İhracatın 68 devi

Türkiye’nin en büyük 1000 ihracatçı firması arasında Gaziantep’ten 68 firma yer aldı.

İhracatın 68 devi
Telgraf Haber Merkezi
13 Haziran 2018 / 09:15

Gaziantep bu sonuçla en fazla ihracatçıya sahip 3’üncü il olma başarısını gösterdi.

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Başkanı Adnan Ünverdi,Uluslararası gerilimler ve jeopolitik riskler nedeniyle 2017 yılının kolay geçmediğini vurgulayarak , ilk 1000 firma arasına girme başarısını gösteren firmaları kutladı.

Ülkemiz ihracatının artarak devam ettiğine ve Gaziantep’in 2018 yılı ilk 5 aylık dönemde iyi bir performans sergilediğine işaret eden Ünverdi, Ocak-Mayıs döneminde Gaziantep’ten yapılan ihracatın 2 milyar 855 milyon 302 bin dolara ulaştığını kaydetti. 

Araştırma sonuçlarına göre, Gaziantep’in geçen yıl olduğu gibi bu yıl da İstanbul ve İzmir’in ardından üçüncü sırada yer aldığına dikkat çeken GTO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım da, “İhracatçılarımızı kutluyorum, ihracat kültürünün yerleştiği bölgemizde önümüzdeki yıllarda en fazla ihracat yapan ilk bin firma sıralamasına daha fazla ihracatçı firmamızın gireceğine inancım sonsuzdur” dedi.

Adnan Ünverdi, Gaziantep’in geçtiğimiz yıl 6 milyar 552 milyon 855 bin dolarlık ihracatla, en fazla ihracat yapan iller arasında 6. sırada yer aldığını hatırlattı.

Ünverdi, “İhracatçılarımız küresel sorunların ülke ekonomilerini de etkilediği bir dönemde her türlü güçlüğe rağmen azimle çalışmaya devam etti. Mevcut pazarlarla yetinmeyen firmalarımız alternatif pazarlar bulmak için çalışmayı sürdürüyor. Dünya koşulları biraz daha iyi olsa inanıyorum ki çok daha fazla firmamız listede yer bulacaktı. Buradan azimle çalışan, katma değer katan, ihraç eden, adımızı dünyaya duyuran, ekonominin bel kemiği firmalarımızı kutluyor ve başarılarının devamını diliyorum” ifadelerine yer verdi.

Güçlü bir ekonomi için ülkemizin üretmek ve ürettiğini satmaktan başka çaresinin olmadığının altını çizen Ünverdi, “İnanıyorum ki küresel ticaretin canlandığı ve bölgemizde suların durulduğu bir dünyada, Gaziantep ihracatta çok daha yukarıları zorlayacaktır. Hedefimiz tabii ki ilk 1000’de daha fazla firmamızın yer alması. Bunun için de şartlar ne olursa olsun çalışmaya ve üretmeye devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

GTO BAŞKANI YILDIRIM: “İHRACATÇILARIMIZLA GURUR DUYUYORUZ”

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından hazırlanan “İlk 1000 İhracatçı Firma - 2017” araştırmasında yer almayı başaran Gaziantep menşeli 68 firmayı başarılarından dolayı kutladı.

Araştırma sonuçlarına göre, Gaziantep’in geçen yıl olduğu gibi bu yıl da İstanbul ve İzmir’in ardından üçüncü sırada yer aldığına dikkat çeken GTO Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım, “İhracatçılarımızı kutluyorum, ihracat kültürünün yerleştiği bölgemizde önümüzdeki yıllarda en fazla ihracat yapan ilk bin firma sıralamasına daha fazla ihracatçı firmamızın gireceğine inancım sonsuzdur” dedi.

İhracatta Türkiye’nin lokomotif illerinin başında Gaziantep’in geldiğini, ihracattaki başarının altında yatan sırrın girişimcilik ruhu olduğunu vurgulayan GTO Başkanı Yıldırım, “İhracat çıtamızın her geçen yıl artmasına katkı sunan, başarılı performanslarıyla sadece şehrimizin değil bölgemizin de gururu olan tüm firmalarımızı ve çalışanlarını yürekten kutluyorum. Şartlar ne olursa olsun yılmadan, yorulmadan sürekli üreten, istihdam eden ve ihracata katkı sunan Gazi şehrimiz, 2017 yılını toplam 6,5 milyar dolar ihracatla kapatırken bu yılın ilk beş ayında 2 milyar 855 milyon 301 bin dolar ihracat gerçekleştirdi. Ülkemizin en fazla ihracat gerçekleştiren 6. şehri olmaya devam ediyoruz. Bu başarıda payı olan, emeği geçen herkesi kutluyorum. 2018 yılı sonu için hedefimiz en fazla ihracat yapan ilk beş kentten biri olmak, bu hedefe de el birliği ile ulaşacağımıza inanıyorum” şeklinde konuştu. 

“İlk 1000 İhracatçı Firma - 2017” araştırmasında Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden 79 firmanın bulunduğunu, bu firmaların 68’inin de Gaziantep menşeli olduğunu belirten GTO Başkanı Yıldırım, “Daha fazla üretim ve ihracat yaparak ülkenin büyümesine ivme kazandırmaya devam edeceğiz. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin bölgelere göre dağılımda üçüncü sırada yer alması son derece önemlidir. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki ihracatçı firmaların yüzde 86’sının Gaziantep’ten olması da bizim için ayrı bir gurur kaynağıdır. Firmalarımız sürekli kendilerini yenilemekte ve küresel pazarları hedef alarak bu pazarların etkin oyuncuları arasına girmeyi başarmaktadırlar. Elbette elde edilen başarılarda son dönemlerde uygulanan ekonomik paketler ve destekler önemli rol oynamaktadır. İhracatçılarımızın küresel pazarlardaki rekabet gücü de her geçen gün gelişmektedir. Bu vesileyle Türkiye’nin ve Gaziantep’in gururu olan ihracatçı firmalarımızı kutluyor, önümüzdeki yıllarda TİM’in “İlk 1000 İhracatçı Firma” listesine daha fazla firmamızın girmesini temenni ediyorum” dedi.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz