İhracatın Yıldızları Ödül Törenine Oba damgası

Türkiye'de son 6 yıldır sektörünün ihracat şampiyonu olan Oba Makarna'ya Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) tarafından, "İhracatın Yıldızı" ödülü verildi.

İhracatın Yıldızları Ödül Törenine Oba damgası
Telgraf Haber Merkezi
16 Eylül 2019 / 08:30

2018 Yılında 86 ülkeye 165,5 milyon Dolarlık makarna ihracatı yapan Oba Makarna, ihracatını bir önceki yıla göre yüzde 20 oranında artırmayı başardı.

6 YILDIR ŞAMPİYONLUĞU KİMSEYE KAPTIRMIYOR

Türkiye’nin en fazla makarna ihracatı yapan firması olan Oba Makarna, tam 6 yıldır ihracat şampiyonluğunu kimseye kaptırmıyor. Makarna sektörünün Kutup Yıldızı olan Oba'ya, bir ödül de Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birliklerinden geldi. GAİB tarafından düzenlenen İhracatın Yıldızları Ödül Töreninde gözler dünya devi Oba Makarnaya çevrildi. Törende ilgi odağı olan ve tebrikleri kabul eden Oba Grup Yönetim Kurulu Başkanı Musa Özgüçlü tek hedeflerinin dünyanın bütün ülkelerinde Türkiye’yi başarıyla temsil etmek olduğunu ifade etti.

BAKAN YARDIMCISI TURAGAY, ÖZGÜÇLÜ'YÜ KUTLADI

Gaziantep Valisi Davut Gül, Kilis Valisi Recep Soytürk, Ticaret Bakanlığı Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in yanı sıra milletvekilleri, sanayici ve iş adamlarıyla STK başkan ve yöneticileri katıldığı törende Musa Özgüçlü ödülünü Sanayi Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, GAİB Koordinatör Başkanı Fikret Kileci, Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mahsum Altunkaya, GAHİB Başkanı Ahmet Kaplan, Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mehmet Çıkmaz’dan aldı. Bakan Yardımcısı Turagay Özgüçlü’yü kutlayarak daha büyük başarılar beklediklerini ifade etti.

TÜRKİYE İÇİN ÜRETİYOR, TÜRKİYE İÇİN ÇALIŞIYORUZ 

Oba Makarna’nın bir Gaziantep ve Türkiye markası olduğunu da ifade eden Oba Grup Yönetim Kurulu Başkanı Musa Özgüçlü yaptığı değerlendirmede, “Başarılarımızın ödüllendirilmesinden dolayı çok mutluyuz. Türkiye İhracatçıları Meclisi (TİM) tarafından bu yıl 17. kez gerçekleştirilen Türkiye’nin en fazla ihracat yapan ilk bin şirketi araştırma sonuçlarına göre, ülke ekonomisine önemli katkılar sağlayan Oba Gıda San.Tic.A.Ş. 2018 yılında 165 milyon 518 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildi. 7 Kıtada birçok ülkeye kendi markasıyla Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri ihracatı gerçekleştiren Oba Gıda San.Tic.A.Ş.’nin ihracat rakamını bir önceki yıla oranla yüzde 20 arttırdı. Yurt genelinde de ürünlerimiz yoğun ilgi görüyor. Oba Gıda San.Tic.A.Ş. İstanbul Sanayi Odası tarafından her yıl gerçekleştirilen İSO 500 Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu araştırma sonuçlarında da ilk 500 içerisinde genel sıralamada 154. sırada yer alırken özel sıralamada 146. sırada yer aldı" dedi. 

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK, MAKARNA ÜRETİM TESİSLERİ

Üretimi Oba Food Gıda San.Tic.A.Ş. tarafından Gaziantep ve Adapazarı’nda ki modern tesislerde gerçekleştirilen Oba Makarna ise Türkiye’nin en fazla ihracat yapan markası olma özelliğini taşıyor. Türkiye’nin en büyük büyük üretim kapasitesine sahip olan Oba Makarna tesislerinin günlük üretim kapasitesi ise iki bin ton. Sürdürülebilir üretim için sürdürülebilir ihracat yapılması gerektiğini ifade eden Oba Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Musa Özgüçlü 2019 ve 2020 yıllarını yatırımın sürdüğü, ihracatın artarak devam ettiği bir dönem olarak planladığını sözlerine ekledi. 

DÜNYA MAKARNA DEVİ OBA YATIRIMLARINI SÜRDÜRÜYOR

1966 yılında Gaziantep’te kurulan OBA Makarnacılık San. ve Tic. A.Ş. yüksek teknolojik yatırımları ve insan sağlığına önem veren kaliteli üretimi ile sektöründe öncü bir kuruluştur. 2005 Yılında ÖZGÜÇLÜ AİLESİ tarafından satın alınan OBA Makarnacılık San. ve Tic. A.Ş. Gaziantep 4.Organize sanayi bölgesinde 110.000 m2 açık, 65,000. m² kapalı alana sahip tesislerinde en son İtalyan teknolojisi ve yüksek kapasitesi ile dünya standartlarında üretim yapmaktadır. 2010 ve 2012 yılları arasında yaptığı 50.000.000 Euro’luk yatırımlarının ardından günlük 1.500 ton buğday kırma ve 1.000 ton/gün makarna üretimi ile Türkiye’nin birincisi, Dünya’nın ikincisi olarak sektörün en büyük firması olmuştur. 2017 yılında Sakarya/Hendek’ te 55 bin m2 alanda kurulu Piyale Makarna fabrikasını devir alarak bünyesine katan Oba Makarna, günlük 2.000 ton makarna üretimiyle şu anda Türkiye’nin en büyük makarna üreticisi olmanın haklı gururunu yaşıyor. 

86 ÜLKEDE OBA MAKARNA TÜKETİLİYOR

Başta Türkiye, Afrika, Ortadoğu, Uzakdoğu pazarı olmak üzere İngiltere, Almanya, Çin, Güney Kore, Hindistan, Ukrayna ve Kolombiya’yı içeren 86 ülkenin raflarında Oba markası yer almaktadır. Güneydoğu Anadolu Bölgesinin bereketli topraklarında yetiştirilen yüzde 100 sert durum buğdayını kullanarak tüketicisine 40 farklı ürün çeşidi sunan Oba Makarna, entegre modern üretim tesislerinde el değmeden, en gelişmiş kontrol cihazlarıyla donatılmış laboratuvar analizleri ile hizmet vermektedir. Hammaddelerin seçimi, deneyimli uzman kadro tarafından, ürünün kalitesini etkileyecek her faktör (buğday cinsi, hava durumu, toprak cinsi, üretimde çevreye saygı) göz önünde bulundurularak gerçekleşmektedir. Üretim partilerinden alınan örnekler, yapılan analizler, ürün izlenebilirliği ve periyodik kalite toplantıları ile her üründe, her ülkede aynı kaliteyi taahhüt etmektedir.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz