Gaziantep’te yatırımlara tam gaz devam

Gaziantep’te yatırımlara tam gaz devam
İHA
24 Ekim 2020 / 06:14

Gaziantep’te yürütülmekte olan kamu yatırım çalışmalarının genel değerlendirmesinin yapıldığı ve devam eden projelerin son durumlarının görüşüldüğü 2020 Yılı 3. Dönem İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı,  Vali Davut Gül başkanlığında gerçekleştirildi. Vali Gül, burada Gaziantep’te çok büyük yatırımlar yapıldığını kaydederek hali hazırda devam eden 511 projenin olduğunu söyledi.

Büyükşehir Belediyesi Onat Kutlar Salonu’nda kurum ve kuruluşların sunumları ile başlayan toplantıda koordinasyon kurulu üyeleri ile değerlendirmelerde bulunan Vali Gül,“Devam eden projelerin toplam değeri 18.524.054.000 TL, bu döneme kadar yapılan toplam harcaması 5.281.965.000 TL,  2020 yılı ödeneği 2.450.649.000 TL. Bu ödeneğin yılsonunakadar tamamı harcanmış olacak” dedi.

Eğitimden sağlığa, ulaşıma kadar devam eden işler hakkında da bilgi veren Vali Gül “Şehir hastanemiz gecikmekle beraber kendi sürecinde devam ediyor. Şehir hastanesinin içerisinde 7 tane hastanemiz var. Bunlar tamamlandığında Gaziantep’in 7 ilave hastanesi olacak. Sağlık altyapımız ciddi anlamda güçlenecek. Havaalanında hem yeni terminal binası hem ilave taksi pisti otoparkı ile beraber 2021 yılı içerisinde tamamlanacak.  Terminal binası daha önce, taksi pisti de ondan 6 ay sonra tamamlanmış olacak” ifadelerini kullandı.

Mersin-Adana-Gaziantep hızlı tren

Vali Gül, “Bundan yaklaşık on beş yirmi gün önce kamuoyuna da yansıyan Mersin-Adana-Gaziantep hızlı treninin kamuoyunda yer verilen kısmı üstyapı ihalesi ile ilgiliydi, altyapı ihalesi zaten yapılmıştı, şu an ihaleler devam ediyor. Bunlar da kendi takvimi programı içerisinde tamamlanacak”diye konuştu.

Gaziantep-Nizip-Karkamış-Nurdağı Yol Yapım Çalışmaları

İl ve ilçelerde devam eden yol yapım çalışmaları noktasında da açıklamalarda bulunan Vali Gül, “Nizip-Gaziantep yolu iki gidiş iki geliş olmak üzere bu yılın sonuna kadar tamamlanmış olacak. Nizip’ten sonra da Birecik kısmı devam edecek. Nizip-Karkamış yolu gümrüğe bağlaması anlamında da çok önemli. Bölünmüş yol ve sıcak asfalt olarak inşaatı devam ediyor. 2022’nin başlarında yaklaşık bir buçuk sene sonra o da tamamen bitmiş olacak. Nurdağı yolu geçen sene programa girmişti, projeleri yapılıyor, önümüzdeki yıl içerisinde bu yolun da ihalesi gerçekleşmiş olacak. İşler başladığında belirli bir takvim içerisinde er ya da geç tamamlanıyor. Yine Büyükşehir Belediyemizin Devlet Demir Yolları ve Ulaştırma Bakanlığı ile yaptığı Gaziray hızlı bir şekilde ilerliyor, herhangi bir sıkıntı yok. İçme suyunu DSİ ile birlikte yapıyorlar onda da herhangi bir sorun yok” şeklinde konuştu.

Eğitim

Milli Eğitim’de yaklaşık olarak inşaatı devam eden 4 bin dersliğin yarısının tamamlanarak vatandaşların, öğrencilerin hizmetine sunulduğunu aktaran Gül, “2 bin derslik inşaatı devam ediyor, onların da önemli bir kısmı altı ay içerisinde tamamlanacak. 2021 yılı içerisinde de hem Milli Eğitim Bakanlığı’ndan programa giren yeni okullarımız olacak hem de hayırseverlerle birlikte yapacağımız okullar başlayacak. Yapılan her okul ve derslik her açıdan bizleri biraz daha rahatlatıyor” dedi.

Maske, Mesafe, Temizlik kuralları hayati önem taşıyor

Tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan Pandemi sürecinde vatandaşların maske, mesafe ve temizlik kurallarına özen göstermelerinin önem arz ettiğinin altını çizen Gül, şöyle devam etti:

“Pandemi sürecindeyiz, bu süreçte yapacağımız çok iş var. Ama en önemli iş personelimizi korumak. Personelimizi iş yaparken korursak zaten vatandaşımızı korumuş olacağız. Bu açıdan da yazılan genelgeler, gelen talimatlar belli, bunları olabildiğince uygulamak gerekiyor. Özellikle mekanların havalandırılması, vatandaşlarımızın yoğun bir şekilde bürolarda bulunmaması, memurlarımızın birbirleriyle maskesiz oturup muhabbet etmemeleri önemli. Çay kahve meselesi genelge ile komple kaldırılmıştı. Bizlerin kamu görevlileri olarak hem çalıştığımız mekânlarda hemyaşadığımız mekânlarda hem de aile hayatımızda pandemi kurallarına olabildiğince riayet etmemiz demek aslında kendimizi şehrimizi bir anlamda da korumamız anlamına geliyor”

İhalelerde Açık İhale Yöntemi

Son olarak ihale yöntemine de değinen Gül, ihalelerde açıkihale yönteminin kullanıldığını, sadece zorunlu durumlarda diğer yöntemlere başvurulduğunu belirterek ihalelerin Gaziantep Valiliği resmi web sitesinden yayınlandığını belirtti.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz