Gaziantep’te esnaf bitiyor acele edin

Gaziantep Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (GESOB) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Küsbeoğlu, esnafa acilen bir yıl ödemesiz ve faizsiz 50 bin ile 100 bin lira arasında destek kredisi verilmesi gerektiğini söyledi.

Gaziantep’te esnaf bitiyor acele edin
Telgraf Haber Merkezi
24 Şubat 2021 / 08:38

Gaziantep Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (GESOB) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Küsbeoğlu, esnafa acilen bir yıl ödemesiz ve faizsiz 50 bin ile 100 bin lira arasında destek kredisi verilmesi gerektiğini söyledi. 

GESOB Başkanı Ömer Küsbeoğlu, 1 Mart’tan itibaren kademeli olarak gerçekleştirilecek normalleşme sürecini, esnafa verilecek olan destek paketini, krediyi ve borç yapılanmasını değerlendirirken taleplerini dile getirdi. ‘Vakayı arttıran bizim esnafımız değil, altını çizerek söylüyorum’ diyerek sözlerine başlayan Küsbeoğlu, esnafın kendini toparlaması için kaybedecek ya da bekleyecek zamanının olmadığını söyledi. Küsbeoğlu,” Esnafa acilen faydalı olabilmesi için bir yıl ödemesiz 36 ay vadeli ve faizsiz en az 50 bin olmak üzere 100 bin ya da ihtiyacı kadar kredi verilmesini talep ediyoruz. Bu kredi verilmediği müddetçe esnaf kendisini toparlayamaz. Bu alanda yaptığımız çalışmaları Hazine ve Maliye Bakanına, Ticaret Bakanına, Sosyal ve Güvenlik Bakanına, CİMER’de dahil olmak üzere ilgili bakanlıklarımıza, konfederasyonumuza yazılı ve belgeli olarak gönderdik.  Bu çalışmalar sayesinde esnaf rahat nefes alacak” dedi.

 

SALGINDA TALEPLERİMİZ

Küsbeoğlu, yetkilere seslenerek, ‘’1 Mart’tan itibaren bizler ne talep ettik, neler yapıldı?  Nisan, Mayıs, Haziran üç ay esnafın olan borçlarını ertelediler. Ve bu bizi mutlu etti ilk önce. 25 bin esnaf kefaretten Halk Banka’sı aracılığıyla bir destek ödemesi yapıldı. Bu durum ilk üç ay için yorgunluğumuzu aldı. Üç ayın sonunda ise ilgili bakanlıklara yazdım, esnafımızın cebinde para yoktur bu borçları en az bir yıl ötelenmesini istedik. Ödeme yapamayan esnaf için üç ay daha ertelenme oldu ama borcu diğer borçların üzerine yaydılar. Borçlar kambur üzerine kambur oldu ve biz bunu kabul etmedik. Şimdi esnaf yine ödeme yapamayınca halk bankasından aldığımız kredi altı ay kadar uzatıldı. İki gün sonra yapılan açıklamada bu borçlar diğer borçların üzerine yayılacak ve artı faiz eklenecek. Zaten faizimiz yüzde 4 buçuktu bunu yüzde 8 buçuk yaptılar. Şimdi yüzde 8 buçuk olan faizi tekrardan alınan borçların üzerine attılar. Benim aklımda hep şu soru var.  Altı ay bittikten sonra esnaf bu borcu nasıl ödeyecek? Bu yanlış bir uygulama. Nasıl bir yol izlenecek diye soracak olursanız bu borç faizsiz tamamen ötelenmesi gerekiyor” dedi.

KİRA YARDIMI YETERLİ DEĞİL

Küsbeoğlu esnafa verilen kira yardımı ile ilgili olarak da çözüm önerisini dile getirdi. Küsbeoğlu, “Kiralara gelince de büyük şehirlerde 750, küçük şehirlerde ise 500 lira denildi kabul ettik fakat daha sonra kirası 500 liradan az olan esnafa dükkan kirası kadar verileceği belirtildi. Şimdi mantıklı düşündüğünüzde bu esnafın zaten birikmiş kira borcu var tamam bunu da kabul edelim ama kirası 750 liradan fazla olan esnafa bu konuda yardım edilecek mi? Elbette ki hayır. Bu durum adaletsizce olduğunu gösteriyor. Esnafın dükkan kira limitini biz karşılayacağız deselerdi nu durum daha işler bir hale gelirdi. Yapılan işlerde faydalı olmak önemli olan bu. Bunların düzelmesi lazım” ifadelerini kullandı.

EN AZINDAN FAİZİ KALDIRILSIN

Esnafın kredi borçları için en azından faizlerinin kaldırılması gerektiğini belirten Küsbeoğlu, “Biz tamamen ötelensin diyorduk ama serpiştirilme yapıldı. Cumhurbaşkanımız, Hazine ve Maliye bakanımız, ilgili bakanlıklar, bakanlar kurulundan çıkan yapılandırma tabi uygundur, doğrudur. Yapılandırılma yapıldı, hatta kısa bir süre uzatıldı ama bu süre bize yetmiyor. 1 Mart’ta bu ödemeler başlayacak ama esnafımızın bu yapılandırmayı ödeyecek şu anda parası yok.  Bu yapılandırmanın da bir müddet aynen esnaf kefaret gibi esnafın kullandığı krediler gibi en az üç ya da altı ay ertelenmesini talep ediyoruz. Esnafın gerçekten verecek parası yok. Esnafımız hem çalışmıyor hem çalışmayanı zincirleme olarak mağdur eden esnafın bağkur prim borçları yüksek olduğu için ödeyemiyorlar bunlarında dondurulmasını istiyoruz. Yanımızda çalışan işçilerin sigorta prim borcunu ödeyemiyoruz zaten bundan evvel de ödeyemedik yapılandırma yaptık bunlarında dondurulmasını. Acilen bağkur primlerinin ve sgk primlerinin dondurulmasını istiyoruz” dedi.

‘‘SALGINDA PARTİ YAPANLARA LANET OLSUN’’

Küsbeoğlu, kısıtlama saatleri hakkında da bir düzenlenme yapılmasını istedi. Küsbeoğlu ‘’Bizim bu süreçte zorlanmamızın en büyük nedeni ciddiye almamamız. Dört, beş meslek grubumuzun dışında her yer yine kademeli olarak işlemeye devam ediyor. Kademeli olarak işletmelerimiz saat 10’da açılıyor akşam 8’de kapatıyor. 1 saat temizlik ve hijyen yapılıyor ama bu kısıtlamalı bir çalışma. Bu kısıtlamalı çalışma sadece dört, beş esnafımızı etkilemiyor zincirleme bütün esnafı etkiliyor. Bir düğün salonunun kapalı olmasından bir şey olmaz diyemeyiz çünkü en az kırk esnafın zarar görmesi demek. Olaya bu hassasiyetle yaklaşmalı ve bu mantık çerçevesinde çalışmalar yapmalıyız. Pandemisürecinde AVM’lerin büyük marketleri saat 10’da açılması normal ama küçük esnafın saat 10’dan önce açılması lazım. Çünkü kuaföre gitmek isteyen çalışan kısıtlı saatlerde işini aksatmamak için erkenden işini halletmesi lazım. Bu konuda da bir düzenleme yapılmalı. Gece yapılan partiler, toplantılar, eğlence merkezlerinin üzerine daha çok gidilsin zaten bu uygulamaları bizlerde destekliyoruz bunları yapanları da lanetliyoruz onların yüzünden vaka sayısı artıyor. Bu vakayı arttıran bizim esnafımız değil altını çizerek söylüyorum’’ diyerek süreci sabote etmeye çalışan kişilere de tepkisini gösterdi.

Yorumlar (1)

+ Yorum Yaz