Haram ve helal sanal ortamda da geçerlidir

Haram ve helal sanal ortamda da geçerlidir
Okan Çelik
18 Ağustos 2019 / 20:00

MİL-Diyanet-Sen Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Tahiroğlu, ‘Günahın sanalı gerçeği olmaz.  Kişinin mahremiyetini sanal ortamda ifşa etmesi, bunu başkalarıyla paylaşması dinen uygun değil” dedi.

Tahiroğlu, son yıllarda özellikle sanal ortamda mahrem içeren paylaşımların inanılmaz rağbet gördüğüne dikkat çekti. Anlık paylaşımların kişilere çok cazip geldiğini belirten Tahiroğlu, “Sanki sanalda yapılınca haram veya helal değil gibi inanılmaz bir rahatlık var. Günahın sanalı gerçeği olmaz. Sanalda günah işlemiyoruz yanılgısına düşmeyin. Günah günahtır” şeklinde konuştu.

Ahmet Tahiroğlu, sosyal medyanın bilgi ve haber amaçlı kullanılması gerektiğine dikkak çekerek, “Çok önemli bir bilgi paylaştığında kimse ilgi göstermiyor. Ama mahremiyet içerikli bir paylaşım tıklanma rekorları kırıyor. Bu da toplum olarak yozlaştığımızın bir göstergesidir. Daha önce Diyanet de bu konuda açıklamalar yaptı. Yozlaşmanın mutlaka önüne geçilmeli” diye konuştu.

Ailelere ve din adamlarına önemli görevler düştüğünü belirten Tahiroğlu, “Sosyal medya tutkusu her geçen gün artıyor. Çok küçük yaşlardaki çocuklar dahi tiryakisi olmuş durumda. Çoğunluğu farkında bile olmadan günah işliyor. Eğer mahremiyet içeren bir paylaşıma bakıyorsan bu dinen uygun değildir. Ailelerimiz vedin adamlarımız bu konuları iyi anlatmalı” dedi.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz