Gaziantep’te korkutan vaka artış oranı

Gaziantep’te korkutan vaka artış oranı
Telgraf Haber Merkezi
3 Temmuz 2020 / 05:52

Sağlık Bakanlığı’nın İngilizce olarak hazırlanan ve 30 Haziran tarihli ‘Covid-19’ raporunda Gaziantep’teki 100 bin kişilik nüfusa göre son bir haftalık yeni vaka görülme hızının yüzde 25.7 olduğu açıklandı.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın ‘Türkiye’de en fazla vaka sayısı artan 5 ilden birisi Gaziantep’ açıklamasının ardından 100 bin kişilik nüfusta hastalığın yayılma hızındaki artış endişelendirici boyutlara ulaştı. Sağlık Bakanlığı tarafından İngilizce olarak hazırlanan ‘Covid-19’ raporunda 100 bin kişilik nüfusa göre hastalığın yayılma hızı yüzde 25.7 olarak açıklandı. Gaziantep’i 23.9 ile Diyarbakır, 22 ile Konya izledi. Gaziantep, bu oranıyla Türkiye genelinde ilk sırada yer aldı. 30 Haziran tarihli rapora göre Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin oranı da ilk sırada görülüyor.

Gaziantep’te sosyal mesafe ve maske kuralına en az uyan illerden birisi olan Gaziantep, Türkiye’de yasak ihlalinden en fazla il olarak da dikkatlerden kaçmıyor. Vatandaşların korona virüs tehlikesini yok sayması ve cezalara rağmen sorumsuzca davranması vakaların artışındaki en büyük neden olarak gösteriliyor. Nisan ayında 49 vaka ve bir vefatla en az vakanın görüldüğü illerden birisi olan Gaziantep’teki bu artış tedirgin ediyor.

Son olarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın da Gaziantep’i en fazla artış gösteren illerden birisi olarak göstermesi, olayın ciddiyetini bir kez daha gözler önüne seriyor. Kent genelinde vakaların yüzde 95’inin akraba ve arkadaş çevresinden bulaştığı belirtilirken, taziye, hasta ziyaretleri, asker uğurlamalarının bu artıştaki en büyük pay sahibi olduğu dile getiriliyor.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz