Kadınların korkulu rüyası Endometriozis ve Çikolata Kisti

Kadınların korkulu rüyası Endometriozis ve Çikolata Kisti
Telgraf Haber Merkezi
16 Temmuz 2021 / 14:35

Medical Park Gaziantep Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Ebru Ersoy Endometriozis hakkına yaptığı açıklamada; Rahim iç tabakasında her ay adet döngüsü ile yenilenen " Endometrium" adı verilen tabakanın, rahim dışında yerleşmesinin Endometriozis olarak adlandırıldığını belirtti. Yumurtalık içinde yerleşmiş haline Çikolata kisti(Endometrioma) ismi verildiğini belirten Doç. Dr. Ersoy, adet başlangıcından menopoz dönemine kadar görülen bu hastalığın doğurgan yaştaki kadınlarda sık görüldüğüne vurgu yaptı :

Medical Park Gaziantep Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Ebru Ersoy sözlerine şöyle devam etti. ‘’Yumurtalık, tüp ve rahim başta olmak üzere vücutta yerleştiği yere göre hastanın şikayetleri farklılık gösterir. Adetten hemen önce başlayıp adet süresince devam eden şiddetli karın ve/veya kasık ağrısı (bazen okul ya da işe bile gitmeyi engelleyebilecek şiddette olabilir). İlişki esnasında şiddetli karın ve kasık ağrısı, Çocuk sahibi olamama (infertilite), Jinekolojik ameliyat yada ameliyat çizgisinde ağrı.... vs olarak öne çıktığını ifade etti.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Ebru Ersoy çikolata tedavisi hastanın şikayetine, hastalığın yayılım derecesine, çocuk isteminin olup olmamasına göre planlanlandığını çikolata kisti tedavisinde ilaç ve/veya cerrahi yer alsa da; çocuk istemi mevcut hastaların tedavisinde kimi zaman  infertilite ve Tüp Bebek tedavisine öncelik verildiğini ifade etti.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz