Kabahat bizde

CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU GAZİANTEP’TE  TEŞKİLATI ELEŞTİRDİ.

Kabahat bizde
Okan Çelik
9 Kasım 2019 / 09:25

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ‘Gaziantep’te durumumuz parlak değil. Kabahat Gazianteplilerde değil, bizde. Kişisel çekişmeleri bir tarafa bırakın. Kadın ve gençlerin önünü açın’ dedi. 

İÇ ÇEKİŞMELERİ BIRAKIN ARTIK

CHP Parti Okulu’nun düzenlediği ‘Atatürk’ü anlamak’ isimli seminere konuşmacı olarak katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gaziantep teşkilatına, ‘Burada durumumuz hiç parlak değil. Ama suç Gazianteplilerde değil. Kabahatı kendimizde aramalıyız. Burada kişisel çekişmeleri artık bir tarafa bırakın. Kadın ve gençlere yer açın. Göremesek de o köy bizim diye düşünmeyin. Göremediğiniz köy sizin değildir. Gidip görün ve o zaman o köy sizin olsun’ diye konuştu. 

GAZİANTEP’TE OLURSA GELİRİM DEDİM

CHP Parti Okulu tarafından ‘Atatürk’ü anlamak’isimli seminere katılma teklifi geldiğinde ‘Gaziantep’te düzenleyecekseniz bu toplantıya katılırım’ cevabı verdiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, ‘Gaziantep gerek Kurtuluş Savaşı sırasında verdiği mücadele, gerekse ekonomik anlamda çok önemli bir şehir. O yüzden bende ayrı bir yeri var. Atatür’ü Anlamak konulu seminerin de bu şehirde yapılmasını istedim. Şu anda buara olduğum için de çok mutluyum’ diye konuştu.

MUSTAFA KEMAL’İ ANLAMALIYIZ

Mustafa Kemal’le ilgili konuşmasında gençlerle buluşan Kılıçdaroğlu,

‘Mustafa Kemal denince iki önemli eksen vardır. Biri siyasal biri ekonomidir. Bayrağımın altında özgürce yaşamak istiyorum. Bu iki ekseni unutursanız Mustafa Kemal’i unutursunuz. Osmanlı niye battı ekonomik bağımsızlığını yitirdiği için borç almak zorunda kaldı. Ve Osmanlı battı. Mustafa Kemal bir başka gerçeği daha gördü. Osmanlı sanayi devrimini kaçırdı. Osmanlının kendi silahı yok. Peki Mustafa Kemal ne yaptı? Bağımsızlığı temenni etti. Bunlar ekonomist değildi. İlk yaptıkları iş 1923’te İzmir’de iktisat kongresini topladılar. Çünkü işsizlik yoksulluk vardı. Çünkü sanayi yoktu. Mustafa Kemal yeni Türkiye’nin güçlü ekonomisi olan bir devlet olacak. Kırıkkale’de silah fabrikası tesisi kurulması kararı verildi. Çiftçi perişandır. Aşar vergisini kaldırdı. Çiftçiyi rahatlattı. 25 Aralık 1925 yılında şeker fabrikası kuruldu. Devasa Osmanlının şeker fabrikası yoktu. Biz tank palet fabrikasını katarlılara veriyoruz. Bir şey söylerken bilgiye dayalı söylemek gerekir. Kayseri’de uçak fabrikasının temelini attı.15 Ağustos 1925’te. Toplumun yüzde 90’nı okuma yazma bilmiyor. Tarım okullarıyla çiftçiye eğitim verildi. 1 Haziran 1930 da merkez bankası kurdu. Osmanlı imparatorluğu parasına basacak merkez bankası yoktu. Ekonominin ne kadar önemli olduğunu görmek gerekir.  1933 yılında 5. Sanayi planı yaptı. Biz 2018 yılında kalkınma planı olmayan bir devletteydik. Çünkü kadrolar yoktu. 1934 İlk uçağımız Kayseri’den Ankara’ya indi. . 1937 yılında dünyada uçak üreten 5 ülkeden biri Türkiye’dir.  Hayat standardı çiftçi için yükselmeye başladı. Anadolu’nun bütün coğrafyasına yatırım dağıldı. Köy enstitüleriyle insanlar pırıl pırıl eğitim gördüler.  1947 Marshal yardımı gelmeye başladı’ dedi.  

GİDİŞAT TERSİNE DÖNDÜ

1952 yılında  Amerikan yardımları başlayınca gidişatın kötü yöne döndüğüne dikkat çeken Kılıçdaroğlu, ‘Uçak yapmayın bedava vereceğiz diyorlar. Her şey Amerika’dan gelmeye başladı. 1954 yılında köy enstitüleri kaldırıldı. Türkiye iflas etti. Atatürk eğitime büyük önem vermiştir. Eğitimin üretime dönük olması lazımdır. Eğitimin temel felsefesi insanı daha fazla düşünmeye sevk etmek demektir. Ezberci eğitimi bize getirdiler. Siz düşünmeyin dediler. Eğitim sadece okumak değildir. Eğitim aynı zamanda üretmek demektir.

Atatürk, Bağımsızlığını ekonomik gücüyle güçlendiren kişi demektir.  Son 17 yılda Londra tefecilerine verilen faiz 140 milyar doları geçti. 140 milyar  dolarla  yeni bir Türkiye inşa edersiniz.  Türkiye’deki üniversiteler teknoloji hızına ayak uyduramıyor. Mustafa Kemal’i anlasalardı. Böyle olmazlardı. Atatürk sadece CHP’nin Atatürk’ü değildir, dünyaya mal olmuştur. Onun felsefesi çağdaş uygarlığı yakalamaktır. Bütün bunları nasıl yapacağız. Eğitimi nasıl geliştireceğiz. Demokrasi ile, Atatürk buna çok önem vermiştir. O dönemdeki meclis başkomutanlık sıfatını süreli vermiştir. Onun için Gazi’dir. Bugünkü Meclis, O günkü Meclis karşısında koskoca bir sıfırdır. Atatürk’e verilmeyen yetki bugün ki tek adama verilmiştir. Demokrasi herkesin özgürce düşünce ortamı oluşturur.  Hukukun üstünlüğünü sağlamak hepimizin görevidir’ diye konuştu.

CHP’Lİ OLMAYAN İŞADAMLARI VE STK’LARLA  TOPLANTI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, öğlen geldiği Gaziantep’te ilk olarak STK ve iş dünyası ile buluştu. CHP’ye uzak olan isimlerle buluşan Kılıçdaroğlu, soruları yanıtladı.. CHP’ye neden oy vermeleri gerektiğini anlatan Kılıçdaroğlu, ekonomik sıkıntılar ve ülke sorunlarına yönelik çözüm önerilerini de paylaştı. Sıcak bir ortamda geçtiği belirtilen toplantıya, davetli olmayan hiç kimse alınmadı. CHP’nin eski vekilleri, belediye başkanları ve yöneticilerin dahi toplantı salonuna alınmadığı dile getirildi.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz