Gaziantep istedi biz, yaptık

Gaziantep istedi biz, yaptık
Okan Çelik
18 Ağustos 2019 / 20:50

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, hizmete giren Gaziantep Üniversitesi Ayakkabı Test Laboratuvarı ile ilgili olarak, “Gaziantepli üretici istedi, biz de yaptık” dedi.

İpekyolu Kalkınma Ajansı’nın destekleri ile yapılan Gaziantep Üniversitesi Ayakkabı Test Laboratuvarı yayakkabıcılar arasında memnuniyetle karşılandı. Laboratuvarın Gaziantep’e kazandırılması ile ilgili olarak açıklama yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Türkiye’de her 5 ayakkabıdan 1’ini üreten Gaziantep’teki ayakkabıcılarımız artık fiziksel ve kimyasal testler için ürünlerini İstanbul’a göndermek zorunda kalmayacak. Hem maliyetler düşecek hem de ürünler hızlıca piyasaya girecek. Laboratuvarımız Gaziantep ve bölgemize hayırlı olsun” diye konuştu.

Türkiye ayakkabı sektöründe Gaziantep’in payı yüzde 21. Bu pay her geçen gün daha da artıyor. Markalaşma ve satış rakamlarında artışların sağlanması için yenilikçi ürünler geliştirilmelidir. Bu doğrultuda kurulanlaboratuvar, Ar-Ge çalışmaları için de önemli bir kaynak özelliği taşıyor. Şu anda Gaziantepli ayakkabıcılar, test için ürünlerini İstanbul'a gönderiyor. Bu hem zaman kaybına, hem de daha fazla masrafa yol açıyor. Oysa laboratuvarımızın Türk Akreditasyon Kurumunca akreditesi tamamlandığında test sonuçlarını aynı gün alabilecekler.

Ayakkabı üreticileri de böylesine önem arz eden laboratuvarın kent adına büyük gelişme olduğu görüşünde. Artık İstanbul’a gitmek zorunda kalmayacaklarını belirten ayakkabıcılar, hem zaman açısından hem de ekonomik olarak önemli bir kazanç olacak. Gaziantep bunu hak ediyordu. Ülkenin ayakkabı üretiminde söz sahibi bir kent olarak bize yalışana kavuşstuk” ifadelerini kullandılar

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz