gaziantep’e çıkmıştı. 8 ay görev yaptıktan sonra Oğuzeli’ne gitti. Orada tam 6 yıl çalıştı. Oğuzeli’nde de Erdinç isimli bir erkek çocukları daha dünyaya geldi. 6 yılı doldurduktan sonra yeniden Gaziantep’e dönüş yaptılar.

OKULDA ŞEHİT EDİLDİ

Gaziantep’te de 4 yılını doldurmuştu Mahmut Esen. Çocukları da büyümüştü. Tarih 4 Nisan 1994’ü gösteriyordu. Okulda görev yaptığı sırada öğrencilerin gözleri önünde iki öğretmen arkadaşı ile şehit edildi. Gaziantep ayağa kalkmıştı bu olay sonrası. Tüm Türkiye’nin dikkatleri Gaziantep’e  çevrildi ve günlerce tartışıldı.

KÖTÜ BİR HABER ALACAĞINI HİSSETMİŞTİ

Güler Esen, eşinin şehit düştüğü günün sabahında kendini çok kötü hissediyordu.

İçinde büyük bir karamsarlık vardı. Kendi kendine, “Bugün kötü bir şey olacak. Umarım sevdiklerimin başına bir şey gelmez” diye dua ediyordu. Ancak Güler Esen’in korktuğu başına geldi ve acı haberi birkaç saat sonra aldı. Çok sevdiği eşi artık yoktu.

EŞİ ACI HABERİ HASTANEDE ALDI

Mahmut Esen, artık Gaziantep’e yerleşme kararı almıştı. Yeni ev almışlardı ve onun mutluluğunu yaşıyorlardı. Yeni evlerini boyatacaklardı. Mahmut Esen okula gitmişti. Yeni evlerinde telefonları çaldı.

Güler Esen hemen telefonu açtı. “Güler hanımla mı görüşüyorum?” sorusuna “Evet” cevabı verince, “Eşiniz kaza yaptı. Mahmut bey hastanede” diye karşılık geldi. Ancak karşısında konuşan kişi ağlıyordu. Güler Esen, bu konuşmadan sonra beyninden vurulmuşa dönmüştü ve hemen annesini aradı.

HASTANEYE KOŞTULAR

Annesi ile birlikte hastaneye koşan Güler hanım orada herkese eşini soruyordu. Kimseden cevap alamıyordu. Sonra doktorları gördü ve onlara sordu.

Doktorlar çok üzgündü. Güler Esen’in sorularına sonunda “Eşinizin okulunu silahla taramışlar. Eşiniz de orada ölmüş” diye cevap verdi. Acılı eş bulunduğu yere yığıldı ve uzun süre kendisine gelemedi.

BİRİSİ HAMİLE İKİ ARKAŞADI İLE BİRLİKTE ŞEHİT OLDU

Mahmut Esen Ömer Humanızlı İlköğretim Okulu’nda müdür yardımcısı idi. Saldırgan, Mahmut Esen’i bahçede, diğer iki arkadaşını da sınıfta ders anlatırken öğrencilerinin gözleri önünde şehit etti.

ARKADAŞI ŞAKA YAPIYOR SANDI

Mahmut Esen’in şehit edildiğinde yanında bir arkadaşı vardı. Şaka yapıldığını sandı ve Mahmut’a , “Arkadaşım kalk hadi. İyi rol yaptın” dedi. Ancak ses elmeyince yanına eğildiğinde kanı gördü ve şok oldu. Arkadaşı gerçekten silahlı saldırıya uğramış ve ölmüştü.

MELEK GİBİ BİR İNSANDI

Eşi Güler Esen, Mahmut Esen’i tarif ederken gözleri doluyordu ve O’nun için, “Dünyanın en iyi insanlarından birisiydi. Asla kimseyi kırmazdı.

Yıllarca süren evliliğimiz boyunca asla beni incitmedi. Çocuklarına kızmadı. Öğrencilerini de kendi çocukları gibi görürdü” diye anlatıyor.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz