İpekyolu Rotary Kulübü ve Gaziantep Otizm Vakfından anlamlı etkinlik

Gaziantep İpekyolu Rotary Kulübü ve Gaziantep Otizm Vakfı, 2 Nisan Otizm Farkındalık günü için, otizmli çocuklar ile boyama ve resim etkinliği düzenlendi.

İpekyolu Rotary Kulübü ve Gaziantep Otizm Vakfından anlamlı etkinlik
Telgraf Haber Merkezi
2 Nisan 2021 / 10:07

Gaziantep İpekyolu Rotary Kulübü ve Gaziantep Otizm Vakfı, 2 Nisan Otizm Farkındalık günü için, otizmli çocuklar ile boyama ve resim etkinliği düzenlendi.

İpekyolu Rotary Kulübü etkinlikle ilgili şu açıklamayı yaptı:

Otizm Spektrum Bozukluğu; belirtileri yaşamın ilk üç yılı içinde ortaya çıkan nörogelişimsel bir bozukluktur. Her coğrafyada ve her sosyo ekonomik düzeyde görülebilmektedir. Erkeklerde kızlardan 3-4 kat daha fazla görüldüğü bilinmektedir. Otizmin sebebi halen bilinmemekle birlikte tıbbi araştırmalar genetik faktörler ile birlikte çevresel faktörlerin de rolü olabileceğini göstermektedir.

Otizm ile ilgili yapılan pek çok araştırmada, değişkenlik göstermekle birlikte görülme sıklığının %1 civarında olduğu belirtilmektedir.  Önümüzdeki dönemde ülkemizde de Otizmin sıklığını ölçmeye yönelik epidemiyolojik çalışmaların yapılması planlanmaktadır.

Sessiz, içine kapanık, nasılsa konuşur gibi bazı yanlış inanışlar ya da toplum tarafından damgalanma kaygıları otizmli çocukların tanı ve tedavisinde gecikmelere yol açabilmektedir. Unutulmamalıdır ki Otizm, ne kadar erken yaşta tanınır ve uygun bir şekilde yönlendirilirse, tedavisinde o kadar olumlu sonuçlar alınan bir bozukluktur.

En etkili tedavi yöntemi otizme yönelik özel eğitimdir. Otizmin tedavisine özel ilaç ya da aşı yoktur, ilaç tedavisi çoğunlukla otizme eşlik eden hırçınlık, aşırı hareketlilik, depresyon, yoğun takıntılar ve tekrarlayıcı hareketler için kullanılmaktadır. Dikkat edilmesi gerekir ki, güncel bilimsel verilere bakıldığında hiçbir alternatif tedavi yönteminin otizmi tedavi ettiğine dair kanıt bulunmamaktadır.

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü münasebetiyle Nisan ayı başta olmak üzere tüm yıl boyunca yurt genelinde çeşitli farkındalık faaliyetleri düzenlenmekte ve sağlık personelinin, çocuk alanında çalışan diğer meslek gruplarının ve anne-babaların farkındalık düzeylerinin arttırılmasına yönelik eğitimler yapılmaktadır.

Gaziantep İpekyolu Rotary Kulübü ve Gaziantep Otizm Vakfı olarak 2 Nisan 2021 Otizm Farkındalık günü etkinliği için, otizmli çocuklar ile boyama ve resim etkinliği düzenlemekteyiz. Bu etkinlikte çeşitli ahşap objeler ve tshirt üzerinde kendi tasarımlarını ortaya çıkaracaklar. 

Bu etkinlikte ortaya çıkan eserleri elektronik ortamda açık artırma yöntemiye farkındalık yaratmak isteyen bireylere satışını yapacağız. Elde edi,len gelir otizmli çocukların eğitimlerinde kullanılmak üzere Gaziantep Otizm Vakfı’na bağışlanacaktır.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz