HKÜ’nün gönüllülük projeleri kabul gördü

HKÜ’nün gönüllülük projeleri kabul gördü
Telgraf Haber Merkezi
9 Ocak 2021 / 15:16

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ), EuropeanSolidarity Corps (ESC-Avrupa Dayanışma Programı) kapsamında Ulusal Ajans tarafından kabul edilen “Gönüllülük Projeleriile hem öğrencilere uluslararası fırsat sunacak hem de Avrupalı gençleri Gaziantep’temisafir ederek uluslararasılaşmaya artı değer katacak.

HKÜ öğrencilerinin girişimci ve yenilikçi bireyler olarak iş hayatına hazırlanmalarına destek veren ve bu deneyimi yurt dışında sağlamayı hedefleyen Kalyoncu İnovasyonTeknoloji ve Transfer Ofisi (KALİTTO), “Gönüllülük Projeleri” kapsamında, 132.000 Euroya yakın hibe desteği alacak.

Avrupa’dan 40 Genç, Gaziantep’te Gönüllü Girişimci Olacak

ESC programı kapsamında bir projede ev sahibi, ikinci projede ise gönderen kurum olarak tanımlanan HKÜ, 81.230 Euro bütçeli ev sahipliği yapacağı ilk proje ile 2 yılda, Avrupa'dan toplam 40 genci misafir olarak ağırlayacak. 2 aylığına Gaziantep’e gelen Avrupalı Gençler, proje kapsamında Hasan Kalyoncu Üniversitesi ve sosyal sorumluluk projelerinde gönüllü olarak görev alabilecek.

Öğrencilere Uluslararası Fırsat

Gönüllü kişilere kültürlerarası iletişim fırsatı ve büyük bir deneyim sunan ve HKÜ’nün gönderici kurum olarak 50.349 Euro hibe desteği aldığı ikinci projede ise iki yılda yaklaşık 20-25 öğrenci, anlaşmalı ülkelere gönderilecek. Proje kapsamında; Makedonya, Romanya, Bosna-Hersek ve Portekiz'e iki aylık süre ile giden öğrenciler, hem iş hayatına hazırlanacak hem de uluslararası deneyim kazanacak.

ESC NEDİR?

ESC gençlerin kişisel, sosyal ve mesleki gelişimlerini teşvik ederken, kendi ülkeleri veya yurt dışında topluma yarar sağlayan projelerde gönüllü olarak çalışmaları veya ağ kurma faaliyetlerinde bulunmaları için fırsatlar yaratan, bu şekilde toplumsal ihtiyaçları karşılamayı hedefleyen, Ulusal Ajans tarafından Erasmus+ kapsamında desteklenen bir Avrupa Birliği girişimidir.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz