Gaziantep için mutasyon uyarısı

CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya, hükümeti ve Sağlık Bakanı Fahrattin Koca’yı mutasyonlu virüsün etkileri konusunda uyardı.

Gaziantep için mutasyon uyarısı
Telgraf Haber Merkezi
3 Mart 2021 / 20:54

CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya, hükümeti ve Sağlık Bakanı Fahrattin Koca’yı mutasyonlu virüsün etkileri konusunda uyardı.

Yılmazkaya, “Her şeyi gizli saklı yapan AKP Hükümetinin bir dediği bir diğerini tutmuyor” diyerek İktidarın pandemi sürecindeki yanlış politikalarını sert bir şekilde eleştirdi.

“Virüslerin mutasyona uğradığında 2 yola yönelir. Ya öldürücülüğü artar ya da zayıflar” diyen Yılmazkaya, Mecliste yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi;

“Mutant virüsün bile mutasyona uğradığı bir dönemden geçiyoruz. Ama her konuda olduğu gibi iktidar bu tehlikenin de farkında mı inanın bilmiyoruz. Çünkü her şeyi gizli saklı yapıyorsunuz, bir dediğiniz bir diğerini tutmuyor. Tıpkı ülkemizde bir dönem vaka-hasta ayrımı diyerek sayıları sakladığınız gibi. İnşallah iktidar bu tehlikenin farkındadır.  Virüslerin mutasyona uğradığında 2 yola yönelir. Ya öldürücülüğü artar ya da zayıflar.  Ülkemizde 416 virüs varyantından 106’sının kökeni bilinmeyen virüs tipi, 263’ünün İngiltere varyantı, 23’ünün ise Güney Afrika varyantı olduğu belirlenmiştir. Ülkemizdeki varyantların daha yüksek bulaşıcılıkta olduğu sayısal değerlerimizle belirgindir. Tabi biz ülkemizde yeterince varyant virüs analizini yapamıyoruz. Mevcut PCR testleri kökeni bilinmeyen mutant virüslere duyarsız olduğu için vakalar tespit edilememekte. Biran önce farklı varyantların gen haritaları oluşturulmalıdır.  Zaten yeteri kadar aşı tedarik edilmediği gibi yeterince aşılamada yapılamadığı için bunun üzerine mutant virüslerinde ortaya çıkması aşılama uygulamasının işe yaramasını zorlaştırmaktadır. Salgın durmadıkça ülkemize özgü yeni varyantlarda ortaya çıkabilir” dedi.

Derhal Hıfzıssıhha Enstitüsü Açılmalı

Yılmazkaya, “Bu nedenle virüsün her yeni formuna karşı düzenli olarak mücadele verebilecek kapasitede aşı ve ilaç geliştirilebilecek kurumlara ihtiyaç vardır. Ama bildiğiniz gibi siz cumhuriyetin en değerli kuramlarından biri olan Hıfzıssıhha Enstitüsü kapatmıştınız. Derhal Hıfzıssıhha Enstitüsü açılmalı ve beraberinde modern kurumlar ile birlikte farklı aşıların geliştirilmesi çalışmaları hızlandırılmalı, bunun için gerekli insan kaynağı ve tüm imkanlar seferber edilmelidir.  Ama bu önemli konuyu da uzaya-aya gitme projeniz gibi ele almazsınız. Bazılarınız aya gidemediği için kahrolacaktır ama can sağlığı her şeyden önemli!

Ama daha önemlisi mutantlı virüs tespit edildiğinde çok ciddi tam izolasyon gereklidir. Çünkü tüm dünya tarafından bilinmektedir ki bulaşıcılık hızı ilk formuna göre çok çok daha fazladır.

Ancak biz geçmiş aylar boyunca önceki bulaşıcılığı daha az olan virüs formunda bile izolasyonu tam yapamadığımız için ülkemiz doktorlarıyla hastaneleriyle çok kötü bir dönem geçirdi. O dönemdeki başarısızlığınız yüzünden insanlar yakınlarıyla vedalaşamadan, helallik alamadan ana-babalarını toprağa verdiler” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz