Gaziantep'te korona virüs cezaları ağırlaştı

Gaziantep'te korona virüs cezaları ağırlaştı
Okan Çelik
28 Haziran 2020 / 23:34

Gaziantep’te artan korona virüs vakalarına rağmen vatandaşın yasaklara uymaması, cezaların da ağırlaşmasına sebep oldu. Yeni yasakların geldiği kentte, karantina kuralına uymayanlara adli işlem başlatılacak. Maskesiz yolcu alan araçlar trafikten men edilecek. İş yerleri de kapatma cezası alabilecek. 

Gaziantep İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, Vali Davut Gül başkanlığında olağanüstü toplanarak Covid-19 salgını surecinde hastalığın yayılmasının engellenmesi ve kamu sağlığının tehlikeye düşürülmemesi amacıyla gündemdeki konuları görüşerek yeni kararlar aldı.

14 günlük karantinaya alınan, ancak karantinaya uymayanlara ilk etapta 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi gereğince 900 TL idari para cezası verilecek. Tekrarı halinde yurtlarda karantinaya alınmasına, yurtlardaki karantinaya uymayıp karşı çıkanlar hakkında ise 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 195. maddesi gereğince adli işlem başlatılmasına karar verildi. Tüm açık alanlarda, kamu kurum ve kuruluşları, her ölçekteki özel işyerleri, pazar yerleri, cami ve mescitler, toplu ulaşım araçları, ticari araçlar vb. kapalı alanlarda, ağız ve burunu kapatacak şekilde maske takılmasının zorunlu olmasına yönelik karara  ilaveten, toplu taşıma ve ticari araçlara maskesiz yolcu alan araçların tespiti halinde 7 gün süre ile trafikten men edilecek. 15 yaş ve altı gençler  ile 65 yaş ve üstü vatandaşlar sabah 07.30-09.30 ile akşam 17.00-19.00 saatleri arasında toplu taşıma araçlarını kullanmaları kısıtlanacak.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz