Gaziantep CHP’de işler karıştı: Yeni Başkan kim olacak?

Gaziantep CHP’de işler karıştı: Yeni Başkan kim olacak?
Okan Çelik
10 Kasım 2020 / 23:49

CHP’de il ve 9 ilçe başkanı ile yönetim kurulu üyeleriningörevden alınmasının ardından gözler genel merkeze çevrildi. CHP Genel Merkezi’nin kayyum olarak kimleri atayacağı merak konusu olurken, görevden alınan partililerin de mücadele için düğmeye bastığı öğrenildi. CHP’de yeni isimlerle yola devam edileceği de gelen haberler arasında.

CHP Gaziantep teşkilatında yaşanan depremin yankıları sürerken gözler genel merkeze çevrildi. CHP Genel Merkezi’nin ‘Parti aleyhine çalışıyorlar” gerekçesi ile böyle bir karar imza attıkları belirtilirken Gaziantep’te yeterli oy oranına bir türlü ulaşılamamasının da kararda etkili olduğu bildirildi. CHP’de daha önce önceki dönem milletvekili Akif Ekici’ye kongreye kadar il başkanlığı teklif edileceği öne sürülürken eski il başkanı Lüftü Demir isminin de kongreye kadar başkanlık teklif edilecek isimlerden olduğu öğrenildi. CHP’de yeniden yapılanma istendiği ve genç, yeni isimlerle yola devam etmek istendiği dile getirildi. Hayri Sucu ise, mevcut Gaziantep milletvekillerini suçlarken, “Görevden alınmayla ilgili bize gerekçeli kararı göndermeleri lazım biz de 5 gün içerisinde parti meclisine itiraz etmeliyiz. Bunu göndermeyeceklerse o zaman mahkemelik olacağız başka bir yolu yok. Hukuksal anlamda tüm haklarımızı kullanacağız” dedi.

YENİ İSİMLERLE YOLA DEVAM EDİLECEK

CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya, “Eski isimlerin il ve ilçe başkanlıklarına getirilmeyeceği tarafıma iletildi. Yeni isim arayışlarında olunacağı ifade edildi. Atamalar konusunda acele edilmeyeceği, yeni isimler ile birlikte, yeni bir yapının kurulacağı belirtildi” dedi. Gaziantep İl ve İlçe Başkanlıkları için eski isimlerin görevlendirilmeyeceğini ifade eden Yılmazkaya, “Genel Merkez ile yaptığımız görüşmede, eski isimlerin il ve ilçe başkanlıklarına getirilmeyeceği tarafıma iletildi. Yeni isim arayışlarında olunacağı ifade edildi. Atamalar konusunda acele edilmeyeceği, yeni isimler ile birlikte, yeni bir yapının kurulacağı belirtildi. Parti içerisinde toplumda yer edinmiş yeni yüzlere yer açılmazsa başarı edilemeyeceği Genel Merkezimiz tarafından dile getiriliyor. Partiye yeni katılımlar olmadan, iktidara yürümenin olanaksız olduğu düşünülüyor. Partiye yeni katılımların olması, toplumda saygın gören kişilik, vizyon sahibi insanların elini taşın altına koyabilmesi için İl ve İlçe Yönetimleri geçici süreliğine askıya alındığı tarafımıza yapılan açıklamada belirtildi” ifadelerini kullandı.

EKİCİ’YE KONGREYE KADAR BAŞKANLIK ET TEKLİFİ YAPILABİLİR

CHP Genel Merkezi’nin bu iki isim olmazsa başka isimlere yöneleceği dile getirildi. Şu anda en fazla öne çıkan isim ise Akif Ekici. Genel merkezin aldığı karardan vazgeçmemesi halinde kayyum atanacak. Ekici’nin daha önce yine aynı durumda olan partide görev aldığı ve başarılı bir şekilde görevini yerine getirdiği belirtiliyor. Ekici tamam derse kayyum olarak atanacak. Tabi ki öncelik genel merkezin kayyum mu atayacak, yoksa kararından vazgeçecek mi netleşmesine bağlı.

TÜM BAŞKAN VE YÖNETİMLER GÖREVDEN ALINDI

Önceki gün CHP Gaziantep İl Başkanı Hayri Sucu ile birlikte Şehitkamil İlçe Başkanı Mehmet Coşkun Atalamış, Şahinbey İlçe Başkanı Zeki Gürsel, Oğuzeli İlçe Başkanı Akıl Onur Nafak, Araban İlçe Başkanı Mustafa Kayacı, Karkamış İlçe Başkanı Mehmet Polat, Nurdağı İlçe Başkanı Mehmet Çirkin, Nizip İlçe Başkanı Haluk Kahraman, İslahiye İlçe Başkanı Mustafa Alıcı, Yavuzeli İlçe Başkanı Ali Yılmaz ve 9 ilçedeki tüm yönetim kurulu üyeleri görevden alınmıştı. Hayri Sucu ikinci kez görevden alındı. 26 Şubat 2020'de yapılan genel kurulla ikinci kez il başkanı seçilen Hayri Sucu, yaklaşık 11 aylık görev süresinin ardından genel merkez tarafından ikinci kez görevden alınmış oldu. Sucu, daha önce 2016 yılında yapılan genel kurulla il başkanı seçilmiş, 4 Ocak 2019'da da yine genel merkez tarafından görevden alınmıştı.

Yorumlar (1)

+ Yorum Yaz