HES kodu yoksa toplu taşıma da yok

Büyükşehir Belediyesi ve Sağlık Bakanlığı iş birliğinde korona virüsle mücadele kapsamında Türkiye’de bir ilke imza atılarak devreye sokulan toplu taşımada HES kodu uygulaması başlıyor.

HES kodu yoksa toplu taşıma da yok
Okan Çelik
16 Ekim 2020 / 21:55

Büyükşehir Belediyesi ve Sağlık Bakanlığı iş birliğinde korona virüsle mücadele kapsamında Türkiye’de bir ilke imza atılarak devreye sokulan toplu taşımada HES kodu uygulaması başlıyor. Bugün itibariyle HES kodunu Gaziantep kartlarına entegre etmeyenler toplu taşıma araçlarına binemeyecek. 

Türkiye’de bir ilke imza atılarak hayata geçirilen toplu taşıma araçlarında HES kodu uygulamasında engellemeler bugün başlıyor. Gaziantep kartlarına HES kodu entegre etmeyenler toplu taşıma araçlarına binemeyecek. Gaziantep’te riskli vatandaşların toplu taşıma araçlarına binmesi için hayata geçirilen uygulamada engellemeler bugün başlıyor. İki hafta önce duyurusu yapılan ve vatandaşların hes.gaziulas.com.tr adresinden veri girişlerini sağladığı uygulama ile korona virüse karşı önemli bir adım atılmış olacak. Kayıt oluşturmayan yolcuların ulaşım kartları engellenecek. Böylelikle şehir içi toplu ulaşım kullanılırken temaslı ya da pozitif hastaların takibi yapılabilecek.

81 ilde uygulanmaya çalışılan projeyi gerçekleştiren ilk il Gaziantep olurken, vatandaşların da kartlarını entegre ettikleri gözlendi. Artık toplu taşımaya binerken filyasyonda, pozitif vaka veya şüpheliyseniz artık toplu taşımaya binemeyeceksiniz.  Bu sistemle toplu salgınla yakından uzaktan temas halinde olan vatandaşların toplu taşıma araçlarını kullanmaları engellenecek

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz