Gaziantep bölgenin sağlık üssü olacak

Gaziantep bölgenin sağlık üssü olacak
Telgraf Haber Merkezi
17 Haziran 2021 / 06:42

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin lokomotif şehri olan vesanayiden turizme, tarımdan gastronomiye kadar pek çokalandaki başarıları ile adından övgüyle bahsettirenGaziantep, bu sefer de bölgenin sağlık üssü olmayolunda emin adımlarla ilerliyor.

İlde yapımı devam eden hastanelerin iki yıl içerisindebitirilmesi planlanırken tüm bu sağlık yatırımlarınınfaaliyet geçmesi ile Gaziantep’in bölgede sağlık alanındada örnek teşkil edecek iller arasında yer alacağıbelirtiliyor.

Yapımı devam eden 400 yataklı Nizip Devlet Hastanesi, Gaziantep Üniversitesi bünyesinde yakın bir sürezarfında faaliyete geçecek 250 yataklı Çocuk Hastanesiile 300 yataklı 25 Aralık Devlet Hastanesi Ek Binasıinşaat alanında incelemelerde bulunan Gaziantep ValisiDavut Gül,  İldeki sağlık tesislerinin tamamlanması ileGaziantep’in bölgenin sağlık üssü haline geleceğini vesağlık turizminde de söz sahibi olacağını söyledi.

NIZIP İLÇESI 400 YATAKLı MODERN HASTANEYE KAVUŞUYOR

İlk olarak Nizip ilçesinde yapımına hızla devam edilen400 yataklı devlet hastanesi inşaat alanındaincelemelerde bulunan Vali Gül, 100 bin metrekarekapalı alan sahip olan Devlet Hastanesi’nintamamlandığında bütün bölgeye hizmet vereceğini ifadeetti.

Gül,  ‘’Hastanemizin yapımı şuan itibariyle işprogramının ilerisinde devam eden bir çalışmayla hızlıbir şekilde ilerliyor. Hastanemiz tamamlandığında inşaatboyutunun 500 milyonluk bir maliyetinin olacağı öngörülüyor, diğer donanımları ile birlikte de 1 milyarayakın bir maliyeti olacak. Nizip her şeyin en iyisinelayık. Bu yatırımın ilçemize kazandırılmasında büyükemek ve gayretleri olan Adalet Bakanımız başta olmaküzere, Sağlık Bakanımıza, Milletvekillerimiz ve buprojeyi baştan sona takip eden Belediye BaşkanımızMehmet Sarı’ya teşekkür ederim’’ dedi.

Nizip Devlet Hastanesinin yapımı tamamlandıktan sonrasadece ilçeye değil, Karkamış, Birecik, Halfeti ve Suruçilçelerine de hizmet verecek donanıma ve kapasiteyesahip olacak şekilde inşa edildiğini aktaran NizipBelediye Başkanı Mehmet Sarı, “Bu vesileyle yatırımıilçemize kazandıran Adalet Bakanımıza, SağlıkBakanımıza, Milletvekillerimize, valimize ve emeğigeçen herkese teşekkür ediyor projemizin de hayırlıolmasını diliyorum’’ diye konuştu.

GAÜN 250 YATAKLı ÇOCUK HASTANESI 1 AY İÇERISINDE HIZMETE GIRECEK

Vali Gül, Nizip ziyareti sonrasında Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın ileGaziantep Üniversitesi bünyesinde hizmet verecek olanve yakın zamanda faaliyete geçmesi planlanan 250 yataklı Çocuk Hastanesi’nde incelemelerde bulundu.

Vali Gül son ziyaretini 300 yataklı 25 Aralık DevletHastanesi Ek Binası inşaat alanına gerçekleştirdi. Buradagenel sağlık yatırımları hakkında açıklamada bulunanGül, “400 yataklı Nizip Devlet Hastanemizin yapımınahızla devam ediliyor.  25 Aralık Devlet Hastanesi’nin ekbinası 300 yataklı bir hastanemiz. Bu da 47 binmetrekare kapalı alana sahip. Cengiz Gökçek KadınDoğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanemizin 300 yataklıek binasının ihale süreci devam ediyor.  SağlıkBakanlığımız toplamda 1000 yataklı olan bu üç hastaneyiyapıyor. Aynı zamanda üniversitemizin 250 yataklı birÇocuk Hastanesi mevcut. Yaklaşık bir ay sonra hizmetegirmiş olacak. Beylerbeyi Bölgesi’nde de şu an planlamaaşamasında olan 500 yataklı bir hastanemiz var. Dolayısıyla da bu beş hastanemizin toplamı yaklaşıkolarak 1750 yatak kapasitesine sahip. Buna devam edenşehir hastanesi dâhil değil.  Onu da eklediğimizde 3 bin200’ün üzerinde yatağımız olmuş oluyor. Bu da toplamyatak kapasitemizden daha fazla bir yatağa denk geliyor.İnşallah iki sene içerisinde sağlıkla ilgili hiçbir sıkıntımızkalmayacak. Şu an inşaatlar devam ettiği içinvatandaşlarımızın sıkıntılarını görüyoruz, biliyoruz amabaşlananlar ve tamamlananlar Gaziantep’i sağlıktaönemli bir merkez haline getirecek. Tüm bu yatırımlariçin Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere SağlıkBakanımıza, Adalet Bakanımıza ve milletvekillerimizeteşekkür ediyorum” şeklinde konuştu

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz