Gaziantep’te endişelendiren vaka yükselişi

Gaziantep’te endişelendiren vaka yükselişi
Telgraf Haber Merkezi
24 Temmuz 2021 / 12:40

Gaziantep’te korona virüs vaka sayıları hızla yükselmeye başladı. 50’nin altına inen günlük vaka sayısı da yeniden 100’e yaklaştı. 100 bin nüfusa düşen haftalık vaka sayısı da 17.85’ten 21.96’ya yükseldi.

 Gaziantep’te son bir haftaya kadar büyük düşüş olan korona virüs vaka sayıları yeniden yükselişe geçti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı 100 bin nüfusa göre haftalık vaka sayısı 22.96’ya yükseldi. Kentte geçen hafta 600’e yakın yeni vaka görüldüğü belirtildi. Bir önceki hafta vaka sayısı ise 450’nin altına inmişti. Yasakların tamamen kalkması ve vatandaşların maske ve mesafe kurallarına eskiden olduğu gibi riayet etmemesi vakaların yeniden yükselmesine sebep oldu. Gaziantep’teki aşılama oranının ise yeterli düzeye bir türlü ulaşmaması vakalardaki artışın bir diğer nedeni. Gaziantep’te delta varyantlı virüsün de görüldüğünün açıklanması tedirginliği daha da artırdı.

DELTA PANİĞİ SÜRÜYOR

Gaziantep’te delta varyantlı virüsün görüldüğü yönündeki açıklamalar da tedirginliği artırdı. Yavuzeli ve Araban ilçelerinde delta varyantlı virüs çıktığı açıklamalarının ardından İl Sağlık Müdürlüğü’nden Gaziantep’te delta varyantlı virüs yok açıklamaları gelmişti. Ancak daha sonra sosyal medyada bazı vatandaşların delta varyanta yakalandığı yönündeki iddiaları tedirginliğin artmasına sebep oldu. Gaziantep’teki vaka sayılarını hızla artma sebebi delta varyantlı virüs olarak yorumlandı. Gaziantep Valisi Davut Gül başta olmak üzere, yetkili mercilerden aşıları olun çağrısı da arttı. Vaka sayılarının önüne aşılama ile geçileceği belirtildi. Yapılan tüm çağrılara rağmen Gaziantep’te aşılama oranı çok düşük kaldı.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz