Gaziantep’te koronavirüs kararları!

Gaziantep’te koronavirüs kararları!
Telgraf Haber Merkezi
8 Mayıs 2021 / 10:43

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Vali Davut Gül başkanlığında toplandı. Kapatılan pazr yerlerinin cumartesi günleri 10:00-17:00 saatleri arasında açılacağını duyurdu. Bugün itibariyle kenttei Pazar yerleri hizmet vermeye başlayacak.

Gaziantep Valiliği'nden yapılan açıklamada, "Gaziantep İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, mevsimsel etkiler nedeniyle ürün arzında yaşanan artış, ürünlerin saklama zorluğu ve raf ömürlerindeki kısalık nedeniyle çiftçimiz tarafından üretilen tarımsal ürünlerin zayi olmaması yönünde, Tam kapanma dönemi içerisinde 08 ve 15 Mayıs 2021 tarihlerine denk gelen Cumartesi günleri 10.00 - 17.00 saatleri arasında pazaryerlerinin açık olabilmesine, vatandaşlarımızın yaş sebze / meyve ve fide ihtiyaçlarını temin amacıyla ikametlerine en yakın pazar yerine gidip gelebilmelerine karar verilmiştir. Kurulacak olan bu pazarlarda sadece yaş sebze / meyve ile fide (özellikle köylülerimizin ürünleri olmak üzere) satılabilmesine, temizlik ürünleri, giyim, züccaciye, oyuncak, süs eşyası, çanta vb. ürünlerin satışına izin verilmemesi kararı alınmıştır" denildi.

Açıklamada ise pazaryerlerinde oluşabilecek yoğunluğa karşı pazar yerlerinin genişletilmesi, kontrollü giriş ve çıkışların sağlanması, tezgahlar ve vatandaşlar arasında sosyal mesafenin korunması, yoğunluğun belli bir oranda tutulması için müşteri giriş çıkışlarının kontrol altına alınması, sebze ve meyvelere temas edilmeden poşetlenmesi, pazaryerlerinde gerekli, hijyen ve temizliğin sağlanması gibi tedbirlerin alınması için kaymakamlık, sağlık müdürlüğü, yerel idareler gibi kurumların da bilgilendirilerek, uyarıldığı da ifade edildi.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz