Gaziantep’te fahiş fiyat uygulayan firmalara denetim!

Gaziantep’te fahiş fiyat uygulayan firmalara denetim!
Telgraf Haber Merkezi
7 Nisan 2020 / 18:43

Valilikten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Koronavirüs tedbirleri kapsamında haksız fiyat artışlarının önlenmesi amacıyla Gaziantep Ticaret İl Müdürlüğümüz tarafından 9 Mart 2020 tarihinden bu yana İl genelinde market, eczane ve medikal  ürünfirmalarına muhtelif zamanlarda denetimler gerçekleştirilmiştir.

Bununla birlikte rutin denetimlere ek olarak haksız fiyat artışlarına dair şikayetlerin değerlendirildiği ALO 189 ihbar hattına aynı tarihten bugüne kadar yapılan bütün şikayetler denetimler vasıtasıyla kontrol edilmiş ve söz konusu hatta toplamda 690 ihbar yapılmıştır.

Ayrıca Valiliğimizin talimatları doğrultusunda Market Eczane ve diğer işyerlerinde tüketicilerin sosyal mesafe kuralına uymaları ve koruyucu maske takmaları konusunda işyerlerinde alınan tedbirler denetlenmiş, kurala uymayan ya da yetersiz tedbir alan işyerleri bilgilendirilmiştir. Bilgilendirme yapılan işyerlerine bir sonraki denetimde kural ihlali görülmesi halinde idari ceza uygulanacağı konusunda uyarıda bulunulmuştur.

Söz konusu tarihten bu yana yapılan denetimlerde haksız fiyat artışı uyguladığı tespit edilen firmalar Ticaret Bakanlığı’na bildirilmiş ve Bakanlık tarafından  firmaların bir kısmına bugüne kadar 125 Bin TL para cezası verilmiş olup, tespiti yapılarak Bakanlığa bildirilen diğer firmalara ceza yazılma süreci devam etmektedir.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz