Gaziantep’te HES kuyruğu

Gaziantep’te HES kuyruğu
Okan Çelik
19 Ekim 2020 / 23:48

Toplu taşımada HES Kodu uygulaması başladı. HES kodunu Gaziantep karta entegre etmeyenler tramvay ve otobüslere binemeyimce kuyruklar oluştu. Bazı vatandaşlar güvenlik görevlileri ile tartıştı.

Büyükşehir Belediyesi ile Sağlık Bakanlığı iş birliğinde Korona virüslülerin toplu taşıma araçlarına binmesine engel olmak için hayata geçirdiği uygulama başladı. Gaziantep Karta HES  kodu entegre etmeyenler tramvay ve otobüsler binemedi. Tramvay duraklarında kuyruklar oluşurken, güvenlik görevlileri ile vatandaşlar zaman zaman tartıştı. Vatandaşlar duraklarda HES kodu almak için telefonlara sarılınca yığılmalar oldu. Birçok vatandaş uygulamadan bi haber olduklarını belirtirken, kimileri de umursamadıklarıni dile getirdiler.

EN ÇOK YAŞLILAR MAĞDUR

Veri girişleri GaziantepKart’a hes.gaziulas.com.tr adresin üzerinden yapılıyor. HES kodu yüklemede ise en mağdur kesim ise yaşlılar ve okuma yazma bilmeyenler. 60 yaş üstü vatandaşlar hem internetten hem de okuma yazma bilmediklerinden dolayı uygulamayı kartlarına yükleyemediklerinden yakındılar. Otobüse binmede de sıkıntı yaşadıklarını belirten vatandaşlar, uygulamanın iyi olduğunu ama haberlerinin olmamasının mağduriyet yarattığını ifade ettiler.

NE OLMUŞTU?

İki hafta önce duyurusu yapılan ve vatandaşların hes.gaziulas.com.tr adresinden veri girişlerini sağladığı uygulama ile korona virüse karşı önemli bir adım atılmış oldu. Kayıt oluşturmayan yolcuların ulaşım kartları engellendi. Böylelikle şehir içi toplu ulaşım kullanılırken temaslı ya da pozitif hastaların takibi yapılabilecek.

İLK GAZİANTEP’TE BAŞLADI

81 ilde uygulanmaya çalışılan projeyi gerçekleştiren ilk il Gaziantep olurken, vatandaşların da kartlarını entegre ettikleri gözlendi. Artık toplu taşımaya binerken filyasyonda, pozitif vaka veya şüpheliyseniz artık toplu taşımaya binemeyeceksiniz.

Koronavirüs nedeniyle küresel ve ulusal çapta etkisi devam eden sağlık tehdidine karşı Gaziantep Valiliği koordinasyonunda Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci arasında imzalanan HES (Hayat Eve Sığar) kodu Uygulaması Protokolü’nün ardından basın lansmanı organize edildi. Buna göre, HES uygulamasına girerek kaydını oluşturan vatandaşlar, bilgilerini GaziantepKart’a entegre etmek için 17 Ekim 2020 tarihine kadar hes.gaziulas.com.tr adresinden veri girişlerini sağlayacaktı. 15 gün içerisinde kayıt oluşturmayan yolcuların ulaşım kartları engellenecek. Böylelikle şehir içi toplu ulaşım kullanılırken temaslı ya da pozitif hastaların takibi yapılabilecek.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz