Gaziantep’te yasaklar kapıda

Gaziantep’te korona virüs vaka sayıları yeniden pik yaptı. Son bir haftada günlük ortalama vaka sayısı bine ulaştı. Koronaya en fazla kayıp veren illerin başında geliyoruz.

Gaziantep’te yasaklar kapıda
Okan Çelik
5 Kasım 2020 / 22:49

Gaziantep’te korona virüs vaka sayıları yeniden pik yaptı. Son bir haftada günlük ortalama vaka sayısı bine ulaştı. Koronaya en fazla kayıp veren illerin başında geliyoruz. Ama sokaklardaki yoğunluk bir türlü azalmadı. Vaka sayısındaki artış bu şekilde sürerse yeniden yasakların gelmesi gündemde. 

Gaziantep’te artan vaka sayıları ve soğuk hava ile sağanak yağış da sokaklardaki yoğunluğu azaltmadı. Kentte korona virüs vaka sayıları en yüksek rakamlara ulaşırken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Gaziantep Valisi Davut Gül, vatandaşları sürekli uyarıyor. Türkiye’de en fazla korona cezasının kesildiği kent olan Gaziantep’te sokaklar bir türlü boşalmıyor. Geçtiğimiz ay günlük vaka sayısının 500 seviyelerinde olduğu Gaziantep’te  yüzde 50 civarında bir düşüş olmuş ve günlük vaka sayıları 300’ün altına inmişti. Ancak son bir hafta içerisinde yeniden artışa geöen korona vaka sayılarındaki rakan ise korkutucu boyutlara ulaştı. Günlük vaka sayısı ortalamasının bin civarında olduğu belirtildi.

SOSYAL MESAFA KURALLARI YOK SAYILIYOR

Kentin önemli alanlarından olan Gaziler Caddesi ve Karagöz Caddesi'ne akın eden vatandaşlar yağan yağmura ve soğuk havaya aldırmadı. Sosyal mesafe kuralının hiçe sayıldığı kalabalık alanlarda maske kuralına ise kısmen riayet edildiği gözlemlendi. İşi gereği dışarı çıktıklarını belirten vatandaşlar ise gezmek için gelenleri uyararak ‘işiniz yoksa evde kalın’ çağrısında bulundu. Öte yandan kentte polis ekiplerinin covid-19 denetimleri sürüyor. Son 24 saatte il genelinde yapılan denetimlerde 806 şahsa sosyal mesafe ve maske takma kuralını ihlal etmekten, 17 şahsa da karantina hükümlerine aykırı davranmaktan idari yaptırım uygulandı.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz