Gerçeklerle yüzleşelim

Demokrasi ve Atılım Partisi (Deva) İl Başkanı Avukat Ertuğrul Kaya, Gaziantep’in eğitim, uyuşturucu, kentleşme gibi sorularının makyajlama yöntemiyle değil gerçeklerle yüzleşilerek çözüleceğini söyledi.

Gerçeklerle yüzleşelim
Cihat Öztürk
21 Ekim 2020 / 22:58

Demokrasi ve Atılım Partisi (Deva) İl Başkanı Avukat Ertuğrul Kaya, Gaziantep’in eğitim, uyuşturucu, kentleşme gibi sorularının makyajlama yöntemiyle değil gerçeklerle yüzleşilerek çözüleceğini söyledi.

Gaziantep’in en büyük sıkıntısının sorunlara teşhis koymamak olduğunu dile getiren DEVA Partisi İl Başkanı Kaya, “Sorunları makyajlamayı seviyoruz, eğitimde 18 yıldır bu kent 60’la 65’nci sıralamalarda gidip geliyor. Uyuşturucu problemi ürkütücü bir hal almış durumda. Şehir, havalimanından başlanarak kent merkezlerine kadar makyajlanıyor. Şehrin kırsal kesimleri ne olacak? Kent Konseyi işlevsizleştirilmiş durumda. Kurumlar, makamlar köşe kapmaca alanları olarak görülüyor. Ve bu kurumları maalesef iktidar kendisine yakın tutarak işlevsizleştiriyor. Sorunları doğru teşhis edip, doğru yöntemlerle, birebir ilişki kurarak çözmemiz gerekiyor” Dedi.

Demokrasi ve Atılım Partisi (Deva) İl Başkanı Avukat Ertuğrul Kaya ve beraberindeki il yöneticileri Telgraf Gazetesini ziyaret ederek gündeme dair açıklamalarda bulundu.

GAZİANTEP BİZİ İYİ KARŞILADI 

DEVA Partisine toplumun her kesiminden ilgi olduğunu aktaran İl Başkanı Kaya,” Yoğun bir insan kaynağının ilgisi var. Daha önce hiç tanımadığımız vatandaşlarımız başvuruda bulunuyor. Pandemi el verdiği sürece bazen günlük 6-8 görüşmeler gerçekleştiriyoruz. Ve insanların yüzde 80’i tanımadığımız bir kitle. Farklı bir siyaset tarzı yürütüyoruz. Gaziantep’in demografik ve demokratik yapısını biliyoruz. Toplumun her kesimini içinde barındıran bir kent. Bu konuda şehir bizi iyi karşıladı.  Koşullar bize 2001 öncesini hatırlatıyor. Siyasette bir boşluk var. DEVA tam da bu boşluk üzerine geniş kesimlere hitap edecek bir siyaset anlayışını üretecek.”

KAYA: GEÇİCİ ÇÖZÜMLER ANCAK MAKYAJLAMA OLUR 

Politik Psikoloji alanına yoğunlaştıklarını kaydeden Başkan Kaya, “Siyasette bu kavram üzerinden hareket ediyoruz. İnsanları anlama ve anlayış üzerine ilişkiler kuruyoruz. Halkı takip ediyoruz. Talepleri biliyoruz. Bu taleplere göre siyaset üretiyoruz. Muhalefette şunu görüyor. Halkla barışık olmayan bir parti başarılı olamaz. Bu çizgiyi takip edeceğiz. Halkın istekleri doğrusunda hareket ediyoruz. Sorunlara teşhis koymadan çözemeyiz. Aksi geçici çözümler olur. Bu da makyajlama yöntemini getirir. Şu an yapılan bu. Bu siyaset tarzının topluma zarar verdiğini görüyoruz. Hasta varsa teşhis konulur. O teşhise göre çözümler üretilir. Siyaset kurumu uzun bir zamandan beri bu durumdan uzak. Bu boşluğu ise DEVA Partisi olarak dolduracağız.”

“GAZİANTEP İŞ DÜNYASI SİYASETE ALET EDİLMEMELİ” 

İş dünyasının en büyük düşüncesinin gelecek kaygısı ve yatırımlar olduğunu vurgulayan Kaya, “İş dünyasından bizlere yoğun talep var. Bu durum Genel Başkanımız Ali Babacan’la alakalı bir güven duygusu. Örneğin Gaziantep’in 300 fabrika açılışı ile ilgili durumunun siyasette anılmasını doğru bulmadık. Gaziantep kendi dinamikleriyle ayakta duran bir şehir. Oda ve Borsa Başkanlarımızla görüşüyoruz. Onlarla iyi bir iletişim ve diyalog kuruyoruz. Burada açılan fabrikaların sayısıyla ilgilenmiyoruz. Çünkü siyasete malzeme yapılacak bir durum yok ortada. Gaziantep zaten üreten ve bunu yapabilen bir şehir.”

KAYA: UYUŞTURUCU MESELESİ ÜRKÜTÜCÜ BİR BOYUTTA

Kentleşmenin sadece süslü bina yapmak olmadığını söyleyen Kaya, şunları belirti: “Eğitimde 18 yıldır kent olarak çok gerilerdeyiz. Bu durum çözülemiyor. Kentleşme deseniz şehir merkezlerine yığılma ve makyajlama olarak görülüyor. Şehrin varoşlarını görmüyoruz. Ortada bir sorun varsa vardır. Ve var olan sorun çözülmelidir. Gaziantep’in uyuşturucu meselesi ürkütücü bir boyutta. Bu konuda sorun beşerî olarak ele alınmalı. İnsanları buna iten nedenler neler? Bunlar belirlenip bu şekilde çözüme kavuşturulmalı.

“KENDİMİZDEN ÇOK PRENSİPLERİMİZİ ÖN PLANA ÇIKARIYORUZ”

İl Başkanı olarak, görünür olmaktan daha çok prensiplerinin ön plana çıkmasını tercih ettiklerini ifade eden Kaya sözlerini şöyle tamamladı: “Vatandaşlarla kaynaşmayı, sorunları yerinde belirleyip çözümler üretmeyi kendimize ilke edindik. İl Başkanı olarak her meseleye bir basın açıklaması yayınlamak yerine, ne tür çözümlere üretebiliriz yaklaşımıyla yaklaşıyoruz. Genel Başkanımızın öncülüğünde geliştirilen bu siyaset tarzını toplumun tüm katmanlarına yaymak istiyoruz.” Dedi.


Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz