Gaziantep’te vakalar patladı

Gaziantep’te vakalar patladı
Telgraf Haber Merkezi
5 Nisan 2021 / 09:18

Korona virüsün yeniden pik yaptığı Gaziantep’te son bir hafta içerisindeki vaka sayısı 4 bini aştı. 100 bin nüfusa düşen vaka sayısı 36 puanlık artışla 171.8’e ulaşırken, kentteki vaka artış hızının önüne geçilemiyor.

Gaziantep’te normalleşme süreci ile birlikte tedbirlerin yok sayılması, vaka sayılarının da pik yapmasına sebep oldu. Kentte günlük vaka sayısının 600’e dayandığı belirtilirken, son bir haftadaki vaka sayısının 4 bini aştığı bildirildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanan 100 bin nüfusa göre risk haritasında da geçen haftaya göre 36 puanlık bir atış oldu. İlk açıklanan haritaya göre kentte 136 puanlık bir artış olduğu gözlendi. Son bir haftada 4 bini üzerinde yeni vaka çıkması da tehlikenin boyutunu bir kez daha gözler önüne serdi. Kentteki hastanelerde yoğun bakım doluluk oranının da yüzde 50’ye varan oranda arttığına dikkat çekildi. Kırmızıya dönüşen Gaziantep’te geride bıraktığımız haftayla birlikte yasaklar da geri gelmişti. Artış hızının engellenememesi durumunda tam kapanma da dahil yeni yasakların masada olduğu bildirildi. 

Gaziantep Valisi Davut Gül de, kentte yeni tip korona virüs (Kovid-19) vakalarında artışın tehlikeli boyuta ulaştığı uyarısında bulundu.

Gül, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Bu tabloyu bizden başka kimse değiştiremez! Çekirdek ailemizin dışında hiç kimseyle (akraba, arkadaş vb.)bir araya gelmeden alış verişleri kısa sürede yapıp evimizde olmamız faydalı olur İş gibi zorunlu durumlarda tedbir alarak çıkıp, aşı sıramızı hassasiyetle takip edelim lütfen" ifadelerini kullandı. Sağlık Bakanı Gaziantep’in 100 bin nüfusa göre artan vaka sayısına dikkat çekmiş ve uyarmıştı. Kentte tüm uyarılara ve artan vaka sayılarına rağmen büyük yoğunluk olması da vatandaşın tedbirlere çok uymadığını gözler önüne seriyor.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz