İmar planı gözden geçirilsin

Gaziantep AKUT ekibi, şehirde meydana gelecek olası bir deprem için şehrin imar planının gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

İmar planı gözden geçirilsin
Cihat Öztürk
28 Ocak 2020 / 22:07

Gaziantep AKUT ekibi, şehirde meydana gelecek olası bir deprem için şehrin imar planının gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi. AKUT gönüllüleri, Maraş Türkoğlu veya İslahiye’de meydana gelebilecek bir deprem olasılığına karşın Gaziantep’in imar planının gözden geçirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Telgraf Gazetesi olarak Gaziantep AKUT ekibi gönüllüleriyle Gaziantep’te meydana gelebilecek olası bir deprem için şehrin ne durumda olduğunu ve kentin olası bir depreme hazır olup olmadığını konuştuk.

“KOCAELİ DEPREMİNDE ÇOCUKLUK ARKADAŞLARIMI KAYBETTİM”

2005 yılında Gaziantep’te AKUT’u kurmak için çaba sarf ettiklerini kaydeden AKUT Şube Başkanı Tolga Akpınar, gönüllü olmaya başlamasını şu sözlerle anlatıyor: “AKUT gönüllüsü olmamdaki tek amaç 1999 Kocaeli Depreminde kaybettiğim çocukluluk arkadaşlarım. Onlara o zaman yardıma gittiğimizde acemi bir yaklaşımda bulunduk. Bireysel olarak yardımın mümkün olmadığını gördüm. Daha sonra İstanbul’dan arkadaşlarla tanıştık. Türkiye genelinde şubeler açtıklarını duyunca biz de bu saç ayağını Gaziantep’e taşımak istedik. Bu düşünceyle 2008 yılında Gaziantep’e şubemizi açtık. Japonya’dan aldığımız 100 bin dolarlık bir hibe ile merkeze İstanbul dışında ilk dinleme cihazını Gaziantep’e aldırdık. O günden bugüne kadar olası afetlerde, yardım durumlarında faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.”

AKUT OLARAK HAZIRIZ

Gaziantep’in yerel coğrafi konumuna bakıldığı zaman kayalık bir bölgeden oluştuğunu belirten Akpınar, “Gaziantep’te yapıların çoğu depreme dayanıklı bir şekilde yapılmamış olabilir, kentin birçok noktasında gece kondular var. Özellikle gece kondu nüfusu da dışarıdan gelen Suriyeli misafirlerin sayısıyla 3’e 4’e katlanmış durumda. Bu sürecin bir defa iyi yönetilmesi gerekiyor. Bunların dışında biz Gaziantep AKUT ekibi olarak kurulduğumuz günden itibaren telefonlarımız 7-24 açık ve göreve de hazırız. Ekibimiz A ve B grubu olarak ikiye ayrılıyor. Eğitim alanlar ve eğitimini tamamlamış olan 25 üzerinde gönüllümüz var.” Dedi.

KALICI TOPLANMA ALANI STADYUM OTOPARKI

Gazianteplilerin deprem toplanma alanı konusunda henüz bir bilgisinin olmadığını aktaran AKUT Gönüllüsü Melih Neyal, bu konuda ciddi çalışmaların yapılamasını şart olduğunu belirtti. Acil toplanma alanlarının Gaziantep’te uzay çatılı pazarlar olarak düşünüldüğünü söyleyen Neyal, “E devletten girince AFAD’ın çizdiği ilk acil toplanma alanları size gösteriliyor. Burada önemli olan deprem bittikten sonra yaşam alanı olarak kriterleri sağlayacak yer bulmak. Çevrede yıkılacak binaların olmadığı, ağaçlardan nispeten uzak, boş alanlardan toplanılıp oradan da kalıcı alanlara intikal yapılması gerekiyor. AFAD sadece ipucu olarak uzay çatılı pazar yerlerini gösterir. Ama Güvenevler Mahallesindeki uzay çatılı pazarı o mahallenin tamamını kaldıracak bir kapasiteside değil.  Bunun içinde aileler kendi yaşadığı apartmanın acil eylem planını çıkarıp. Deprem sonrası ailesiyle buluşacağı yerleri ayarlamalı. En az deprem çantası kadar önemli bu durum. Deprem sonrası kalıcı güvenli toplanma alanları için sorumluluk Jandarma Genel Komutanlığında. Bunun içinde Gaziantep’te belirlenen yer ise stadyumun otoparkı. Stadyum alt yapısı ile gayet uygun.”

MARAŞ TÜRKOĞLU DEPREMİNİ SENARYOLAŞTIRMAMIZ GEREKİYOR

Maraş Türkoğlu veya İslahiye’de meydana gelebilecek bir deprem olasılığına karşın Gaziantep’in imar planının gözden geçirilmesi gerektiğini vurgulayan Neyal, “İmar politikaları ciddi manada gözden geçirilmeli. İslâhiye veya Maraş’ta meydana gelebilecek depremin etkisini bizim çok hızlı bir şeklide senaryolaştırmamız gerekiyor. Antep olarak maalesef inşaat anlayışımız makyaj ve süsten ibaret. Temelle çok fazla ilgilenilmiyor. Hep deprem anı veya sonrası tartışılıyor ama odaklanmamız gereken asıl nokta deprem öncesi.

MİLLİ EĞİTİM DEPREM KONUSUNDA CİDDİ ÇALIŞMA YAPMALI

AKUT gönüllüsü Eğitimci Ayşe Aral ise deprem bilinci ve bilinçlendirmesi hakkında şunları söyledi: Mili Eğitimin bu konuda ciddi bir çalışma yapması gerekiyor. Öğretmenlerin, idarecilerin bu konuda kolları sıvayıp, velileri ve öğrencileri bilinçlendirmesi gerekiyor. Bilinç ve farkındalık konusunda eksiklerimiz olduğuna inanıyorum. Biz Nesibe Okullarında bir proje başlattık. Her çocuk kendi evinde velisine deprem öncesinde neler yapılması gerektiğini sonrasında ise hangi adımları atması gerektiğine dair bir bilinçlendirme çalışması yaptık. Bir proje yapmak istiyoruz. Milli Eğitimin ilk yardım derslerine, müfredatına doğal afetlerle ilgili ne gibi bir çalışma yerleştirme yapılabilir, bunun üzerinde çalışıyoruz. Depremi konuşuyoruz, sonrasını yorumlayabiliyoruz. Ama maalesef harekete geçemiyoruz. Deprem gündemini sıcak tutmalıyız. Oldu, yaşadık, bitti şeklinde geçiştireceğimiz bir konu değil.”

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz