Bir günlük mutluluk

20 Haziran Dünya Mülteciler Günü kapsamında Türkiye Jokey Kulübü (TJK) tarafından Nizip Geçici Barınma Merkezi'nde düzenlenen etkinlikte savaş mağduru mülteci çocuklar pony atlara bindirildi.

Bir günlük mutluluk
Cihat Öztürk
21 Haziran 2019 / 09:19

20 Haziran Dünya Mülteciler Günü kapsamında Türkiye Jokey Kulübü (TJK) tarafından Nizip Geçici Barınma Merkezi'nde düzenlenen etkinlikte savaş mağduru mülteci çocuklar pony atlara bindirildi.

Müzik eşliğinde at sırtında eğlenen çocukların yüzlerindeki gülümsemenin herşeye değdiğini belirten TJK Kurumsal İletişim ve Pazarlama Müdürü Aylin Sevim, "Her birimiz bu zorunlu misafirlikten ötürü üzerimize düşeni yapmakla yükümlüyüz. Çünkü bu çocuklar sorumlu olmadıkları bu durumun tüm sorunları ile baş etmek zorundalar" dedi. 

Türkiye Jokey Kulübü'nün 2014 yılında başlattığı 'Pony Clup Şehrinize Geliyor' etkinliğinin 2019 yılı basın lansmanı Gaziantep Nizip'teki Geçici Barınma Merkezi'nde gerçekleştirildi. 897 aile 3 bin 632 kişinin yaşadığı kampta yaklaşık 1000 çocuk yaşıyor. 5 yıl önce Suriye'den kaçan ailelerin yaşadığı kampa, dün 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü dolayısıyla Elazığ, Diyarbakır ve Şanlıurfa Hipodrom’larından pony atlar getirildi. Mülteci çocuklar, gün boyunca atlara binerek bir nebze de olsa yaşadıkları savaşın acısını unutmaya çalıştı.  Şarkılar eşliğinde atlara bindirilen çocuklar unutulmaz birgün yaşarken, yoğunluk nedeniyle izdiham oluştu.

KÖTÜ ANILARI UNUTTURMAYA ÇALIŞIYORUZ

Mülteci çocukların yaşadıkları sıkıntıları bir nebze olsun unutturabilmek için atları çocuklarla buluşturduklarını belirten TJK Kurumsal İletişim ve Pazarlama Müdürü Aylin Sevim, Milliyet'e  yaptığı açıklamada "Çeşitli sebeplerle ülkesini terketmek zorunda kalan milyonlarca mülteciyi andığımız bugünde TJK olarak Pony Clup projemizle mülteci çocuklarla bir araya gelerek onların bir nebzede olsa göç ederken yaşadıkları kötü anıları unutturmaya çalışıyoruz.Kulübümüzün önemli sosyal sorumluluk projeleri arasında yer alan Pony Clup projemize 2014 yılında start verdik. Türkiye genelinde yılda 30-35 il ziyaret etmeye çalışıyoruz. Beş yılda kadar 65 bin çocuğu atlarla buluşturduk. Bugün de mülteci çocukları unutmadık" ifadelerini kullandı. 

AMAÇ MÜLTECİLERE UNUTAMAYACAKLARI BİR GÜN YAŞATMAK

Atların psikolojik tedavi edici özelliğinin bulunduğunu belirten Sevim, "Bu kapsamda bizim TJK olarak bir diğer önemli sosyal sorumluluk projelerimiz de At'la Terapi Merkezlerimizdir. Engelli çocuklara Ücretsiz olarak sunduğumuz bu hizmetten çeşitli engel grubundaki çocuklar faydalanabiliyor. Atın ritmik hareketleri omurilik ve sinir sistemini uyardığı için çocukların hem fiziksel hem de psikolojik gelişimlerine katkı sağlıyor. Bugün burada 1000 mülteci çocuk var. Bizde atlarımızla ve çeşitli aktivitelerimizle onlara tüm gün boyunca unutamayacakları bir gün yaşatmaya geldik. Bir yoğunluk oldu ama çocukların yüzlerindeki gülümseme inanın her şeye değdi. Çocukların bu kadar eğlendiğini ve mutlu olduğunu görmek ekip olarak bizleri de çok mutlu etti. TJK'nın böyle değerli bir projesini çocuklarla buluşturduğum için gururluyum" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz