Gaziantep’te rekor denetim

Gaziantep’te rekor denetim
Okan Çelik
11 Ağustos 2020 / 23:13

Gaziantep Tarım ve Orman İl Müdürlüğü 400 kişilik bir ekiple 3 bin civarında işletmeye maske, temizlik ve hijyendenetiminde bulundu. Salgın sürecinde halkın sağlığını hiçe sayan 41 işletme kapatılırken, 60 işletme de tespit edildi ve kapatılacak.

Gaziantep Tarım ve Orman İl Müdürlüğü pandemi sürecinde halkın sağlığıyla oynayanlara adeta savaş açtı. Önceki gün 2 bin 419 iş yerini, denetleyen ekipler, dün de 3 bin civarında denetimde bulundu. Gaziantep Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Karayılan, 400 kişilik bir ekiple sahada olduklarını söyledi. Halkın sağlığıyla oynayanlara asla müsaade etmeyeceklerini belirten Karayılan, “Bizim amacımız ceza yazmak değil. Farkındalık oluşturmak. Halkın sağlığıyla ciddi bir şekilde oynamayanlara öncelikle uyarılarda bulunuyoruz. Bir hafta sonra aynı yere bir daha gidiyoruz. Eğer ki, yanlışlar düzeltilmemişse, gereken işlemleri yapıyoruz. Cezayı hak edene asla taviz vermiyoruz. Pandemi sürecinde 41 işletmeyi kapattık. 60’ını da tespit ettik onları da kapatacağız. İşletmelerimiz salgın sürecinde kurallara uysun. Kimse halk sağlığıyla oynamasın” açıklamasında bulundu.

Karayılan, eskiden hayvan pazarı olarak kullanılan ve kesimhanelerin bulunduğu alanda da çok ciddi cezalar uyguladıklarını açıkladı. Karayılan, direklere koyun bağlayarak yasak olmasına rağmen koyun satışı ve kesimi yapan 6 işletmeye 28 bin 800’er lira ceza kestiklerini belirten Karayılan, “Kesim şartlarına uymadan kaçak kesim yapıyorlar. Hem o hayvanlara bütün gün orada bağlayarak eziyet ediliyor, hem de kaçak kesimle halkın sağlığıyla oynanıyor. Buna asla müsaade etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Gaziantep’te şikayetler devam ettiği sürece asla mutlu olmayacağını belirten Karayılan, “ 6 yıldır görevimin başındayım. Ben ceza keserek veya en fazla denetimi yaparak mutlu olmuyorum. Olumlu sonuçları olursa beni mutlu eder. Eğer ki, bir kişi gittiği fırında hijyen yok diye şikayet ediyorsa, ya da restoranda sosyal mesafe kuralına uyulmadığını söylüyorsa bir anlamı yok. Herkes kurallara uyulduğunu ve memnuniyetini dile getirirse işte o zaman mutlu olurum. Bu yüzden bizim amacımız ceza yazmak değil, farkındalık oluşturmak. Hak edene de asla taviz vermiyoruz. Valimiz, belediye başkanlarımız hep bize destek oluyor” dedi.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz