Gaziantep’te bebekler ölüyor!

Gaziantep’te bebekler ölüyor!
Telgraf Haber Merkezi
1 Nisan 2021 / 07:30

CHP Gaziantep milletvekili Bayram Yılmazkaya, Gaziantep’te bir yılda 681 bebeğin 1 yaşını doldurmadan hayatını kaybettiğini açıkladı. Yılmazkaya, ölen bebeklerin yarıdan fazlasının Suriyeli olduğunu söyledi.

Yılmazkaya, Gaziantep’in en önemli sağlık sorunlarından birisi haline dönüşen bebek ölümlerini gündeme getirdi. Yılmazkaya, bebek ölüm oranlarıyla ülke ortalamasının oldukça üstünde 1. sırada yer alan Gaziantep’te 2019 yılında 681 bebeğin 1 yaşını doldurmadan yaşamını yitirdiğini açıkladı. Yılmazkaya, “Yaşanan bebek ölümlerinin yarıdan fazlasının Suriyelilere ait olduğu belirtilmektedir. Günde 2-3 Suriyeli bebeğin ölüm defninde ruhsatları olduğu açıklandı. Bu çok büyük bir sorun. Erken yaşta evlilik, 13-14 yaşında doğum. Anne yaşı, doğum sayısı ve kısa doğum aralığı, bebek ölümlerini etkileyen faktörlerin başında geliyor. 1 hekime 90 gebe düşüyor olması, yenidoğan yoğun bakımdaki kuvöz sayısının yetersizliği. İstenmeyen gebelikler ve kısa aralıklarla gebe olmak gibi durumların da bu ölümlerde etken” dedi.

 

Yılmazkaya, Gaziantep ve Şanlıurfa illerinde yaşanan bebek ölümlerinin Türkiye ortalamasının iki katına yakın olmasının çok vahim bir durum olduğunu dile getirdi. Yılmazkaya, konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisine taşıdı. Yaşanan bebek ölümlerinin araştırılıp gerekli önlemlerin alınması için Meclis Araştırma Komisyonun kurulması için TBMM Başkanlığına önerge vereceğini belirten Yılmazkaya, bu konunun üzerinde detaylı bir çalışılma yapılmasının şart olduğunu belirtti.    

Açıklanan verilere göre yaşanan bebek ölümlerinin yarıdan fazlasının Suriyelilere ait olduğunu vurgulayan Yılmazkaya, TBMM Genel Kurulunda Hükümete ve Sağlık Bakanlığına seslenerek; “10 yıldır ülkemizde bulunan Suriyelilere 40-50 milyar dolar para harcandığı söyleniyor. Madem Suriyelilere bu kadar para harcadınız, bu Suriyeliler neden perişan?  Neden bu kadar çocuk ölüyor? Bu bebek ölümlerinin altında yatan sebeplerin biran önce araştırılması ve eksikliklerin giderilmesi gerek” ifadelerini kullandı.  

Konuyla ilgili önemli değerlendirmelerde bulunan Yılmazkaya, “ TÜİK verilerine göre, 1 yaşa kadar bebek ölüm hızının 2019 Türkiye ortalaması 9,1 iken bu oran Antep'te 16,2. Beş yaş altı bebek ölüm hızı da Urfa ve Antep'te ülke ortalamasının oldukça üstünde. Türkiye ortalaması 11,2 iken aynı oran Antep'te 19,1 ve Urfa'da 19,6 olarak seyrediyor” ifadelerini kullandı.

Yılmazkaya, “Suriyelilere bakan aile sağlığı merkezlerinde üreme sağlığı ile ilgili hiçbir şey mevcut değil. Biran önce gerekli planlamalar hayata geçirilmelidir. Bu bebek ölümlerinin altında yatan sebeplerin biran önce araştırılması ve eksikliklerin giderilmesi gerek. 10 yıldır ülkemizde bulunan Suriyelilere 40-50 milyar dolar para harcandığı söyleniyor. Madem Suriyelilere bu kadar para harcadınız, bu Suriyeliler neden perişan? Yazıktır, günahtır. Derhâl gerekli önlemler alınmalı” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz