‘Gaziantep’e Kuzey Ormanı kazandıralım’

Gaziantep Mimarlar Odası, 5.Zırhlı Tugay arazisinin Dülükbaba Ormanı ile birleştirilerek Kuzey Ormanı olması önerisinde bulundu.

‘Gaziantep’e Kuzey Ormanı kazandıralım’
Telgraf Haber Merkezi
22 Nisan 2021 / 03:22

Gaziantep Mimarlar Odası, 5.Zırhlı Tugay arazisinin Dülükbaba Ormanı ile birleştirilerek Kuzey Ormanı olması önerisinde bulundu.

Büyükşehir Belediyesi tarafından askıya çıkarılan “Şehitkâmil İlçesi Beylerbeyi, Göktürk, Özgürlük, 8 Şubat ve Karacaoğlan Mahalleleri 1/1000 Ölçekli Revizyon Uygulama İmar Planı” yani 5.Zırhlı Tugay arazisi ile ilgili olarak orman oluşturulsun önerisi geldi.

Gaziantep Mimarlar Odası tarafından yapılan açıklamada, “Büyükşehir Belediyesi bu askı ile “Medeniyet Şehri” projesinin ilk adımlarını attı.  1100 hektar üzerine kurulu askeri tesislerin taşınması ile yerine yapılmasını planlanan “Medeniyet Şehri” projesinin 1. Etabında görülüyor ki yaklaşık 199 hektar olup içerisinde brüt yoğunluğa göre 26100 kişinin yaşayacağı öngörülmüştür. Turgut Özal Bulvarı üzerinde tek taraflı konut yerleşimi olması, hafif raylı sistemin yakın zamanda faaliyete geçecek olması, altyapı kolaylıklarına sahip olması gibi imara açılması için belediyecilik açısından makul görülebilecek gerekçeleri olsa dahi bu alanın kente nasıl katılabileceği ile ilgili daha geniş perspektiften bakmak gerektiğini düşünmekteyiz. Dülükbaba ormanlarının hemen yanında, içerisinde yetişkin çok sayıda ağacın bulunduğu bu alan kent için çok kıymetlidir. Askeri yerleşim olarak kullanılması bugüne kadar bu ağaçların korunması ve gelişmesi için gerekli ortamı sağlamıştır. Bunu bir şans olarak görmek gerekir. Şehrin bu denli ortasında kalan askeri tesislerin taşınmasını son derece olumlu bir gelişme olarak değerlendirebiliriz. Yıllar boyunca yeşil alan talanlarını yaşadık. Kentlerimizde nefes alacak, çocuklarımızla koşup oynayacak yer bırakmadık. Zaten coğrafi olarak yeşil bir bitki örtüsüne sahip değilken elimizdeki her ağacın değerini bilerek hareket etmek zorundayız.

1.Etap olarak projelendirilen alanda görülüyor ki son derece az ve işlevsellikten uzak yeşil alanlar yapılması planlanıyor. İleride yapılacak etapların da nasıl olacağını anlatıyor adeta.

Mimarlar Odası olarak medeniyetin yeni binalarla değil; sağlıklı, temiz, yeşil kentlerle olabileceğine inanıyoruz. Dülükbaba’nın hemen yanıbaşına bina yapmak yerine,  bu alan Dülükbaba Orman alanı ile bütünleştirilmelidir.  İstanbul kuzey ormanlarını kaybederken, Gaziantep’e kuzey ormanı kazandıralım. Çocuklarımızın gelecekte daha yaşanır bir kentte yaşama fırsatını ellerinden almayalım” denildi.

Yorumlar (1)

+ Yorum Yaz