Gaziantepli esnaftan çağrı

Gaziantepli esnaftan çağrı
Telgraf Haber Merkezi
3 Mart 2021 / 22:35

Gaziantep Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (GESOB) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Küsbeoğlu öncülüğünde toplanan esnaf odaları temsilcileri hükümete “‘’acilen bir yıl ödemesiz uzun vadeli faizsiz verilecek krediye ihtiyacımız var’’ çağrısı yaptı.

GESOB Başkanlığında gerçekleşen basın toplantısına, Gaziantep Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı, Gaziantep Kahveciler Odası Başkanı, kafe ve kafeterya temsilcileri, ekmekçiler, düğün salonları temsilcileri, restoran ve lokanta temsilcileri katıldı. Gündem olarak kademeli olarak açılan esnaflar ve henüz açılmayan mağdur olan esnafların sorunları ve talepleri dile getirildi. Basın mensuplarının sorunlarını cevaplayan Küsbeoğlu önemli açıklamalarda bulundu.

‘‘SGK ve BAĞKUR PRİM BORÇLARI ACİLEN DONDURULSUN’’

GESOB Başkanı Küsbeoğlu’nun gündeminde esnafın kademeli olarak açılması ve henüz açılmayı bekleyen mağdur olan esnaflar, Bağkur ve SGK prim borç yapılanması vardı. Konuya ilişkin sözlerine açıklık getiren Küsbeoğlu ‘’Bağkur ve SGK prim borçlarını esnafımız ödeyemiyor,  acilen dondurulması gerekiyor. Esnafımızın ayakta durabilmesi için acilen bir yıl ödemesiz uzun vadeli faizsiz verilecek krediye ihtiyacımız vardır’’ dedi.

‘‘TAKSİTLER ERTELENSİN’’

Borçlar konusunda esnafın taleplerini dile getiren Küsbeoğlu ‘’Yıl sonu yaklaşırken ödeyemeyeceğimiz vergilerimizin ve pandemi boyunca ödemediğimiz SGK ve Bağkur prim borçlarımızın ötelenmesi ve ertelenmesiydi için bir yapılanma istedik.Yıl sonunda bu yapılanma gerçekleşti. Bu yapılanmaya ait borçların ertelenmesini ve daha ileri bir tarihe sarkmasını istedik. İlk taksitlerimizi ödedik ama ikinci taksitlerin ertelenmesini istiyoruz. En çok mağdur olan kafe ve kıraathaneler, internet kafelerimiz gerçekten mağdur olmuştur. Lokanta ve restoranlarımıza gelince paket servis ile çalıştırdığı işçinin günlük ücretini çıkarmak için uğraşsa da kirasını çıkaracak kazanca sahip olamadı’’ dedi

‘’REHAVETE KAPILMAYALIM’’

Kademeli olarak açılmaya yönelik görüşlerini dile getiren Küsbeoğlu ‘’Esnafımıza verilen destek ve bu vesile ile alınacak kararlarla ve yaptığımız çalışmalarla, yasaklarımızın da kısmen kaldırılmasıyla piyasada bir canlanma meydana geldi. Ama rehavete hemen kapılmamamız gerekiyor, bu rahatlığı, gevşemeyi, yasakların kaldırılmasını fırsat bilmemek gerekiyor. Vakalarımızda artış yaşanmaması için halkımızdan isteğimiz maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyalım.

EN FAZLA MAĞDUR OLAN KESİM ESNAF

Bir yılını doldurduğumuz Covid-19 salgını ve bu salgında geçirdiğimiz pandemi süresi boyunca başta ülkemizin ve bütün dünyanın sıkıntı içine girdiğini belirten Küsbeoğlu, kurallara uyulması açısından dünya ile mukayese ettiği ülkemiz için şunları söyledi. Küsbeoğlu ‘’ Pandemi sürecinde en başarılı ve kurallara özen gösteren dünya çapında en dikkatli olan ülke bizim ülkemizdir. Bu çerçevede kısmen vaka sayılarında artış ve düşüş meydana gelmiştir. İlk etapta bir yıl öncesinde hemen tedbir anlamında esnafların kapatılması önemli konulardan biriydi. Bunların başında ise kafe ve kıraathanelerimiz, lokantalarımız, berber ve kuaförlerimiz, okulların kapanmasıyla servisçilerimiz, düğün salonlarımız, halı saha, yüzme salonlarımız, hamamlar vb. dallarımızdaki esnaflarımız kapanmıştı. Kısmen açıldıktan sonra vakaların yükselmesiyle tekrardan kapandı. Bir kısmı açık olan ve bir kısmı halen tam kapalı olan esnafımız çok fazla çalışamadı. Esas sıkıntımız sadece burada yedi, sekiz tane meslek dalının icraatlarının durdurulması ya da kapatılması konusu değildi. Konu zaten biz esnaf camiası olarak Gaziantep’te 40 bin esnaf birbirine zincirleme bağlı olan bir çalışma örneğimiz vardır. Biz sadece mağdurlar ya da kapalı olan yerler değil birbirine zincirleme tamamen hepsi mağdur olmuştur. Kahvehaneler ve internet kafelerimiz olsun bunların gerçekten kapalı olması esnaf camiasında lokantalarımızın hem kapanıp hem açılmasında kiraları bırakın işçinin parasını dahi çıkaramaz duruma geldiler. Türkiye başta olmak üzere Gaziantep’te bir yıldan beridir bu pandemi sürecinde en fazla etkilenen en fazla mağdur olan kesim esnaftır’’ dedi.  

25 BİN LİRALIK CAN SUYU

Esnafın mağdur olmaması için gerekli çalışmalar için kolların sıvandığını söyleyen Küsbeoğlu bu alanda yaptığı çalışmaları anlattı. Küsbeoğlu ‘’Biz esnafımız mağdur olmaması için zaman zaman ilgili bakanlıklara girişimlerimizi yaptık. İlk üç aya girerken cumhurbaşkanımızın açıklamasıyla esnafa bir destek programı adı altında Halk Bankasından, esnaf ve kefalet  kooperatiften 25 bin liralık bir can suyu kredisi geldi. Kredilerimiz üç ay ertelendi. Bu süreçte hemen büyükşehir başta olmak üzere Şahinbey ve Şehitkamil Belediyelerimiz, kaymakamlıklarımız, Gaziantep Gelişim Vakfımız, Gaziantep Valimizin başkanlığında bulunan, Gaziantep’te olan Sivil Toplum Örgütleri başkanlarımızla Sanayi Odası, Esnaf Odaları Birliği, İhracatçılar Birliği, Organize Sanayi el birliği ile bu sıkıntılardan ne kadar az bir sıkıntı ile kurtuluruz diye bir çalışmaya girdik. Bu çalışmalar boyunca bizim isteklerimiz oldu.’’

HAFTASONU İÇİN ESNAFTA ŞİMDİDEN HAREKETLENME BAŞLADI

Rehavete kapılmamak için halka uyarılarda bulunan ve sabah saat 10’da açılan esnafın mağduriyetinin giderilmesi üzerine mutlu olduklarını dile getiren Küsbeoğlu sözlerini şöyle tamamladı.  Küsbeoğlu ‘’Siz değerli basın mensuplarının özverisiyle ve aracılığıyla zaman zaman görevimizin üstüne çıkarak halkımızı bu konuda uyardık. Şu an da geldiğimiz noktada cumhurbaşkanımızın geçen gün yaptığı açıklamasıyla bir esneklik uygulandı. Ve bu esneklik sayesinde sabah saat 10’da açılan işyerlerimizin daha çok mağduriyeti giderildi. Dün gece yapılan açıklama bugün itibariyle bu alanda kısmen esneklik meydana geldi. Elimize gelen genelgede cumartesi, pazar günü kademeli olarak çalışacağımız belirtildi. Ama biz bilhassa cumartesi günü açık olmak istedik. Çünkü cumartesi günü esnafımızın para sirkülasyon günüdür. İş yapan esnafımız alış veriş yapıyor.  Cumartesi,  pazar günü yasaklarımız kademeli olsa da kaldırıldı. Hafta sonu akşam saat 21.00 ve sabah saat 05.00 uygulamamız devam ediyor. Bu kurallara uymak zorundayız. Gaziantep her ne kadar orta derecede ikinci sıradaysa biz bire düşmeyi hedefliyoruz. Esnafımızın özeni ile maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyularak inşallah bu sancılı süreci atlatacağız. Buradan başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere valimize, mülki amirlerimize,  büyükşehir belediyemize, kaymakamlarımıza güçlerinin yettiğince destek sağlayan herkese elini taşın altına koyan tüm kurumlarımıza, sivil toplum örgütlerine ve basın mensuplarına verdiğiniz katkı ve destekten dolayı teşekkür ederim’’ dedi.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz