Gaziantep’in destek eğitim odası arttı

Kaynaştırma yoluyla eğitim gören özel öğrenciler için oluşturulan destek eğitim odalarının sayısı Gaziantep’te 2’den 10’a yükseltildi.

Gaziantep’in destek eğitim odası arttı
Telgraf Haber Merkezi
23 Ocak 2020 / 10:35

Kaynaştırma yoluyla eğitim gören özel öğrenciler için oluşturulan destek eğitim odalarının sayısı Gaziantep’te 2’den 10’a yükseltildi.

Kaynaştırma yoluyla akranlarıyla aynı sınıfta eğitimlerine devam eden ve özel eğitime ihtiyaç duyan öğrenciler için oluşturulan yeni standartlarda destek eğitim odalarının 2019 yılı sonuna kadar 81 ile yaygınlaştırılması hedeflenmişti.İstanbul’daki yeni standartta destek eğitim odası sayısı 6’dan 35’e; Ankara’da 10’dan 25’e; Antalya’da 1’den 10’a; Gaziantep’de 2’den 10’a; Konya’da 4’den 10’a; Mersin’de 5’den 10’a; Bursa’da 4’den 12’ye; Kocaeli’de 10’a ve İzmir’de de 15’e çıktı. Destek eğitim odası nedir?

Destek eğitim odası, okul ve kurumlarda, kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla eğitim uygulamaları kapsamında akranlarıyla birlikte aynı sınıfta eğitimlerine devam eden özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin sunulan eğitim hizmetlerinden en üst düzeyde yararlanmaları amacıyla özel araç ve gereçler ile eğitim materyalleri sağlanarak oluşturulmuş eğitim ortamlarıdır. Destek eğitim odalarında eğitim alacak öğrenciler ile destek eğitim alacağı dersler, bireyselleştirilmiş eğitim programı (BEP) geliştirme biriminin önerileri doğrultusunda eğitim öğretim yılı başında belirlenmektedir. Özel eğitim ihtiyacı olan her öğrencinin ihtiyacı doğrultusunda bu eğitimden yararlanması sağlanmaktadır. Destek eğitim odasında sunulacak hizmetler öğrencinin yararı gözetilerek uygun öğretmen sağlanması ve velinin onayı ile okulun çalışma saatlerinde (öğrencinin ders saati içinde veya dışında) planlanmaktadır.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz