'Kadın yazılımcı olmaz tezini çürüttük'

Nalan Kurt ile iş hayatını ve iş hayatında kadının rolünü konu alan bir söyleşi yaptık.

'Kadın yazılımcı olmaz tezini çürüttük'
Hüseyin Küpeli
29 Ağustos 2018 / 08:39

Girişimci… Yazılımcı… Gittiği yerlerde “ne işi var, kadın halinle bu sektörde” diyenler, O’nu tanıdıkça ve yaptığı işleri gördükçe, fikirlerini çok çabuk değiştirmiş… Güler yüzlülüğü ile tanınan ve çevresinde, kendi tabiriyle “gülmeyen insanlara tahammül edemeyen” Nalan Kurt ile iş hayatını ve iş hayatında kadının rolünü konu alan bir söyleşi yaptık.

Ticari, sektörel, web ve e-ticaret yazılımları yapıyoruz. Sektörlere yönelik iş zekâsı, süreç yönetimi, sosyal medya ve dijital reklam danışmanlığı hizmetleri veriyoruz. Gençlerden oluşan dinamik ve profesyonel bir ekiple çalışıyorum. Yerelden evrensele ilkesiyle hareket ederek Gaziantep’te oluşturduğumuz NLK Ve NLKSOFT'u uluslararası bir marka haline getirmek için çıktığımız yolda ilk durağımızı GAP’ın önemli bir merkezi olan Şanlıurfa olarak belirledik. Ardından İstanbul’u açtık. Bilişim Teknolojileri Danışmanlığı ve yazılım üzerine faaliyet gösteriyoruz. Firmamız, orta ve büyük işletmeler için ERP yazılımları, e-ticaret sistemleri, web ve mobil yazılımları hazırlıyor. İletişimin öneminin giderek arttığı günümüzde şirketlerin tüketicilere çok daha kolay ve çabuk ulaşabilmeleri amacıyla NLKSOFT toplu SMS programını hizmete sunduk. Ayrıca dijital dönüşüm kapsamında da e-imza ve e-fatura gibi hizmetler de veriyoruz.

İŞ ZEKASI VE SÜREÇ YÖNETİMİ

 

NLKSOFT Anaokulu Otomasyonu ile de hem okul yöneticilerinin hem de velilerin önemli bir ihtiyacını karşıladık.Bir işi geliştirmek, süreç geliştirme fikrine dayanır. İşleri geliştirmek, kolaylaştırmak, hızlandırmak ve otomatik şekilde devam etmesini sağlamak amacıyla iş zekası ve süreç yönetimi programlarıyla orta ve büyük ölçekli firmalarla da çalışıyoruz. Ve bugün iş zekası ve süreç yönetimi her seviyedeki organizasyonlarda kurumların olmazsa olmazıdır. Şu aralar yapay zeka üzerine çeşitli çalışmalar yapıyoruz. Yapay zeka geleceğin en önemli değerlerinden birisi olacak. Teknoloji öyle hızlı gelişiyor ki sizinle konuştuğumuz şu anda bile yüzlerce yeni buluştan bahsetmek mümkün.

YAPAY ZEKA SİZİN İÇİN NE ANLAM İFADE EDİYOR?

Yapay zekanın kendisini ne kadar ilerlettiği yadsınamaz bir gerçek Yapay zeka dediğimiz şey aslında makinelerin karmaşık problemlere insanlar gibi çözümler üretmesi, öğrenme, öğrenileni kullanma ve öğrenilenlerden yeni çözüm yolları üretebilmesidir. Dünyanın geleceğinde yapay zekanın büyük bir öneme sahip olacağını düşünüyorum. Hatta şu an bile yapay zeka bizim bir kaç yıl önce hayal edemediğimiz biçimde gelişiyor. Artık makineler öğrenebiliyor , eğitilebiliyor. Ve bu gelişim asla hız kesmiyor. Aslına bakarsak hayatımızın bir parçası haline geldi. Google, Apple , Amazon gibi dünyanın en büyük şirketleri her geçen gün daha da gelişen yapay zeka ürünlerini kullanıyor. Mesela otonom araçlar, simule edilebilen sinir ağları, Facebook’un bir ürünü olan Chatbot hesapları çok yaygın olmasa da Türkiye'de de kullanılıyor ancak yurt dışında tam bir çılgınlığa dönüşmüş durumda. Ben de bu heyecanı yaşıyor ve bunun için çalışmalar yürütüyorum. Tabi bununla birlikte geliştirilen yapay zeka ürünlerinin güvenlik açısından kontrollü kullanılması ve sınırlandırılması gerektiğini düşünüyorum. Zamanla ülkelerin, insanlar ve diğer canlıların kullandığı hak ve kanunların yapay zeka için de uygulanmaya başlanacağını düşünüyorum.

Ben esnaf bir ailenin kızıyım. İlk, orta ve lise eğitimimin ardından Bilgisayar Teknolojisi Programlama Sistemleri ve İşletme alanlarında lisans eğitimi gördüm. Dolayısıyla da eğitimini aldığım bir sektörü seçtim. Web yazılımlarıyla başlayan iş hayatıma e-ticaret ve kurumsal internet siteleri geliştirmekle devam ettim. Şu an kendi markamız NLKSOFT ile yazılım sektörünün birçok ihtiyacını karşılıyoruz. Halimizden memnunuz.

İş hayatında kadın olmak bence göründüğü kadar zor bir durum değil ve son derece özel bir duygu. Elbette bazı zorluklarla karşılaşmanız doğal ancak doğru yerdeyseniz ve sevdiğiniz işi yapıyorsanız o zorluklar sizin için aşılması gereken küçük engeller oluyor. Benim için iş hayatı daha öncede belirttiğim gibi erken yaşlarda başladı. Küçük yaşlarda çalışma hayatı içerisine girmenin avantajlarını gördüm. Kadın olduğumdan dolayı hiçbir zaman sıkıntı duymadım Çalışma hayatım içerisindeki 15 yıl boyunca kendimi hep özel ve şanslı bir bayan olarak hissettim. Deneyimli, bilgili ve kültürlü insanlarla karşılaştım. Şimdi kendi çalışma arkadaşlarıma da aynı bilgi ve tecrübeleri aktarmaya çalışıyorum. Bence iş hayatında kadın sayısı artmalı. Çünkü kadınların hassas ve sorumlu yapısının, rölatif bakış açısının iş hayatında değerlendirilmesi gereken en önemli özellikler olduğunu düşünüyorum.

İş kadını olmaktan ziyade bilgisayarda yazılım ve programlama gerçekten dikkat özveri farklı analitik düşünme derin tecrübe gerektiriyor. Bunun için sürekli güncel olup teknolojiyi yakından takip edip ona göre planlama ve düzenleme yapmak gerekiyor . Çünkü o kadar dinamik bir sektör ki . Uyum sağlamak ve başarılı olmak emek gerektiriyor. Bizim sektör sıradanlığı kabul etmez. Her zaman dinamik olmak lazım.

“BU İŞ KADINA YAKIŞMIYOR DEMEK, İŞİN KOLAYINA KAÇMAK”

Girişimci iş kadını olmak gerçekten zor değil aslında ‘İş Kadını’ tabirini kullanmayı pek sevmiyorum. Ben, bunu ‘İş İnsanı’ olarak tanımlıyorum. Kabul etmeliyiz ki kadınların aktiflikte zayıf kaldığı bir sektörle iç içeyiz. Ama biz kendi alanımızda bu önyargıyı yıkmaya kararlıyız. Kadromuzda çok sayıda kadın mühendis, proje ve yazılım uzmanlarımız bulundurmanın heyecanını ve gururunu yaşıyoruz. Ben şirketimi ilk kurduğum dönemde çeşitli çevrelerden bir kadın olarak bu yükü kaldıramayacağım düşüncesi omuzlarıma yüklenmişti. Dişiliği kullanmak çok sığ bir davranış. Demek istediğim, görüntüm, kilom, yaşım çok önemli olmadı benim için. Kadınlara yakışmıyor, bu işin kolayına kaçmak gibi birşey. Ülkemiz dışında, dünya üzerinde bir çok yerde kadınlar arasında çok güzel, bakımlı, zayıf kalmak için abartılı çabalara yer yok. Bu bakış açısını yıkmak için yılmadım, çalıştım çalıştım. Sahaya indim. Yapılamaz denilen bir çok şeyi yaptım ve bu işin üstesinden gelemeyeceğimi düşünen bir çok kişiyi yanılttım. Tüm bu zorluklar ve beklenmeyen koşullar karşısında hiçbir zaman motivasyonumu bozmadım ve olaylara olumsuz tarafından asla bakmadım. Yaklaşımım hep çözüm odaklı oldu. Elbette ekibime duyduğum güven de benim en büyük dayanak noktalarımdan biriydi. Gaziantep’te bu alanda faaliyet gösteren bir kadın olmak gurur verici. Kadın olarak sektörde başarılı olduğumuza yönelik olumlu dönüşler almak beni yarınlara ve daha büyük başarılara motive ediyor. Aynı zamanda diğer kadınların da beni rol model alması ne kadar doğru bir yolda olduğumu gösteriyor.

“İŞİMİ AŞKLA YAPARIM”

İş hayatına atılmam ve sektörle tanışmam, üniversite dönemimde faaliyet gösteren bir e-ticaret projesinde yer almakla başlamıştı. İşimi çok severek hatta deyim yerindeyse aşkla yapmam, kariyer basamaklarında hızla yol almamı ve kısa sürede yetkili bir personel olmamı sağladı. Daha sonra üniversitede aldığım girişimcilik derslerinin etkisiyle Kariyer anlamında hedeflediklerime adım adım ulaştıkça yeni hedeflerle zirvelere çıkmak istedim ve aldığım radikal bir kararla kendi işimi kurdum. Pandora Bilişim adıyla önce web yazılımları yaptım ve bir süre sonra bir yazılım firmasının Gaziantep bayiliğini aldım. Küreselleşen ve dijitalleşen dünyada kalıcı olmak ve kendimi geliştirmek adına marka olmanın bilinciyle daha inovatif olan NLK ve NLKSOFT markalarını oluşturdum.

Bireysel olarak 15 yılı aşkın, kendi şirketim olarak sektörde 12. yılı geride bıraktım ve kendimden emin adımlarla ilerlemeye devam ediyorum. Modern dünyanın ihtiyaçlarına göre üretim yapıp bilişim teknolojilerini daha da geliştirmek amacıyla güçlü bir ekiple çalışıyorum.

Artık teknoloji her eve ve her işyerine girdi. Bu nedenle sebze halindeki manavdan en büyük holdinglere, mahalle muhtarından milletvekillerine kadar çok geniş bir yelpazede hizmet veriyoruz. Her sektörde olalım dedik ve bunu önemli ölçüde başardık.

Tamamı mühendis ve programcılar ile işletmecilerden oluşan geniş ekiple çalışıyoruz. Sayımız her geçen gün artıyor, faaliyetlerimizi gören insanlar bize katılmak istiyor ve bundan memnuniyet duyuyoruz.

HEP HAYALLERİMİN PEŞİNDEN GİTTİM

Hep hayal kurar ve hayallerimin peşinden giderim. Küçükken, henüz o yıllarda hayatımızda olmayan cep telefonu gibi küçük bir cihazla dünyayı izleyip takip etmeyi hayal ederdim. Bugün bu ve çok daha büyük teknolojik çalışmaları yürüten insanlarla aynı sektörde olmak bana büyük bir cesaret ve mutluluk veriyor. Şu aralar yapay zeka üzerine çalışıyoruz. Her gün belli bir zamanımı yapay zeka ile ilgili araştırmaya ayırıyor ve bir gün bu hayalimin de gerçek olacağına inanıyorum.

YER GÖK ENERJİ DOLU

İşinizi severek yaptığınızı söylüyorsunuz, bu ne anlam ifade ediyor sizin için?

- Eğer işinizi aşkla yapıyorsanız, yaşam misyonunun içindesinizdir. Bir Çin atasözü der ki; Gülmesini bilmeyen dükkan açmasın. Ben gülümsemeyi çok seven ve çevremde gülümsemeyen insan istemeyen biriyim. Bana göre yer gök enerji dolu. Gülümseyen herkes cennete bakıyor, her zaman gülümseyen çalışanlar ve gülümseyen müşterilerle iş yapmak istiyorum. Herkes gülümsesin, mutlu olsun istiyorum. İnsanların mutluluğu beni de mutlu ediyor.

HEDEF ULUSLARARASI BİR MARKA OLUŞTURMAK

- NLK ve NLKSOFT'u uluslararası bir marka haline getirmek en önemli hedeflerimizden biri. Bununla birlikte tüm yazılımlarımızın bulut sistemler üzerinden güvenli ve herhangi bir platforma bağlı kalmadan kullanılmasını sağlamak, sistemlerimizde yapay zekaya ağırlık vererek kullanıcının iş yükünü azaltmayı hedefliyoruz. Yazılımlarımızda ayrıca endüstriyel cihazların entegrasyonunu sağlayarak üretim ve lojistikte rahat teknolojileri kullanmayı amaçlıyoruz. Ayrıca Türkiye’de Nesnelerin İnterneti (Internet Of Things) pazarı da hızlı bir şekilde ilerliyor. Yapılan araştırmalara göre bugün internete 10-11 milyar cihazın bağlı olduğu tahmin edilmekte ve bu rakamın 2020 yılına gelindiğinde 50 milyar cihaz seviyesine çıkması öngörülmektedir. Bu alana katkılar sağlamak amacıyla bizler de yeni projeler hazırlıyoruz.

FİRMALAR, TEKNOLOJİYİ VERİMLİ KULLANABİLİYOR MU?

- Günümüzde ticaret hayatı büyük ölçüde yeniden şekillendi ve şekillenmeye de devam ediyor. Kentin en işlek caddesinde bir mağaza açarsanız bir günde sizi en fazla birkaç yüz kişi ziyaret eder. Ancak, işinizi internete taşırsanız sizi bir günde yüzlerce değil, binlerce hatta milyonlarca kişi ziyaret edebilir. Artık insanlar her ihtiyacını internetten karşılıyor. Günümüzün yoğun iş hayatında eskisi gibi mağaza mağaza gezenlerin sayısı azaldı. İnternetten alışveriş zaman ve maliyet bakımından daha önemli avantajlar sunuyor. Bu nedenle teknolojisini yenileyemeyen, dijital dünyadaki yerini almayan firmaların rekabet etmesi ve sektörde kalıcı olması mümkün görünmüyor.

- Teknoloji ve dijitalleşme artık günlük hayatımızın her alanına girmiş durumda. Özellikle iş hayatında istisnasız tüm sektörler için dijitalleşme olmazsa olmaz. Daha sade, teknolojiyi kullanan, dinamik ekip olarak çalışıyoruz. E-ticaret, alışverişte her geçen gün daha ön plana çıkıyor. İnsanlar mağaza mağaza dolaşmaktansa online ortamda bütün ihtiyaçlarını karşılıyorlar. Hatta istatistiklere baktığımızda insanlar sosyal ağlara girmek, e-mail okuma dışında en çok ürün bilgisi arıyorlar. Varlığını devam ettirmek isteyen bütün firmalar bu dönüşüme katılacak ve e-ticaret çok daha aktif bir şekilde kullanılacağına inanıyorum.

-Sektörde çok fazla ihtiyaç ve buna bağlı olarak çok fazla talep var. Gaziantep henüz istediğimiz yeterlilikte değil. Ama bu demek değildir ki destek yok. Sanayi olarak Güneydoğu ve Doğu illerine oranla çok iyi konumdayız. Her geçen gün daha da iyiye gidiyor. Biz bir yandan Gaziantep’te sektör içerisinde yer almaya devam edip diğer yandan dünyanın farklı ülkeleriyle de işbirliği içerisindeyiz. Bunun için İstanbul AR-GE ofisimizi açtık. Avrupa ve Amerika ile daha iyi etkileşimde bulunmamız bu vesileyle kolaylaşmış oldu.

“BİLİM VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ DOĞRU KARAR”

- Ülkelerin ve şehirlerin gelişimindeki dinamiklerin başında üniversiteler geliyor. Bilişim sektörü için Gaziantep’teki üniversitelerde lisans ve yüksek lisans programlarıyla nitelikli mühendisler her geçen gün daha da artıyor. Ve biliyorsunuz Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından, Gaziantep'te, 'Gaziantep Bilişim ve Teknoloji Üniversitesi' adıyla yeni bir devlet üniversitesi kurulmasına karar verildi. Gaziantep için bu mükemmel bir destek olacaktır. Bundan memnuniyet duyduk. Artık, Gaziantep’e bir Silikon Vadisi kurmanın zamanının geldiğine inanıyorum.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz