Hedef ilk 10

Gaziantep Valisi Davut Gül, 2023 yılında eğitimde tekli sisteme geçeceklerini ve hedeflerinin ilk 10 olduğunu söyledi.

Hedef ilk 10
Telgraf Haber Merkezi
14 Haziran 2021 / 08:17

Gaziantep Valisi Davut Gül, 2023 yılında eğitimde tekli sisteme geçeceklerini ve hedeflerinin ilk 10 olduğunu söyledi. Ak Parti Gaziantep milletvekili Nejat Koçer de 2021 yılında kente verilecek kaynağın 1.5 milyar lira olduğunu açıkladı.

Eğitimde son yılarda gerilerde kalan Gaziantep’te çok önemli yatırımlar yapılmaya ve başarılar gelmeye başladı. Gaziantep Valisi Davut Gül, “32 bin 571 öğretmenimizin liderliğinde, velilerimiz ve öğrencilerimizin gayretiyle bu hedefimize ulaşacağız. Eğitim konusunda önemli mesafeler kat ettik.  Kentte son 5 yılda yaklaşık 6 bin civarında derslik yapıldı. Gaziantep, 2021 yılında bir milyar 176 milyon lira gibi Türkiye’nin en büyük eğitim bütçesini aldı” diye konuştu. Ak Parti Gaziantep milletvekili Nejat Koçer de “2021 yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Gaziantep’e verilecek kaynak yaklaşık 1.5 milyar tl’dir. Son 5 yılda 4,5 milyar TL’nin üzerinde tarihin en büyük eğitim yatırımı gerçekleştirildi. Eğitim harcamaları ve öğretmen atamalarında alınan pay en üst seviyeye çıktı” ifadelerine yer verdi.

VALİ DAVUT GÜL: TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK EĞİTİM BÜTÇESİ

Eğitim alanında yapılan yatırımlar noktasında bilgi veren Gül,  “Gaziantep, 2021 yılında bir milyar 176 milyon lira gibi Türkiye’nin en büyük eğitim bütçesini aldı. 84 okul programımızdaydı daha sonra Adalet Bakanımız ve milletvekillerimizin gayreti ile ek bir program daha oldu. Ek program ile 25 ilave okul ve 623 derslik daha programımıza girdi. Şu an itibari ile bu sene yeni ihaleye çıkacağımız 109 okulumuz var ve 2 bin 545 derslik var. Bunların da 1 milyar 516 milyon bütçesi mevcut.  Geçmiş ile kıyasladığımızda şöyle bir fotoğrafla karşı karşılaşabiliriz; bizim son beş yılda Gaziantep’te tamamlanan derslik sayımız yaklaşık 6 bin civarında.  Bu rakamlar tabi her açıklamamızda farklı olabilir, sebebi ise her hafta yeni okullarımız tamamlanıyor, tamamlanan bu okullar tamamlanan kısma girmiş oluyor. Cumhuriyet tarihinde yapılan toplam okul sayımız 5 bin 900. Yani cumhuriyet tarihinde yapılan derslik sayısı kadar son beş yılda derslik yapılıyor. Şu an aynı zamanda inşaatı devam eden de 1830 dersliğimiz var. Bunun yanında pansiyonlarımız, spor salonlarımız var. İnşallah hayırseverlerin de ilavesi ile onlarla hedefimiz olan 100 okul ile iki yıl içerisinde 2023’te tekli eğitime geçmiş olacağız. Kamu üzerine düşeni yaptı. Yeni ihale yapacaklarımız ile inşaatı devam edenler 4 bin 300 derslik. Son beş yılda tamamlanan 6 bin derslik.  Başta Adalet Bakanımız olmak üzere milletvekillerimize ve katkısı olan herkese teşekkür ediyorum. Gaziantep’in bugünü dünden daha iyi yarını da bugünden daha iyi olacak.” diye konuştu.

NEJAT KOÇER: GAZİANTEP’E VERİLECEK KAYNAK 1.5 MİLYAR 

Nejat Koçer de “2021 yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Gaziantep’e verilecek kaynak yaklaşık 1.5 milyar tl’dir. Son 5 yılda 4,5 milyar TL’nin üzerinde tarihin en büyük eğitim yatırımı gerçekleştirildi. Eğitim harcamaları ve öğretmen atamalarında alınan pay en üst seviyeye çıktı” ifadelerine yer verdi.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz