Gaziantep, İzmir depreminden ders çıkarmalı

İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gökhan Çeliktürk, olası bir Gaziantep depremine hazırlıklı olmak için Büyükşehir’le protokolünü yaptıkları “Deprem Master Planın” hayata geçmesinin gerektiğini söyledi.

Gaziantep, İzmir depreminden ders çıkarmalı
Cihat Öztürk
4 Kasım 2020 / 07:59

İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gökhan Çeliktürk, olası bir Gaziantep depremine hazırlıklı olmak için Büyükşehir’le protokolünü yaptıkları “Deprem Master Planın” hayata geçmesinin gerektiğini söyledi. İzmir Depreminden ders çıkarmamız gerektiğini dile getiren Başkan Çeliktürk, Gaziantep’in şu an Türkiye’nin her yerinin olduğu gibi risk altında olduğunu kaydetti. 

İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Başkanı Gökhan Çeliktürk ve Mimarlar Odası Gaziantep Şube Başkanı Aslı Ölçal Tezel ile Türkiye’yi yasa boğan İzmir depremi sonrası Gaziantep’i olası bir depremde neler bekliyor? Gaziantep’in deprem toplanma alanları nereler? Risk bölgeleri mevcut mu? Deprem Master Planı neden hayata geçmiyor bunları konuştuk.

DEPREM MASTER PLANI HAYATA GEÇSİN 

İzmir depreminden Gaziantep olarak ders çıkarmamız gerektiğini aktaran iMO Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk, Büyükşehir Belediyesiyle imzaladığımız Deprem Master Planıprotokolünün artık hayata geçmesi gerekiyor. Protokolün bir maddi boyutu var. Bu durumdan ötürü süreç uzuyor. TÜBİTAK’tan kaynak bulundu. Son yaşadığımız İzmir felaketinden sonra, yetkililerin bu konuda özellikle daha hızlı hareket edeceğini düşünüyorum” Dedi. 

BÜYÜKŞEHİR’DE DEPREM VE RİSK ARAŞTIRMALARI DAİRE BAŞKANLIĞI KURULSUN

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi bünyesinde Deprem ve Risk Araştırmaları Daire Başkanlığının kurulması gerektiğini vurgulayan Başkan Çeliktürk,” Bu daire başkanlığı Gaziantep’in röntgenini çekmeli. Deprem öncesinde halkı bilinçlendirmesi gerekiyor. Deprem toplanma alanlarıyla ilgili yol gösterici olmalı. Gaziantep’in deprem toplanma alanı bir tane vardı. O da şu anda yok. Metro Market’in olduğu alandaydı. Gaziantep’in şu anki deprem toplanma alanları uzay çatılı pazarlar, okul bahçeleri. Deprem toplanma alanlarının alt yapıları da kurulacak bu daire başkanlığınca hazırlanmalı. 

DEĞİRMİÇEM, İNCİLİPINAR, EMEK ÖNCEDEN BOSTANLIK ALANLARIYDI

Gaziantep’in Türkoğlu Fay Hattına yakın olduğuna dikkat çeken Çeliktürk, “OSB bu yüzden riskli bölgeye en yakın yerde olduğu için, risk altında. OSB milli servet. Gaziantep’in gözbebeğinin böyle bir riske karşılık dayanıklılığı ne durumda bunu bilmemiz ve önlemini almamız gerekiyor. 99’dan sonra yapılan binalar deprem yönergelerine göre yapıldığı için risk altında değil. Biz yeni yapılan her binada şantiye mühendislerini zorunlu kılıyoruz. Ama yine de şehrin röntgenini çekmemiz gerekiyor.”

GAZİANTEP’TE NEFES ALACAĞIMIZ YERLER ÇOĞALMALI

İslâhiye ve Kahramanmaraş Türkoğlu Fay Hattının tehlikesine dikkat çeken Mimarlar Odası Şube Başkanı Aslı Ölçal Tezel, Gaziantep’in sürekli tehlike arz eden bu fay hattına karşılık hazırlıklı olması gerekiyor. Gaziantep’in şehir olarak nefes alacak alanlarının çoğalması gerekiyor. Şehrin içindeki küçük soluklanmak için kullandığımız park alanları bile yok ediliyor. Her yer ticari alan olarak düşünülüyor. Kentleşme yaşam alanlarının çoğalmasıyla birlikte sağlıklı olur. Ekoloji Tarım Arazisi olan yerler konuta çevriliyor. Belediye bütçeleri sıkıntıda. Bütçeler imara açılan alanlardan karşılanıyor. Bu çok riskli bir durum. Zeminler sağlam mı? Binalar nereye yapılıyor. Bunlar denetimden uzak olamaz. Her yer inşaat alanı gözüyle bakılırsa şehirde nefes alacağımız yer kalmaz.”

Yorumlar (1)

+ Yorum Yaz