Gaziantep’in Zengin Mutfağından Yöresel Lezzetler

Türkiye'nin en kalabalık dokuzuncu ili olan Gaziantep veya önceki adıyla Antep, ülkemizin Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer almaktadır.

Gaziantep’in Zengin Mutfağından Yöresel Lezzetler
Telgraf Haber Merkezi
29 Aralık 2020 / 17:18

Türkiye'nin en kalabalık dokuzuncu ili olan Gaziantep veya önceki adıyla Antep, ülkemizin Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer almaktadır. Zamanında İpek Yolu'nunduraklarından biri olan bu güzide il, pek çok medeniyetle etkileşime geçmiş ve pek çok kültürü içinde barındırmayı başarmıştır.

Sosyal ve kültürel açıdan böylesine bir öneme sahip olan ve oldukça öne çıkan Gaziantep, mutfağıyla da kendinden söz ettirmeyi başarır. Her şehrin özel yemekleri, kendi damak tatları vardır ama Gaziantep, ülke çapında ünlenmișyemekleriyle zaman zaman daha fazla öne çıkar. Gaziantep yöresi yemekleri diye düşündüğünüz zaman aslında aklınıza birçok yiyecek gelebilir.

Peki, bunlardan en sık tüketilen ve en öne çıkan tatları hangileridir? Sizin için araştırdık ve derledik. Bir gün yolunuz Gaziantep'e düşerse ama hangi yöresel yemeği yiyeceğinizi bir türlü kararlaștıramıyorsanız aşağıdaki yazımızı okuyabilir ve Gaziantep'in en sevilen yiyecekleri hakkında aklınızda bir fikir oluşturabilirsiniz.

Patlıcan ile Kuzu Etinin Enfes Buluşması: Ali Nazik Kebabı

Ali Nazik Kebabı, patlıcan ve kuzu eti ile yapılan bir kebap çeşididir. İç Anadolu Bölgesi, Marmara, Ege gibi diğer bölgelerde de yapılan ve tüketilen bu kebabın kaynağı Gaziantep’e aittir.

Diğer kebaplar gibi ana öğün olmakla birlikte, ana öğünlerin yanında meze gibi de servis edilen Ali Nazik Kebabı, yöre halkının bağımlısı olduğu bir yöresel tattır. Genellikle pilav ile tüketilir. Öğle ve akşam yemeklerinde tercih edilen bu lezzetle her yerde karşılaşmanız mümkün olabilir. Ama her şey yerinde güzel o yüzden bir gün Gaziantep ilinde bulunursanız bu meşhur kebabı yerinde deneyin. Bağımlısı olabilirsiniz.

Enfes Lezzetiyle: Nohut Dürüm

Yine birçok ülkede ve ilde yapılan ama kaynağı Gaziantep’e ait olan nohut dürüm, yöre halkı tarafından sıkça tüketilir. Aslında vegan bir yiyecek olan bu enfes lezzetin içinde hiçbir hayvansal madde yok, bu da et yemeyen insanların yüzünü güldüren bir özellik olarak öne çıkıyor. Eğer Gaziantep’e yolunuz düşmüşse nohut dürümü bulmak için şehrin sokaklarını karış karış gezmenize gerek yok çünkü bu lezzet, Gaziantep’in köşebaşı sokaklarında aniden karşınıza çıkabilir.

Simit Kebabı

Simit kebabı da Gaziantep’e has bir kebap çeşidi olarak karşımıza çıkıyor. Simit kebabı, orta yağlı az çekilmiş kıyma ile hazırlanır. Malzemelerin içinde yöresel olarak ‘simit’ ismi verilen ince bulgurun kıyma ile yoğrulması, adına ‘simit’ denmesinin sebebidir. Adana Kebabı gibi enli şişlere takılarak közlenmiş ateşte pişirilir.

Genelde öğle ve akşam saatlerinde tüketilen bu yöresel lezzeti ilk denediğinizde, damağınızda acı bir tat bırakabilir. Ama yemeye devam ettiğinizde bu tada siz de alışacaksınız ve gittikçe daha lezzetli bulacaksınız. Fiyatı makul sayılacak bu kebap, Gaziantep’te hemen hemen her lokantada bulunur.

Yöre halkının sıkça tükettiği bu lezzeti Gaziantep’e giderseniz muhakkak denemelisiniz.

Antep’in Vazgeçilmez Lezzeti: Katmer

Yemekleri yediniz ve sıra tatlıya geldi. Öyleyse size Gaziantep’in meşhur tatlısı katmeri öneriyoruz. Katmer, Gaziantep’in yanı sıra diğer şehirlerde hatta Orta Asya ülkelerinde de yaygın olarak tüketilen bir lezzettir. Hamurun açılıp arasına yağ, tahin, haşhaş ya da meşhur antep fıstığı konulup katlanarak saçta pişirilmesiyle yapılır. Bu hamur işi, yöre halkı için özel günlerin vazgeçilmez tatlısıdır. Genelde çayla tüketilir. Şehrin sokaklarında gezerken bu tada rastlayabilir ve kendinize bir iyilik yapabilirsiniz. Çünkü bu lezzet ülkenin her yerinde bulunsa bile Gaziantep’te yediğiniz kadar enfes olamayabilir.

Ama mutlaka bu tatlıyı denemek istiyorsanız https://tarifdefteri.net adresini ziyaret edebilirsiniz. Böylece Gaziantep’in meşhur lezzetini evinize, sofranıza getirebilir, öğle ya da akşam yemeğinden sonra tatlı olarak katmeri tüketebilirsiniz.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz