Gaziantep Valiliğinden Ardıl Barajı açıklaması

Gaziantep Valiliğinden Ardıl Barajı açıklaması
Telgraf Haber Merkezi
5 Mart 2021 / 09:46

Gaziantep Valiliği Ardıl Barajı hakkındaki haberler üzerine açıklama yaptı:

Valilikten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Bir internet haber sitesinde yer verilen “Belediye CHP'ye geçti barajın işletmesi DSİ'ye verildi, başkan AKP'ye geçti  barajyeniden belediyeye verildi” başlığıyla yer alan haberde;Gaziantep’in Araban ilçesinde bulunan Araban(Ardıl)Barajının 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde CHP’li adayınseçimleri kazanmasının ardından DSİ’ye verildiği, aynı Belediyenin 1 Temmuz 2020’de AK Parti’ye geçmesinin ardından barajın işletmesinin tekrardan Araban Belediyesi’ne devredildiği yönünde iddialara yer verilmiştir.

Söz konusu iddialar gerçeği yansıtmamaktadır.

Araban İlçesi Ardıl Barajı tamamlanarak 2019 yılında DSİ tarafından deneme amaçlı su verilmiştir. Gaziantep Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YIKOB) 24 Haziran 2019 tarihinde Ardıl Barajı ve Sulama Tesisi’ninişletme, bakım ve yönetim sorumluluğunun devri için başvurmuş ve 26 Ağustos 2019 tarihinde YIKOB’a işletmesi devredilmiştir. Baraj, 2020 yılında da aynı kurum tarafından işletilmiştir.

Araban Belediye Başkanlığı tarafından 4 Ocak 2021 tarihindeuygun görülmesi halinde söz konusu barajın Araban Belediyesince devir alınmak istendiği yazılı olarak YIKOB’abildirilmiş ve Baraj, 7139 Sayılı Kanunun Ek 12. Maddesinin 'a' fıkrasında belirtilen yetki kullanılarak Gaziantep Valiliği YIKOB ve Araban Belediye Başkanlığı arasında imzalanan sözleşme ile 24 Şubat 2021 tarihinde Belediye Başkanlığına devredilmiştir.

Söz konusu barajın işletilmesi ile ilgili, 4 Ocak 2021 tarihinden önce hiçbir belediye tarafından bir talep olmamıştır. Dolayısı ile baraj işletmesinin parti değişimleri ile farklı zamanlarda birkaç defa devredilmesi ya da alınması söz konusu değildir. 

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz